ekonomiczny Poradnik Pordnik Warto przeczytać

Jakie ulgi i odliczania PIT 37

jakie ulgi i odliczania PIT 37

Wielu z nasz wypełnia już pit online . Bardzo ważnym elementem jest punkt, gdzie wskazujemy ulgi i odliczenia w pit 37 . Ich lista jest całkiem długa i warto wiedzieć z których możemy skorzystać.

 

Poniżej zostały opisane najważniejsze:

1. Ulga prorodzinna – na dzieci

Kiedy składamy pit online , możemy skorzystać oczywiście też z ulgi na dzieci. Jeżeli mamy jedno dziecko to możemy odliczyć rocznie do 1112, 04 zł. Niestety w tym przypadku istnieje limit dochodu 112 000 zł na małżeństwo ( połowa tej kwoty jeżeli dziecko wychowuje tylko 1 rodzic ). W przypadku, gdy dziecko urodziło się w trakcie rozliczanego roku podatkowego to za każdy pełny miesiąc możemy odliczyć 92, 67 zł. Kiedy posiadamy dwoje dzieci możemy odliczyć 2224, 08 zł rocznie, dla trojga dzieci : 4224, 12 zł rocznie, a w przypadku czwórki nawet 6924, 12 zł rocznie. Każde kolejne dziecko powiększa kwotę o 2700 zł rocznie.

2. Ulga na termomodernizację

Ulgi i odliczenia w pit 37 uwzględniają też kwestie termomodernizacji. Obejmuje ona jedynie właścicieli budynków jednorodzinnych w zabudowie wolnostojącej, bliźniaczej lub szeregowej. Można odliczyć kwotę nawet 53 000 zł, ale remont ( termomodernizację ) budynku należy zakończyć przed upływem trzech lat. Ważne jest też, że należy kompletować wszystkie wydatki poniesione na remont takie jak zakup pieca lub ocieplenia budynku.

3. Ulgi na Internet

Ulgi w pit 37 uwzględniają też wydatki poniesione na opłacanie Internetu. Odliczyć możemy 706 zł rocznie, ale tylko przez dwa kolejne lata. Należy również posiadać rachunki związane jako dowody poniesionych wydatków.

4. Ulgi rehabilitacyjne

Ulgi i odliczenia w pit 37 , uwzględniają też wydatki poniesione przez osoby niepełnosprawne lub ich opiekunów. Osoba niepełnosprawna, która może korzystać z ulgi to taka, która posiada dokumenty orzekające o jednym z trzech stopni niepełnosprawności, decyzję o przyznanie renty oraz orzeczenie o niepełnosprawności osoby, która nie przekroczyła 16 roku życia. Opiekunowie to osoby, które utrzymują osobę niepełnosprawną i pozostają wobec niej w bliskim pokrewieństwie.

Odliczenia dzielą się głównie na dwie grupy : limitowane i nielimitowane. Wśród tych pierwszych można rocznie odliczyć do 2280 zł. Wydatki podlegające zwrotowi to przykładowo przewodnicy dla osób niewidomych oraz psy przewodniki. Co ciekawe, istnieje też możliwość odliczenia kosztów związanych z samochodem. Jego właścicielem lub współwłaścicielem musi być opiekun lub osoba niepełnosprawna, a pojazd musi służyć jako dojazd do niezbędnych zabiegów leczniczych.

Jeżeli chodzi o ulgę nie limitowaną ( możemy odliczyć cały wydatek ) to należą do niej wydatki związane na przykład z adaptacją i niezbędnym wyposażeniem mieszkania lub zakup sprzętu do rehabilitacji.
Ulgi w pit 37 uwzględniają też wydatki na leki. Możemy odliczyć całość poniesionych wydatków miesięcznych minus 100 zł.

5. Ulga na krew

Kiedy składamy pit online możemy też skorzystać z ulgi w pit 37 na krew. Z takiego przywileju może skorzystać każdy honorowy dawca krwi. Do tej grupy zaliczają się mężczyźni którzy oddali minimum 6 litrów krwi oraz kobiety, które oddały minimum 5 litrów krwi. Dodatkowo musimy pamiętać, że nasza oddana krew musi być darowizną na cele krwiodawstwa dla specjalnie do tego stworzonej jednostki organizacyjnej. Za 1 litr oddanej krwi przysługuje nam odliczenie od podatku w wysokości 130 zł. Ważne jest, abyśmy przez okres 5 lat przechowywali zaświadczenie wystawione przez odpowiednią jednostkę organizacyjną kiedy oddajemy krew.

6. Ulgi związane z darowizną

Możemy skorzystać jeszcze z ulgi związanej naszą darowizną na cele kultu religijnego lub organizacji użytku publicznego. Ważne jest, że aby skorzystać z tego odliczenia, nasza darowizna musi być wpłacona na konkretny cel a nie na osobę fizyczną. Wymagane są również dokumenty potwierdzającą naszą darowiznę ( dowód wpłaty ). Musimy pamiętać, że maksymalnie można odliczyć rocznie do 6 procent dochodu uzyskanego w danym roku podatkowego.

Zobacz Pytania i odpowiedzi

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments