Operacja 'Fałszywe Leki’ – Gigantyczna Akcja CBŚP przeciw Przestępczości Farmaceutycznej

Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP), współpracując z Prokuraturą Krajową, przeprowadziło jedną z największych operacji w swojej historii, ukierunkowaną na zwalczanie przestępczości farmaceutycznej. W ramach tej szeroko zakrojonej akcji udało się zlikwidować trzy fabryki sfałszowanych produktów leczniczych oraz sześć magazynów, w których przechowywano farmaceutyki i ich prekursory o szacunkowej wartości 50 milionów złotych. Operacja ta doprowadziła także do przejęcia kilkunastu ton sfałszowanych leków oraz kilku ton komponentów niezbędnych do ich produkcji, a także 18 urządzeń o wartości około 20 milionów złotych. W wyniku tych działań zatrzymano 9 osób podejrzanych o udział w nielegalnym procederze.

Operacja ta, nazwana przez CBŚP 'Fałszywe Leki’, była wynikiem wielomiesięcznych intensywnych działań i śledztw prowadzonych przez funkcjonariuszy z Zarządu w Poznaniu CBŚP pod nadzorem Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu. Celem operacji było rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej, która od ponad roku zajmowała się produkcją i dystrybucją sfałszowanych produktów leczniczych, w tym głównie sterydów anabolicznych i środków na potencję. Nielegalna działalność miała miejsce w województwach wielkopolskim, lubuskim i dolnośląskim, a produkty trafiały na rynek głównie za pośrednictwem stron internetowych.

Operacja 'Fałszywe Leki' - Gigantyczna Akcja CBŚP przeciw Przestępczości Farmaceutycznej

Z uwagi na ogromny rozmiar operacji, wsparcie dla policjantów z Zarządu w Poznaniu CBŚP zapewnili funkcjonariusze z innych zarządów CBŚP, w tym z Warszawy, Katowic, Bydgoszczy, Krakowa, Gorzowa Wielkopolskiego, Wrocławia, a także eksperci z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, Żandarmerii Wojskowej oraz Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA). W operacji uczestniczyło ponad 130 funkcjonariuszy, co podkreśla skalę i złożoność przedsięwzięcia.

Efektem tej szeroko zakrojonej akcji było zatrzymanie 9 osób, którym postawiono zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, narażania na utratę zdrowia lub życia innych osób oraz produkcji i handlu sfałszowanymi produktami leczniczymi, co stało się ich stałym źródłem dochodu. Dodatkowo, jednej osobie postawiono zarzut kierowania grupą przestępczą. Wobec sześciu osób zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Oskarżonemu o kierowanie grupą grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności, natomiast jego wspólnikom może grozić do 12 lat więzienia.

Oprócz zatrzymań i likwidacji nielegalnych fabryk, policjanci zabezpieczyli również znaczące kwoty pieniężne oraz środki płatnicze na kontach bankowych podejrzanych, na poczet przyszłych kar. Całkowita wartość zabezpieczonych środków finansowych przekroczyła milion złotych.

Akcja ta, dzięki współpracy z międzynarodowymi instytucjami takimi jak Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF), stała się przykładem efektywnej koordynacji działań organów ścigania wielu państw członkowskich w walce z przestępczością farmaceutyczną na skalę międzynarodową.

Dzięki tej operacji ujawniono nie tylko skalę działania przestępców, ale także zwrócono uwagę na poważne zagrożenia zdrowotne związane z obrotem sfałszowanymi produktami leczniczymi. Te fałszywe leki, często wytwarzane w warunkach dalekich od farmaceutycznych standardów, mogą stanowić poważne ryzyko dla zdrowia i życia konsumentów.

Operacja 'Fałszywe Leki' - Gigantyczna Akcja CBŚP przeciw Przestępczości Farmaceutycznej

Ważnym aspektem tej sprawy jest również fakt, że przestępczość farmaceutyczna jest często niedocenianym, ale niezwykle szkodliwym obszarem działalności przestępczej, mającym bezpośredni wpływ na zdrowie publiczne. Operacja 'Fałszywe Leki’ pokazuje, jak ważna jest ciągła czujność i współpraca międzynarodowa w zwalczaniu tego rodzaju przestępstw.

Sprawa ta ma charakter rozwojowy, co oznacza, że możliwe są dalsze zatrzymania i rozszerzenie śledztwa. Przypadek ten podkreśla również konieczność podnoszenia świadomości społecznej na temat zagrożeń wynikających z nielegalnego obrotu lekami i konieczności weryfikacji źródeł ich pochodzenia.

Film i zdjęcia dokumentujące przebieg akcji zostały udostępnione przez CBŚP, co pozwala szerokiej publiczności zobaczyć skuteczność i determinację polskich służb w walce z przestępczością farmaceutyczną. Muzyka towarzysząca materiałowi to utwory z Universal Production Music, które dodatkowo podkreślają dramatyzm i powagę sytuacji.

Operacja 'Fałszywe Leki’ jest znaczącym przypomnieniem o konieczności ciągłej walki z przestępczością farmaceutyczną, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym, oraz o odpowiedzialności, jaką każdy z nas ponosi za własne zdrowie, świadomie wybierając źródła zakupu leków.

źródło: Policja.pl

0 0 votes
Article Rating

Udostępnij

Polecane wpisy
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
pachoł
pachoł
1 miesiąc temu

Kurwy jebane. Moderatorze też się zastanów z kim trzymasz. Czy z kurwami policyjnymi czy z dobrymi ludźmi.

polecane posty
Kategorie
———————————–
1
0
Would love your thoughts, please comment.x