Rusowo – Perła historyczna ziemi kołobrzeskiej

Początki i położenie Rusowa Rusowo, mała wieś położona na ziemi kołobrzeskiej, znajduje się 17 kilometrów na wschód od Kołobrzegu, w gminie Ustronie Morskie. Ta niewielka miejscowość, obecnie znana z malowniczego krajobrazu, ma swoje korzenie w terenach polodowcowych z XIX wieku, gdzie pierwotnie znajdowały się liczne jeziorka. Jak wskazuje Manfred Vollack, jedna z 35-hektarowych łąk była dawniej jeziorem, a lokalny rów z Rusowa wpada do strugi Pysznica, a ta z kolei do starorzecza Parsęty.

Historyczne znaczenie Rusowa

Mimo skromnych rozmiarów, historia Rusowa sięga czasów starożytnych, o czym świadczyć mogą znaleziska z epoki brązu i żelaza. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1172 roku, a nazwa miejscowości ewoluowała od Ruzzowe, przez Ruzzowo do ostatecznego Rusowa. Dr Andrzej Chludziński sugeruje, że nazwa pochodzi od nazwy osobowej Rus lub Rusz.

Rusowo w Księstwie Zachodniopomorskim

Rusowo, idealnie nadające się pod rolnictwo ze względu na swoje położenie i dostęp do zasobów naturalnych, szybko stało się częścią Księstwa Zachodniopomorskiego. Historia wsi zaczyna się wraz z fundacją klasztoru w Stołpiu nad Pianą w 1153 roku. W kolejnych latach wieś była przedmiotem nadania i potwierdzenia własności kościelnej, aż do sekularyzacji w okresie reformacji.

Zmiany własnościowe i rozwój wsi

Rusowo przeszło przez liczne zmiany własnościowe, począwszy od XVIII wieku. W 1807 roku majątek nabył Ernst Friedrich Samuel Schröder, który zlecił założenie pięknego parku. Wieś, rozwijająca się w XIX i XX wieku, zyskała mleczarnię, zajazd, nową szkołę i plebanię, co świadczyło o jej dynamicznym rozwoju.

rusowo
rusowo

Średniowieczny kościół w Rusowie

W Rusowie znajduje się średniowieczny kościół, którego dokładna historia nie jest znana, jednakże zachowane elementy, takie jak nawa zbudowana z kamienia polnego i cegły oraz wieża ceglana, wskazują na bogatą przeszłość. Kościół zachował kilka cennych dzieł sztuki, w tym dzwon z 1579 roku.

Kamień pokutny – świadectwo historii

W Muzeum Miasta Kołobrzeg przechowywany jest kamień pokutny, pochodzący z drogi między Rusowem a Strachominem. Jest to ważny artefakt z 1605 roku, związany z tragicznym wydarzeniem, w którym Christof Damitz pozbawił życia Petera Kameke.

Podsumowanie Rusowo, mimo swojej skromnej wielkości, jest miejscem o bogatej i złożonej historii. Od czasów starożytnych, przez średniowiecze aż po współczesność, wieś ta odgrywała znaczącą rolę na ziemi kołobrzeskiej. Dziedzictwo kulturowe i historyczne Rusowa nadal fascynuje i przyciąga zainteresowanie zarówno mieszkańców, jak i historyków.

0 0 votes
Article Rating

Popularne

Udostępnij

Polecane wpisy
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
WeronikaSroka
1 miesiąc temu

Ten artykuł o sztuki naprawdę otworzył mi oczy i zawsze polecam Twoją stronę., Nie mogę się doczekać, aby dowiedzieć się więcej o kultury i czekam na kolejne posty., Zawsze szukałem więcej informacji o i ten post dostarczył wiele użytecznych wskazówek i na pewno podzielę się tym ze znajomymi., Zawsze doceniam, gdy mogę nauczyć się czegoś nowego o podróży i czekam na kolejne posty., Twoja pasja attain zdrowia naprawdę przebija się przez ten post i czekam na kolejne posty..

Kategorie
———————————–
1
0
Would love your thoughts, please comment.x