Zastosowanie sonaru podwodnego w ratownictwie wodnym i poszukiwaniu zaginionych

Prowadzenie poszukiwań podwodnych jest bardzo trudnym i odpowiedzialnym zajęciem. Wykonują je wyłącznie wyszkolone osoby posiadające umiejętność nurkowania. W wielu sytuacjach człowiek jednak nie jest w stanie działać samodzielnie. Pomaga mu nowoczesna technologia. Przykładem często wykorzystywanego w tym celu urządzenia jest sonar podwodny. Jego niezwykłe możliwości w znacznym stopniu pomagają w poszukiwaniu zaginionych osób. Czym jest więc sonar? Jak działa? W artykule przedstawiamy najważniejsze informacje o jego zastosowaniu.

Czytając artykuł, dowiesz się:

  1. Czym jest sonar podwodny?
  2. Jakie rodzaje sonarów wyróżniamy?
  3. Jakie zastosowanie może mieć sonar podwodny?
  4. Dlaczego służby ratownicze powinny posiadać sonar do poszukiwania ludzi pod wodą?

Czym jest sonar podwodny?

Sonar podwodny jest urządzeniem, które wykorzystuje technologię analizy fal dźwiękowych, służącą do obrazowania podwodnego środowiska. W jaki sposób to działa? Otóż sprzęt wysyła impuls dźwiękowy i odbiera echo powstałe po odbiciu się dźwięku od dna lub innych obiektów, które znajdują się pod wodą. Dzięki temu sonar jest w stanie określić głębokość danego miejsca i dokładnie zlokalizować poszukiwane ciało lub przedmiot, tworząc przy tym obraz dna. Pierwsze urządzenia sonarowe były bardzo duże i jednocześnie dosyć drogie. Te obecne są poręczniejsze, a ich koszt sprawia, że coraz częściej są one wykorzystywane przez różne służby.

Jakie rodzaje sonarów wyróżniamy?

Istnieje wiele różnych sonarów podwodnych , a każdy z nich posiada trochę inną specyfikę i możliwości. Do najczęściej stosowanych urządzeń zaliczyć należy:

  • sonar dookólny – jest w stanie skanować pełny zakres wokół jednostki pływającej (360 stopni),
  • sonar holowany – przymocowany do kabla i ciągnięty przez jednostkę pływającą,
  • sonar sektorowy ROV – montowany na zdalnie sterowanych pojazdach podwodnych, skanuje dany sektor, zapewniając większą precyzję,
  • sonar boczny – montowany na bokach jednostek podwodnych,
  • sonar ręczny – przenośne urządzenie sterowane ręcznie.

Jakie zastosowanie może mieć sonar podwodny?

Sonar podwodny ma wiele zastosowań. Przede wszystkim stosowany jest w ratownictwie wodnym w celu poszukiwania zaginionych osób. Może pomóc także w znalezieniu zatopionych przedmiotów, wykrywaniu min morskich czy wykonywaniu badań typograficznych dna.

Dlaczego służby ratownicze powinny posiadać sonar do poszukiwania ludzi pod wodą?

Sonar do poszukiwania ludzi pod wodą powinien być jednym z podstawowych elementów wyposażenia służb ratowniczych. Dlaczego? Nowoczesny skaner dna znacząco przyspiesza działania służb i umożliwia poszukiwania nawet w akwenach o małej widoczności. Dzięki dokładnym obrazom wzrasta też bezpieczeństwo osób prowadzących poszukiwania podwodne.

Sonar jest profesjonalnym sprzętem, który warto posiadać, gdy zawodowo zajmuje się prowadzeniem poszukiwań podwodnych. Ma wiele zastosowań ułatwiających i usprawniających pracę człowieka.

0 0 votes
Article Rating

Popularne

Udostępnij

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kategorie
———————————–