Sprężarka do celów medycznych – jak wybrać?

Wykorzystanie czystego powietrza w kompresorach rozszerza się naturalnie na sektor medyczny oraz farmakologiczny. Sprężarki medyczne z reguły modele bezolejowe ułatwiają zasilanie narzędzi dentystycznych, czy respiratorów. Coraz częściej kompresory medyczne integrują się bezpośrednio z rozbudowanym technologicznie fotelem stomatologicznym i ułatwiają wydajną obsługę pacjenta. Jakimi zasadami kierować się przed wyborem takiego sprzętu?

Dlaczego czystość sprężonego powietrza to krytyczna właściwość dla sprężarek medycznych?

Sprężarki medyczne działają najczęściej na zasadzie bezolejowej i umożliwiają podawanie w pełni czystego sprężonego powietrza do przyrządów chirurgicznych, albo innych wrażliwych systemów. Czystość powietrza odgrywa kluczowe znaczenie, szczególnie przy obsłudze przewlekle chorych pacjentów. A zatem przed wyborem technologii niezbędne staje się potwierdzenie dyrektyw EN i norm DIN. Kolejna kwestia dotyczy zaplanowania rezerw. Najczęściej sprężarki medyczne działają pod dużym obciążeniem, właściwie cały czas. Przerwa w pracy kompresora oznacza realne zagrożenie zdrowia. Jedna z marek, która spełnia na polskim rynku rygorystyczne standardy jakościowe w zakresie czystości sprężonego powietrza to BOGE.

Wysokie normy techniczne przed dopuszczeniem urządzenia na rynek

Medyczne sprężone powietrze przechodzi przez wiele etapów filtracji zgodnie z warunkami przedstawionymi w Europejskiej Ustawie o Produktach Leczniczych. A to zaledwie jeden z aktów prawnych odnoszących się do problematyki.

Warunki podawania powietrza medycznego i wyboru systemu

  • jeden z najważniejszych punktów to czystość i system filtracji zastosowany w sprężarce medycznej,
  • doświadczenie producenta w zakresie spełniania europejskich norm jakości,
  • obowiązkowe rezerwy na poziomie całej instalacji sprężonego powietrza. Wysoka dostępność to właściwie punkt krytyczny,
  • mobilność kompresorów, ale to zależy od specyfiki roboczej,
  • łatwość czyszczenia oraz serwisowania podzespołów,
  • cicha praca w bardziej wrażliwych warunkach.

Ciekawe rozwiązania znanych producentów i realna rekomendacja

Marka BOGE projektuje modułowe systemy czystego sprężonego powietrza wytrzymujące duże obciążenia i wydajne nawet po utracie zasilania. Zastosowanie potrójnej rezerwy w znaczący sposób podnosi bezpieczeństwo. Dodatkowo w sprężarkach medycznych występuje inteligentne oprogramowanie powiązane z intuicyjnym systemem sterowania.

Niezawodność sprężarek medycznych to priorytet przy wyborze technologii

W medycynie największym uznaniem cieszą się bezolejowe sprężarki podające odpowiednio uzdatnione powietrze. Urządzenia dopuszczone na rynek przechodzą wcześniej szereg testów i standaryzację pod rygorystyczne normy. Tylko najlepsze marki potrafią zagwarantować niezawodne działanie kompresora w zmiennych i wrażliwych warunkach środowiskowych. Kontakt z bezpośrednim producentem ułatwia późniejszą eksploatację, dopasowanie części zamiennych, czy fachowego serwisu.

0 0 votes
Article Rating

Popularne

Udostępnij

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kategorie
———————————–