Connect with us

Published

on

Chcesz podarować komuś bezpłatnie samochód? Możesz to zrobić, spisując umowę darowizny pojazdu. Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się, jak sporządzić akt darowizny samochodu, komu możesz podarować samochód i czy od darowizny należy zapłacić podatek.

Darowizna czy spadek?

Zarówno w przypadku darowizny, jak i spadku, mówimy o nieodpłatnym przekazaniu rzeczy na własność innej osobie, na ogół jest to członek rodziny. Zasadnicza różnica tkwi w tym, kiedy dojdzie do ich przekazania. Przeniesienie własności samochodu ma miejsce za życia darczyńcy, natomiast spadek jest przekazywany po śmierci spadkodawcy. Ale to nie jedyne różnice. Umowę darowizny można anulować, może być również zawarta pod warunkiem lub z zastrzeżeniem wykonania terminu jej realizacji. Natomiast spadek nie może być przyjęty pod żadnymi warunkami ani nie może być odwołany – choć spadek można odrzucić.

Darowizna samochodu– krok po kroku

Umowa darowizny to dość popularny sposób na przekazanie praw własności do pojazdu, ewentualnie na dodanie współwłaściciela. Szczególnie często auto podarowane jest przez rodziców dzieciom, żeby Ci nie musieli np. korzystać chwilówek bez bik. Wypełnienie dokumentów związanych z zawarciem umowy darowizny jest dość łatwe.

Najczęściej samochód daruje się członkowi rodziny, ale ma żadnych przeciwwskazań, żeby obdarowana osoba, nie była z nami spokrewniona. Należy dodać, że w ramach darowizny nie musimy przekazywać 100% praw do pojazdu. Może to być umowa współwłasności, na mocy której współwłaściciel uzyska 50% udziałów w pojeździe lub mniej, jeśli auto jest już własnością większej liczby osób. Ma to jednak spory minus – formalności, których trzeba dopełnić, m.in. w wydziale komunikacji, wymagają obecności wszystkich właścicieli, lub przynajmniej pełnomocnictwa.

Pełnomocnictwo należy udzielić w formie pisemnej – na upoważnieniu musi być data i miejsce sporządzenia, dane osoby udzielającej pełnomocnictwa (imię, nazwisko, numer dowodu osobistego i PESEL), dane osoby otrzymującej pełnomocnictwo ze wskazaniem do jakich czynności ma umocowanie oraz podpisy. Jeśli pełnomocnikiem ma być osoba I stopnia pokrewieństwa, udzielenie jej upoważnienia jest darmowe. W przypadku każdej innej osoby należy zapłacić opłatę skarbową w wysokości 17 zł, a dowód jej opłacenia należy załączyć do pełnomocnictwa, które przedstawiamy notariuszowi.

Darowizna auta – jak wygląda umowa?

Umowa darowizny na samochód musi mieć formę pisemną, ale nie jest wymagany konkretny wzór dokumentu. Umowę można sporządzić odręcznie, ważne, musi zawierać niezbędne zapisy. Koniecznie musi być sporządzona w dwóch egzemplarzach, po jednym dla darczyńcy i obdarowanego.

Wzór umowy darowizny samochodu obowiązujący w 2022 roku możemy znaleźć m.in. na stronach internetowych wydziałów komunikacji. Ważne, żeby umowa darowizny auta zawierała następujące dane:

 • oznaczenie stron umowy, tj. darczyńcy i obdarowanego,
 • datę i miejsce zawarcia umowy,
 • dane stron – imię i nazwisko, adres, numer PESEL, numer dowodu osobistego, ewentualnie paszportu,
 • określenie stopnia pokrewieństwa pomiędzy stronami;
 • opis przedmiotu darowizny – takie informacje, jak model, marka, rodzaj pojazdu, numer VIN, numer rejestracyjny czy rok produkcji,
 • wartość pojazdu,
 • oświadczenie obdarowującego lub obdarowujących, że mają wyłączne prawa do pojazdu,
 • oświadczenie o przekazaniu praw do całości lub części samochodu,
 • oświadczenie obdarowanego o przyjęciu darowizny,
 • datę i ewentualnie miejsce przekazania przedmiotu umowy,
 • podpisy wszystkich stron umowy.

Przedmiot umowy nie musi być przekazany natychmiast. Strony mogą ustalić, że auto będzie do dyspozycji obdarowanego dopiero za jakiś czas i tu podajemy datę.

4.5 2 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Artykuł Miesiąca

Afera w Kołobrzegu! Starosta i znany architekt zatrzymani. W akcji funkcjonariusze CBA

Published

on

Afera w Kołobrzegu! Starosta i znany architekt zatrzymani. W akcji funkcjonariusze CBA

czwartek w godzinach popołudniowych miało dojść do zatrzymania przez Centralne Biuro Antykorupcyjne starosty Tomasza Tamborskiego. To nieoficjalne informacje, które stanowią jednak na tę chwilę, wśród polityków i urzędników, tajemnicę poliszynela – wiadomo również, że część urzędników Starostwa Powiatowego jest przesłuchiwana, urząd został przeszukany, a dzisiaj ma również zebrać się zarząd Platformy Obywatelskiej w związku z tą sprawą. Oficjalnie Tomasz Tamborski jest na urlopie do 20 października.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Artykuł Miesiąca

Sprężarka do celów medycznych – jak wybrać?

Published

on

Sprężarka do celów medycznych – jak wybrać?

Wykorzystanie czystego powietrza w kompresorach rozszerza się naturalnie na sektor medyczny oraz farmakologiczny. Sprężarki medyczne z reguły modele bezolejowe ułatwiają zasilanie narzędzi dentystycznych, czy respiratorów. Coraz częściej kompresory medyczne integrują się bezpośrednio z rozbudowanym technologicznie fotelem stomatologicznym i ułatwiają wydajną obsługę pacjenta. Jakimi zasadami kierować się przed wyborem takiego sprzętu?
(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Artykuł Miesiąca

Kebab z własnego mięsa w Kołobrzegu już dostępny

Published

on

Kebab z własnego mięsa w Kołobrzegu już dostępny

Kebab z własnego mięsa w Kołobrzegu już dostępny jest w barze przy ulicy Słowińców 7 w Kołobrzegu. Jest to pyszne i niedrogie jedzenie złożone z mięsa oraz frytek i sałatek. Obecne coraz więcej osób korzysta z takiego smacznego jedzenia o dużych wartościach odżywczych. Jest to dobra rzecz oraz wyjątkowa jakość. Klienci doceniają pyszny kebab, lubą jadać go na obiad lub na kolację. Mięso może być drobiowe oraz wołowe. Klient wybiera samodzielnie mięso. Obecnie jest to dobre jedzenie, smaczne i wyjątkowe. Używane są przyprawy, które dodają smak i aromat.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl