Connect with us

Published

on

Rolnictwo to jedna z najważniejszych gałęzi gospodarki. Bez wystarczającej produkcji rolnej, ludzkość zwyczajnie będzie głodować. Z uwagi na ogromne zapotrzebowanie na produkty rolne, rolnicy dokładają wszelkich starań, by właściwie użytkować zarówno swoje grunty, jak i swoje maszyny. Bez dobrych maszyn rolniczych nie ma mowy o wysokich zbiorach. Oprócz samego zakupu maszyn, niezmiernie istotne jest odpowiednia dbałość o nie.

Konserwacja nie tylko po sezonie

Maszyny rolnicze to podstawowe narzędzia pracy każdego rolnika. Nic dziwnego, że rolnicy dokładają wszelkich starań, by zachować swoje sprzęty w możliwie jak najlepszym stanie. Regularna konserwacja maszyn rolniczych gwarantuje możliwość ich dłuższego użytkowania.

Warto pamiętać, że konserwacja maszyn nie odbywa się wyłącznie po sezonie. Owszem, doprowadzenie do porządku maszyn po sezonie jest niezmiernie istotne. Jednak równie ważna jest bieżąca konserwacja używanych maszyn.

Maszyny rolnicze powinny być oczyszczone z zanieczyszczeń po każdym użyciu. Często zdarza się, że niektóre sprzęty są używane wyłącznie przez kilka dni w roku. Nie oznacza to jednak, że nie należy ich dokładnie oczyszczać, wręcz przeciwnie. Usuwanie błota oraz innego rodzaju zabrudzeń z maszyn na bieżąco zwiększa szansę na zachowanie ich sprawności. Często zdarza się, że w trakcie pracy, rolnik musi wstrzymywać pracę, żeby wymienić część, która wcześniej wymagała wyłącznie oczyszczenia.

Podstawowe zabiegi konserwacyjne

Regularne serwisowanie urządzeń jest niezbędne w celu zachowania ich funkcjonalności. Absolutną podstawą rozpoczęcia konserwacji maszyn rolniczych jest dokładne ich umycie. Zaleca się używanie wody pod ciśnieniem. Warto jednak zachować szczególną uwagę na wlewy oleju, paliwa, czy elektryczne podzespoły maszyn. Równie istotne jest, by nie zalać filtrów ani łożysk. Nieodpowiedzialne mycie maszyn może przynieść więcej strat niż korzyści, warto więc myć je rozważnie.

Po dokładnym umyciu zewnętrznych stron maszyn, warto uzupełnić wszystkie ubytki malarskie. Wbrew pozorom, nie chodzi o zachowanie ładnego koloru maszyny. W miejscach ubytków malarskich powstają ogniska korozji. Im szybciej uzupełni się braki, tym mniejszy będzie stopień korozji.

Równie ważnym zabiegiem konserwacyjnym maszyn rolniczych jest uzupełnienie smarów. Po dokładnym myciu bywa, że poziom smarów jest zdecydowanie zbyt niski. Może to prowadzić do szybszego zużycia maszyn, a nawet do zwiększenia częstotliwości ich awarii. Uzupełniając smary należy używać wyłącznie nowych. Używanie starych smarów i olejów może prowadzić do uszkodzenia maszyny. Stare smary posiadają związki, które przyspieszają proces korozji maszyn.

Wnętrze maszyny ma znaczenie

Podejmując się konserwacji maszyn rolniczych warto pamiętać, że wnętrze maszyny jest równie ważne. Posezonowe wyjmowanie akumulatorów z maszyn to niemalże niepisany obowiązek każdego rolnika. Trzymanie ich poza maszynami zwiększa ich żywotność. Ładowanie akumulatorów powinno odbywać się raz na kwartał. Należy jednak pamiętać, że ładowanie zamarzniętych akumulatorów grozi wybuchem.

Maszyny rolnicze składają się z wielu podzespołów tworzących jedną całość. Przy konserwacji maszyn rolniczych warto więc zatroszczyć się o stan choćby pasków klinowych. Równie ważne jest regularne serwisowanie łańcuchów. One nie wymagają na szczęście demontażu. Najczęściej wystarczy przemycie łańcucha szczotką z naftą.

Oprócz serwisowania niezbędnych elementów, warto sprawdzać stan wszystkich podzespołów. Przyjrzenie się hydraulice i bieżącemu zużyciu elementów pozwala na uniknięcie przykrej niespodzianki w sezonie.

Nie tylko konserwacja

Oprócz regularnych zabiegów konserwacyjnych maszyn rolniczych, niezmiernie istotne jest miejsce ich przechowywania. Maszyna zimująca na dworze z pewnością będzie bardziej podatna na czynniki atmosferyczne niż ta, przechowywana w garażu.

Przechowując sprzęty rolnicze w garażach i wiatach, warto zadbać o odpowiednie ciśnienie w oponach. Wskazane jest, by je obniżyć. W przypadku przechowywaniu na zewnątrz, warto jest odpowiednio zabezpieczyć opony.

Maszyny rolnicze są niezbędnym wyposażeniem każdego rolnika. Bez dobrej jakości maszyn, rolnicy nie mogą uprawiać swoich ziemi. Nic więc dziwnego, że dokładają oni wszelkich starań, by zachować swój sprzęt w możliwie najlepszym stanie. Odpowiednia konserwacja maszyn rolniczych pozwala na użytkowanie ich o wiele dłużej. Warto jednak pamiętać, że podstawowa konserwacja powinna odbywać się zaraz po zakończonym sezonie, a nie bezpośrednio przed kolejnym. Pozwoli to na wykonanie ewentualnych napraw bez presji czasu.

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ciekawostki

Rolety solarne – innowacja i ekologia w jednym systemie

Published

on

Rolety solarne - innowacja i ekologia w jednym systemie

Odpowiednia ilość światła słonecznego w budynku ma bezpośredni wpływ na właściwy mikroklimat w jego pomieszczeniach. Niewskazana jest zbyt mała jego ilość, jak i zbytnie nasłonecznienie. Z tego względu, sporym wyzwaniem może okazać się sposób na kontrolowanie nasłonecznienia i w razie potrzeby zwiększenie lub zmniejszenie jego poziomu. Najlepszym sposobem jest założenie osłon okiennych, które mogą zapewnić skuteczną ochronę przed słońcem, a dodatkowo stanowią estetyczną dekorację okna. Rolety solarne są jedną z propozycji producentów osłon okiennych, które mają nie tylko praktyczne zastosowanie, ale również stanowią ukłon w kierunku ekologii.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Warto przeczytać

W co warto wyposażyć profesjonalny zakład stolarski?

Published

on

W co warto wyposażyć profesjonalny zakład stolarski?

Drewno jest niezwykle szlachetnym materiałem, który jednocześnie jest dość wymagający w obróbce. Nie da się ukryć, że wykreowanie przepięknych mebli czy listew ozdobnych jest zadaniem niezwykle wymagającym, którego podjąć mogą się jedynie doświadczone i w pełni profesjonalne zakłady stolarskie. Oczywiście pracownicy- stolarze, dysponują nie tylko wiedzą i doświadczeniem z zakresu prawidłowej obróbki drewna, ale także muszą mieć do dyspozycji profesjonalne narzędzia. Bez nich praca z materiałem jakim jest drewno nie byłaby możliwa, a już na pewno nie byłaby efektywna. Tak więc w co zakład stolarski musi zostać wyposażony?

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Ciekawostki

Czym się charakteryzują antresole i podesty magazynowe wysokiej jakości?

Published

on

Czym się charakteryzują antresole i podesty magazynowe wysokiej jakości?

Prowadzisz firmę, której działalność w jakimś stopniu związana jest ze sprzedażą i przechowywaniem produktów? Na pewnym etapie każdy magazyn okaże się za mały. Od razu warto więc zainwestować w antresole magazynowe. Jak rozpoznać te, które charakteryzuje wysoka jakość wykonania, w związku z czym będą Ci służyły przez wiele lat? Przeczytaj niniejszy artykuł, a znajdziesz odpowiedź!

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl