Connect with us

Published

on

Rolnictwo to jedna z najważniejszych gałęzi gospodarki. Bez wystarczającej produkcji rolnej, ludzkość zwyczajnie będzie głodować. Z uwagi na ogromne zapotrzebowanie na produkty rolne, rolnicy dokładają wszelkich starań, by właściwie użytkować zarówno swoje grunty, jak i swoje maszyny. Bez dobrych maszyn rolniczych nie ma mowy o wysokich zbiorach. Oprócz samego zakupu maszyn, niezmiernie istotne jest odpowiednia dbałość o nie.

Konserwacja nie tylko po sezonie

Maszyny rolnicze to podstawowe narzędzia pracy każdego rolnika. Nic dziwnego, że rolnicy dokładają wszelkich starań, by zachować swoje sprzęty w możliwie jak najlepszym stanie. Regularna konserwacja maszyn rolniczych gwarantuje możliwość ich dłuższego użytkowania.

Warto pamiętać, że konserwacja maszyn nie odbywa się wyłącznie po sezonie. Owszem, doprowadzenie do porządku maszyn po sezonie jest niezmiernie istotne. Jednak równie ważna jest bieżąca konserwacja używanych maszyn.

Maszyny rolnicze powinny być oczyszczone z zanieczyszczeń po każdym użyciu. Często zdarza się, że niektóre sprzęty są używane wyłącznie przez kilka dni w roku. Nie oznacza to jednak, że nie należy ich dokładnie oczyszczać, wręcz przeciwnie. Usuwanie błota oraz innego rodzaju zabrudzeń z maszyn na bieżąco zwiększa szansę na zachowanie ich sprawności. Często zdarza się, że w trakcie pracy, rolnik musi wstrzymywać pracę, żeby wymienić część, która wcześniej wymagała wyłącznie oczyszczenia.

Podstawowe zabiegi konserwacyjne

Regularne serwisowanie urządzeń jest niezbędne w celu zachowania ich funkcjonalności. Absolutną podstawą rozpoczęcia konserwacji maszyn rolniczych jest dokładne ich umycie. Zaleca się używanie wody pod ciśnieniem. Warto jednak zachować szczególną uwagę na wlewy oleju, paliwa, czy elektryczne podzespoły maszyn. Równie istotne jest, by nie zalać filtrów ani łożysk. Nieodpowiedzialne mycie maszyn może przynieść więcej strat niż korzyści, warto więc myć je rozważnie.

Po dokładnym umyciu zewnętrznych stron maszyn, warto uzupełnić wszystkie ubytki malarskie. Wbrew pozorom, nie chodzi o zachowanie ładnego koloru maszyny. W miejscach ubytków malarskich powstają ogniska korozji. Im szybciej uzupełni się braki, tym mniejszy będzie stopień korozji.

Równie ważnym zabiegiem konserwacyjnym maszyn rolniczych jest uzupełnienie smarów. Po dokładnym myciu bywa, że poziom smarów jest zdecydowanie zbyt niski. Może to prowadzić do szybszego zużycia maszyn, a nawet do zwiększenia częstotliwości ich awarii. Uzupełniając smary należy używać wyłącznie nowych. Używanie starych smarów i olejów może prowadzić do uszkodzenia maszyny. Stare smary posiadają związki, które przyspieszają proces korozji maszyn.

Wnętrze maszyny ma znaczenie

Podejmując się konserwacji maszyn rolniczych warto pamiętać, że wnętrze maszyny jest równie ważne. Posezonowe wyjmowanie akumulatorów z maszyn to niemalże niepisany obowiązek każdego rolnika. Trzymanie ich poza maszynami zwiększa ich żywotność. Ładowanie akumulatorów powinno odbywać się raz na kwartał. Należy jednak pamiętać, że ładowanie zamarzniętych akumulatorów grozi wybuchem.

Maszyny rolnicze składają się z wielu podzespołów tworzących jedną całość. Przy konserwacji maszyn rolniczych warto więc zatroszczyć się o stan choćby pasków klinowych. Równie ważne jest regularne serwisowanie łańcuchów. One nie wymagają na szczęście demontażu. Najczęściej wystarczy przemycie łańcucha szczotką z naftą.

Oprócz serwisowania niezbędnych elementów, warto sprawdzać stan wszystkich podzespołów. Przyjrzenie się hydraulice i bieżącemu zużyciu elementów pozwala na uniknięcie przykrej niespodzianki w sezonie.

Nie tylko konserwacja

Oprócz regularnych zabiegów konserwacyjnych maszyn rolniczych, niezmiernie istotne jest miejsce ich przechowywania. Maszyna zimująca na dworze z pewnością będzie bardziej podatna na czynniki atmosferyczne niż ta, przechowywana w garażu.

Przechowując sprzęty rolnicze w garażach i wiatach, warto zadbać o odpowiednie ciśnienie w oponach. Wskazane jest, by je obniżyć. W przypadku przechowywaniu na zewnątrz, warto jest odpowiednio zabezpieczyć opony.

Maszyny rolnicze są niezbędnym wyposażeniem każdego rolnika. Bez dobrej jakości maszyn, rolnicy nie mogą uprawiać swoich ziemi. Nic więc dziwnego, że dokładają oni wszelkich starań, by zachować swój sprzęt w możliwie najlepszym stanie. Odpowiednia konserwacja maszyn rolniczych pozwala na użytkowanie ich o wiele dłużej. Warto jednak pamiętać, że podstawowa konserwacja powinna odbywać się zaraz po zakończonym sezonie, a nie bezpośrednio przed kolejnym. Pozwoli to na wykonanie ewentualnych napraw bez presji czasu.

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Warto przeczytać

Leasing na używane maszyny stolarskie

Published

on

Leasing na używane maszyny stolarskie

Rozkręcając działalność w branży, która wymaga bardziej kosztownego sprzętu, wybór używanego urządzenia może być tym optymalnym. Wydajne sprzęty dobrej jakości to podstawa w branży stolarskiej. Możesz odkładać gotówkę, wziąć kredyt lub zdecydować się na leasing. Poniżej omówimy to ostatnie rozwiązanie.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Warto przeczytać

Świadczenie pielęgnacyjne dla opiekuna niepełnosprawnego dziecka.

Published

on

Świadczenie pielęgnacyjne dla opiekuna niepełnosprawnego dziecka.

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje osobom, posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności umiarkowanej lub pełnej, a także ich opiekunom. Jego wysokość ma pokryć wydatki związane z opieką nad osobą niepełnosprawną, wliczając w to również specjalistyczne leki, środki higieniczne, czy rehabilitację. Ze względu na spory koszt specjalistycznego leczenia, kwota ta nieraz nie pokrywa wszystkich niezbędnych wydatków, jednak jest dużym wsparciem dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Kwota tego świadczenia ulega co jakiś czas zmianie, a to ze względu na wzrost minimalnego wynagrodzenia i cen na produkty spożywcze oraz usługi. W jaki sposób przyznaje się świadczenie pielęgnacyjne i kto może je otrzymać?

(więcej…)

5 1 vote
Article Rating
Continue Reading

Warto przeczytać

Czy mata grzejna to rozwiązanie do każdego domu?

Published

on

Czy mata grzejna to rozwiązanie do każdego domu?

Elektryczna mata grzejna to rozwiązanie, które producenci polecają jako alternatywę dla folii grzewczych. Sprawdza się tam, gdzie nie ma możliwości zainstalowania ogrzewania na podczerwień. Czy to oznacza, że można je wykorzystać w każdym wnętrzu? Sprawdź, czy Twój dom spełnia warunki do montażu maty grzewczej!

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl