Connect with us

Published

on

Rolnictwo to jedna z najważniejszych gałęzi gospodarki. Bez wystarczającej produkcji rolnej, ludzkość zwyczajnie będzie głodować. Z uwagi na ogromne zapotrzebowanie na produkty rolne, rolnicy dokładają wszelkich starań, by właściwie użytkować zarówno swoje grunty, jak i swoje maszyny. Bez dobrych maszyn rolniczych nie ma mowy o wysokich zbiorach. Oprócz samego zakupu maszyn, niezmiernie istotne jest odpowiednia dbałość o nie.

Konserwacja nie tylko po sezonie

Maszyny rolnicze to podstawowe narzędzia pracy każdego rolnika. Nic dziwnego, że rolnicy dokładają wszelkich starań, by zachować swoje sprzęty w możliwie jak najlepszym stanie. Regularna konserwacja maszyn rolniczych gwarantuje możliwość ich dłuższego użytkowania.

Warto pamiętać, że konserwacja maszyn nie odbywa się wyłącznie po sezonie. Owszem, doprowadzenie do porządku maszyn po sezonie jest niezmiernie istotne. Jednak równie ważna jest bieżąca konserwacja używanych maszyn.

Maszyny rolnicze powinny być oczyszczone z zanieczyszczeń po każdym użyciu. Często zdarza się, że niektóre sprzęty są używane wyłącznie przez kilka dni w roku. Nie oznacza to jednak, że nie należy ich dokładnie oczyszczać, wręcz przeciwnie. Usuwanie błota oraz innego rodzaju zabrudzeń z maszyn na bieżąco zwiększa szansę na zachowanie ich sprawności. Często zdarza się, że w trakcie pracy, rolnik musi wstrzymywać pracę, żeby wymienić część, która wcześniej wymagała wyłącznie oczyszczenia.

Podstawowe zabiegi konserwacyjne

Regularne serwisowanie urządzeń jest niezbędne w celu zachowania ich funkcjonalności. Absolutną podstawą rozpoczęcia konserwacji maszyn rolniczych jest dokładne ich umycie. Zaleca się używanie wody pod ciśnieniem. Warto jednak zachować szczególną uwagę na wlewy oleju, paliwa, czy elektryczne podzespoły maszyn. Równie istotne jest, by nie zalać filtrów ani łożysk. Nieodpowiedzialne mycie maszyn może przynieść więcej strat niż korzyści, warto więc myć je rozważnie.

Po dokładnym umyciu zewnętrznych stron maszyn, warto uzupełnić wszystkie ubytki malarskie. Wbrew pozorom, nie chodzi o zachowanie ładnego koloru maszyny. W miejscach ubytków malarskich powstają ogniska korozji. Im szybciej uzupełni się braki, tym mniejszy będzie stopień korozji.

Równie ważnym zabiegiem konserwacyjnym maszyn rolniczych jest uzupełnienie smarów. Po dokładnym myciu bywa, że poziom smarów jest zdecydowanie zbyt niski. Może to prowadzić do szybszego zużycia maszyn, a nawet do zwiększenia częstotliwości ich awarii. Uzupełniając smary należy używać wyłącznie nowych. Używanie starych smarów i olejów może prowadzić do uszkodzenia maszyny. Stare smary posiadają związki, które przyspieszają proces korozji maszyn.

Wnętrze maszyny ma znaczenie

Podejmując się konserwacji maszyn rolniczych warto pamiętać, że wnętrze maszyny jest równie ważne. Posezonowe wyjmowanie akumulatorów z maszyn to niemalże niepisany obowiązek każdego rolnika. Trzymanie ich poza maszynami zwiększa ich żywotność. Ładowanie akumulatorów powinno odbywać się raz na kwartał. Należy jednak pamiętać, że ładowanie zamarzniętych akumulatorów grozi wybuchem.

Maszyny rolnicze składają się z wielu podzespołów tworzących jedną całość. Przy konserwacji maszyn rolniczych warto więc zatroszczyć się o stan choćby pasków klinowych. Równie ważne jest regularne serwisowanie łańcuchów. One nie wymagają na szczęście demontażu. Najczęściej wystarczy przemycie łańcucha szczotką z naftą.

Oprócz serwisowania niezbędnych elementów, warto sprawdzać stan wszystkich podzespołów. Przyjrzenie się hydraulice i bieżącemu zużyciu elementów pozwala na uniknięcie przykrej niespodzianki w sezonie.

Nie tylko konserwacja

Oprócz regularnych zabiegów konserwacyjnych maszyn rolniczych, niezmiernie istotne jest miejsce ich przechowywania. Maszyna zimująca na dworze z pewnością będzie bardziej podatna na czynniki atmosferyczne niż ta, przechowywana w garażu.

Przechowując sprzęty rolnicze w garażach i wiatach, warto zadbać o odpowiednie ciśnienie w oponach. Wskazane jest, by je obniżyć. W przypadku przechowywaniu na zewnątrz, warto jest odpowiednio zabezpieczyć opony.

Maszyny rolnicze są niezbędnym wyposażeniem każdego rolnika. Bez dobrej jakości maszyn, rolnicy nie mogą uprawiać swoich ziemi. Nic więc dziwnego, że dokładają oni wszelkich starań, by zachować swój sprzęt w możliwie najlepszym stanie. Odpowiednia konserwacja maszyn rolniczych pozwala na użytkowanie ich o wiele dłużej. Warto jednak pamiętać, że podstawowa konserwacja powinna odbywać się zaraz po zakończonym sezonie, a nie bezpośrednio przed kolejnym. Pozwoli to na wykonanie ewentualnych napraw bez presji czasu.

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Warto przeczytać

Czym jest dezynsekcja?

Published

on

Czym jest dezynsekcja?

W głównej mierze dezynsekcja polega na walce z owadami latającymi i biegającymi, które traktowane są jako szkodniki. Do nich zalicza się np. muchy, komary, mrówki, mole, karaluchy, pluskwy, prusaki, wszy, pchły. Ten proces opiera się także na pozbywaniu się gniazd os i szerszeni. W tym przypadku mamy do czynienia ze zwalczaniem dorosłych szkodników i ich larw. Dezynsekcja Warszawa możliwa jest do przeprowadzenia w różnych miejscach np. w budynkach mieszkalnych. Podczas niej stosowane są metody fizyczne, biologiczne i środki chemiczne.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Warto przeczytać

STATE OF GLASS – Dolnośląskie Warsztaty i Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu

Published

on

STATE OF GLASS – Dolnośląskie Warsztaty i Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu

W dniach 15-23 lipca br. po raz kolejny odbędzie się projekt, mający na celu wymianę doświadczeń pomiędzy artystami, hut mistrzami i technologami z terenu Polski i Czech oraz wspólne tworzenie autorskich dzieł sztuki i designu przez znakomitych specjalistów i twórców szkła. Zaplanowane aż w czterech miejscach warsztaty oraz sympozjum będą także formą prezentacji najnowszych, ekologicznych technologii szkła artystycznego, a całe wydarzenie zakończy wystawa dzieł powstałych podczas projektu, zaplanowana na grudzień 2022 roku w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Warto przeczytać

Kombinezony damskie – jak nosić?

Published

on

Kombinezony damskie – jak nosić?

Kombinezony wróciły! I wygląda na to, że pozostaną na długo. Nic dziwnego, ponieważ kombinezony pasują zarówno do eleganckich, biurowych, jak i swobodnych strojów – musisz tylko odpowiednio je wystylizować, wiedząc, jak nadać indywidualny charakter temu trendowi, który już stał się niezbędnym elementem garderoby każdej kobiety.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl