Praca wakacyjna – co można robić? Gdzie szukać pracy?

Szukasz pracy na wakacje? Nie zwlekaj, to najwyższy czas, by rozejrzeć się za ogłoszeniami pracy sezonowej, dorywczej. Najlepiej, jeśli od razu postawisz na rzetelny portal ogłoszeń.

Przy jego pomocy znalezienie dochodowego i zarazem ciekawego zajęcia na najbardziej upalne miesiące nie powinno być trudne. 

Praca w wakacje – 5 pomysłów, co można robić

Na początek zastanów się, jakiego rodzaju praca wakacyjna Cię interesuje. Do szukania zatrudnienia warto podejść ze sprecyzowanymi oczekiwaniami – to przyspieszy proces selekcji ofert – ale też z otwartą głową. W końcu czasem, a szczególnie w wakacje, warto trochę poszaleć, przyjąć zlecenie w miejscu, którego nie braliśmy pod uwagę, podjąć się zupełnie nowego, interesującego wyzwania, spróbować swoich sił w nowej roli. Oto kilka sugestii dotyczących pracy wakacyjnej – dla studenta, ucznia, każdego, kto chce trochę dorobić w wakacje. 

Bileter

Zawód ten nie wymaga wielkich kwalifikacji – wystarczą uśmiech, pozytywne nastawienie i oczywiście uważność oraz rzetelność – tak, by nikt bez ważnego biletu się nie prześlizgnął. Bileter może pracować w teatrze, filharmonii, klubie, kinie, wesołym miasteczku, parku wodnym, parku tematycznym, na stadionie, w hali widowiskowej, muzeum, galerii sztuki, czy jakiejkolwiek innej instytucji kultury bądź miejscu związanym z rozrywką, sportem i rekreacją. Płace bileterów zwykle nie są wysokie, niemniej praca w tym charakterze ma całkiem sporo zalet. Daje szansę na poznanie bardzo wielu osób, zaznajomienie się z tym, jak funkcjonuje dana placówka „od kuchni”. Bileterom często oferowane są także zniżki na wejściówki.

Kelner

Oczywiście nie każdy kelner to pracownik sezonowy, zawód ten jest jednak chętnie wybierany przez osoby szukające zajęcia na lato, pracy dorywczej czy weekendowej. Kuszą wysokie zarobki – generowane przede wszystkim przez napiwki. Atutem jest też możliwość zatrudnienia się w charakterze kelnera właściwie w każdym turystycznym miejscu w Polsce – a jeśli znasz wymagane języki obce – to także na świecie. Popyt na pracowników gastronomii obsługujących turystów nie gaśnie. Ponadto, żeby dostać pracę, w większości przypadków trzeba spełnić minimalne wymagania. Kluczowe są komunikatywność, dobra pamięć, wysoka kultura osobista, asertywność – przydatna w kontaktach z tzw. trudnymi gośćmi. Żeby podjąć pracę, niezbędne jest również uzyskanie orzeczenia sanitarno-epidemiologicznego (dawnej książeczki sanepidu). 

Opiekun zwierząt

Z roku na rok rośnie popyt na opiekunów zwierząt domowych. Zapotrzebowanie jest bardzo wysokie szczególnie w większych miastach, w okresie letnim oraz w sezonie gwiazdkowym i noworocznym. Poszukiwani są opiekunowie kotów, psów, gryzoni, gadów i innych zwierzaków, futrzanych bądź nie, ale wymagających troski w czasie wyjazdu właścicieli. W wielu przypadkach osoby wykonujące ten zawód prowadzą własną działalność gospodarczą. Jeśli nie chcesz zakładać własnej działalności, a jedynie myślisz o dorywczym lub sezonowym zajęciu, możesz poszukać posady w firmie już działającej na rynku – latem nie powinno być z tym problemu. Żeby pracować jako opiekun, niezbędna jest empatia i dobre podejście do zwierząt – cierpliwość, umiejętność rozpoznawania ich potrzeb. Opiekun ma zwykle dość dużo swobody, jeśli chodzi o wybór godzin pracy. Nastaw się także na podróżowanie po mieście – o ile nie zatrudnisz się w zwierzęcym hotelu, kotami, psami i innymi pupilami będziesz opiekować się w domach właścicieli. A to oznacza nieraz kilka wizyt w różnych lokalizacjach w ciągu dnia!

Praca przy zbiorach

Zbieranie owoców i warzyw to typowa praca wykonywana sezonowo. Przy zbiorach można zatrudnić się w Polsce bądź za granicą. Z uwagi na wysokie zarobki wiele osób wybiera tę drugą opcję – warto mieć jednak świadomość, że podczas wyjazdu raczej nie będziesz mieć czasu na zwiedzanie i poznawanie nowych kultur. Sama praca należy do ciężkich. Wyczerpuje pozostawanie przez wiele godzin w tej samej pozycji, wykonywanie takich samych ruchów, ciągłe schylanie się, napinanie mięśni. Z drugiej strony przy zbiorach można naprawdę dobrze zarobić, a wynagrodzenie wypłacane jest często „na akord” – czyli w skrócie – im więcej owoców zbierzesz, tym więcej pieniędzy otrzymasz. Jeśli zbiory owoców to Twój pomysł na pracę wakacyjną z zakwaterowaniem za granicą – pamiętaj, by zachować ostrożność, dokładnie czytać umowy, nie podpisywać niezrozumiałych kontraktów i sprawdzić legalność agencji pośrednictwa pracy w KRAZ. 

Animator

Animator kultury lub animator czasu wolnego jest osobą zatrudnianą zarówno przez indywidualne osoby, jak i firmy. Kandydaci znajdą pracę na prywatnych i firmowych przyjęciach, w restauracjach, parkach rozrywki, parkach tematycznych, muzeach i galeriach, przy różnego rodzaju wydarzeniach. Animatorzy zwykle pracują z dziećmi, ale nie tylko – czasami pracownicy prowadzą również zajęcia dla dorosłych np. w czasie wykupionych wycieczek, wyjazdów integracyjnych, wydarzeń kulturalnych. Żeby zostać animatorem, należy zrobić kurs – szkolenie zazwyczaj organizuje pracodawca (z dodatkowego kursu zazwyczaj zwolnione są osoby po technikum hotelarskim). W pracy najważniejsze są zdolności interpersonalne: komunikatywność, towarzyskość, empatia, poczucie humoru, umiejętność przykucia uwagi. 

Jak i gdzie znaleźć pracę?

Nie od dzisiaj wiadomo, że najwięcej ogłoszeń o pracę można znaleźć w internecie. Najlepiej od razu wybrać sprawdzone źródło, na przykład renomowany, popularny portal ogłoszeń. Dobrym wyborem jest abc.pl, platforma ofert lokalnych, bezpieczna i codziennie aktualizowana o nowe ogłoszenia. Oferty pracy wakacyjnej – abc.pl znajdziesz w kategorii Praca. Następnie wskaż jedną z 29 podkategorii – odnoszą się one w większości do obszarów zawodowych. Kliknij na przykład w podkategorię Turystyka i hotelarstwo, by zobaczyć listę aktualnych ofert pracy z tego obszaru zawodowego. Teraz wystarczy przejrzeć atrakcyjne dla Ciebie propozycje zatrudnienia i skontaktować się z pracodawcami. Do dzieła!

5 1 vote
Article Rating

Popularne

Udostępnij

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kategorie
———————————–