Connect with us

Published

on

Jeszcze niedawno kojarzona niemal wyłącznie z branżą IT i pracą freelancerów, dziś praca zdalna zrewolucjonizowała polski rynek zatrudnienia.

Coraz więcej firm dostrzega zalety home office. Czy warto szukać pracy w tym trybie? A jeśli jesteśmy zdecydowani, gdzie znaleźć oferty pracy zdalnej?

Na czym polega praca zdalna? Jakie ma wady i zalety?

Na początek zastanówmy się: czym właściwie jest praca zdalna? To zasadne pytanie, ponieważ w polskim prawie pracy do wybuchu pandemii nie funkcjonowało takie pojęcie. Kodeks pracy uwzględniał jedynie przepisy dotyczące pokrewnej jej telepracy. Dopiero specustawa mająca na celu przeciwdziałanie skutkom COVID-19 dała możliwość przesuwania kadry na pracę zdalną. Wtedy też tysiące polskich biur przeniosło się w tryb home office. Na nowelizację Kodeksu pracy i zapisy dotyczące pracy zdalnej wciąż czekamy. Zgodnie z zapowiedziami, pracodawca będzie miał możliwość oferowania stałego zatrudnienia zdalnego, mają powstać także lokalne centra pracy zdalnej – przestrzenie coworkingowe, w których będą mogły wykonywać obowiązki służbowe osoby zatrudnione zdalnie, niemające odpowiednich warunków do pracy z domu. 

Mimo że pojęcie pracy zdalnej w Kodeksie pracy wciąż nie występuje, taka praca już jest na co dzień wykonywana przez tysiące osób w Polsce. Nic dziwnego: praca zdalna z domu to jedno z istotnych rozwiązań zapobiegawczych w okresie pandemii. Home office oznacza także ograniczenie kosztów dla firm, które nie muszą wynajmować przestrzeni biurowej, ograniczając się np. do okazyjnego wynajmu sal konferencyjnych. 

Zalety pracy zdalnej dostrzegają także zatrudnieni. Home office oznacza oszczędność czasu – wcześniej poświęcanego na dojazdy do biura, pieniędzy – wydawanych na paliwo, karty miejskie, kolejowe itp. Dzięki pracy zdalnej możemy zatrudnić się w firmie położonej w odległym miejscu. Rynek pracy poszerza się, a wraz z nim możliwości kierowania własną karierą. Ponadto dzięki home office szansę na zatrudnienie mają osoby do tej pory wykluczone z życia zawodowego – opiekunowie małych dzieci, a także osoby z niepełnosprawnością oraz inne, które z jakichś względów mają utrudnioną mobilność. 

Warto jednak pamiętać, że praca zdalna nie jest dla każdego, a przynajmniej – że trzeba się jej nauczyć. Niektóre osoby zatrudnione w tym trybie mogą mieć trudności z oddzieleniem życia prywatnego i zawodowego. Jeśli wykonujemy pracę online z domu, może pojawić się poczucie izolacji społecznej, a także kłopoty z motywacją i terminowym wypełnianiem obowiązków. 

Dlatego w pracy zdalnej szczególnie istotne są:

  • przestrzeganie godzin pracy i odpoczynek, 
  • wydzielenie miejsca na pracę – może to być biurko, przy którym wykonujemy wszystkie obowiązki, 
  • wypoczynek z dala od komputera, przy którym pracujemy – najlepiej w sposób aktywny, 
  • dobra organizacja pracy – planowanie obowiązków na każdy dzień, tydzień, miesiąc,
  • dbanie o sprawną komunikację – telefoniczną, online – ze współpracownikami.

Praca zdalna oferty – gdzie ich szukać?

Najwięcej ogłoszeń o pracę znajdziemy w internecie. To właśnie sieć pełni obecnie funkcję ogromnego rynku zatrudnienia, na którym spotykają się pracodawcy i kandydaci. Gdzie i jak szukać pracy zdalnej? Najlepiej już na początku postawić na profesjonalny portal z ogłoszeniami o pracę. Warto wybrać popularny i renomowany, np. Praca.pl. Platforma ta ma wiele zalet. Znajdziemy na niej liczne ogłoszenia, a każde z nich jest weryfikowane przez ekspertów rynku pracy – ryzyko natknięcia się na oszusta próbującego wyłudzić nasze dane jest więc bliskie zeru. 

Ponadto Praca.pl daje możliwość filtrowania ogłoszeń – dzięki temu od razu znajdziemy wszystkie oferty dotyczące pracy zdalnej. Parametrów, które możemy ustawić, jest znacznie więcej – dotyczą na przykład obszaru zawodowego, regionu w kraju lub za granicą, czasu publikacji, rekrutacji online itp. 

Szukanie pracy za pośrednictwem portalu takiego jak Praca.pl daje też wiele innych korzyści. Możemy założyć tu bezpłatne konto, dzięki któremu uzyskujemy dostęp do generatora CV, możemy bezpośrednio komunikować się z pracodawcami, brać udział w rekrutacji czy nawet za darmo stworzyć profesjonalne CV. Portal pracy skraca czas poszukiwań i znacząco ułatwia cały proces. 

Ogłoszenia o pracę znajdziemy oczywiście także w innych miejscach w sieci – na portalach społecznościowych, platformach typu kupię-sprzedam, na forach czy na stronach i blogach pracodawców. Trudno jednak codziennie sprawdzać wszystkie te miejsca i każdorazowo weryfikować, czy oferty dotyczą pracy zdalnej. Znacznie wygodniej jest zautomatyzować proces poszukiwań i wspomóc się filtrami na profesjonalnym portalu z ofertami o pracę.

5 2 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ciekawostki

Pozycjonowanie stron internetowych – jak górować w wynikach wyszukiwania?

Published

on

Pozycjonowanie stron internetowych - jak górować w wynikach wyszukiwania?

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, odpowiedź na to pytanie znasz aż za dobrze. Co to jest SEO? Pozycjonowanie stron internetowych lub optymalizacja pod kątem wyszukiwarek – to dwie nazwy czegoś, co zwiększa ruch na Twojej stronie, ponieważ Twoja strona znajduje się wyżej w wynikach wyszukiwania informacji online.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Ciekawostki

Wypadające i osłabione włosy – jak sobie poradzić za pomocą kosmetyków?

Published

on

Wypadające i osłabione włosy - jak sobie poradzić za pomocą kosmetyków?

Problem wypadania włosów to zmora wielu z nas. Ich nienaturalnie duża ilość, którą znajdujemy na szczotce lub np. pod prysznicem po umyciu przyprawia nas o dreszcze. “Czy ja łysieję?” – być może takie pytanie wybrzmiewa Wam teraz w głowie. W dzisiejszym wpisie uspokajamy – mamy dla Was zestaw skutecznych kosmetyków, które pomogą wzmocnić cebulki włosowe, przyspieszyć wzrost włosów, a także je zagęścić! Jest jednak parę zasad, których warto się trzymać, aby osiągnąć efekt mocnych i zdrowych włosów.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Ciekawostki

Patelnia granitowa a ceramiczna – która jest lepsza?

Published

on

Patelnia granitowa a ceramiczna – która jest lepsza?

Za każdym razem, gdy chcesz przygotować pyszne danie, musisz wziąć pod uwagę przydatność swoich naczyń kuchennych, a nie tylko same składniki. Ze względu na skomplikowane projekty i różne właściwości materiałów używanych do produkcji patelń, ostateczny wybór może nie być taki prosty.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl