Connect with us

Published

on

Zanim pojawiła się możliwość druku, książki trzeba było przepisywać i powielać ręcznie. Dopiero za sprawą maszyny Gutenberga możliwe stało się wyniesienie cywilizacji na wyższy poziom. Przedstawiamy historię druku i ciekawostki na ten temat.

Początki druku

Historia druku nierozerwalnie związana jest z Janem Gutenbergiem, który w XV wieku wynalazł prasę drukarską i wydrukował kilkaset egzemplarzy Biblii. W ten sposób Gutenberg przeszedł do historii. Ten wynalazek zakończył okres średniowiecza i sprawił, że coraz większa liczba osób miała dostęp najpierw do książek, a później także do drukowanej prasy. Oczywiście początkowo maszyna Gutenberga działała bardzo wolno, zwłaszcza jak na dzisiejsze standardy. Oznacza to, że czas potrzebny do wydrukowania jednej strony wynosił zwykle trzy dni.

Rozwój przemysłu drukarskiego

Wraz z nadejściem rewolucji przemysłowej i zmianami w zakresie technologii wynaleziono szybką maszynę drukarską. W 1814 roku była napędzana przez maszynę parową i możliwe było znacznie sprawniejsze drukowanie książek oraz gazet. W 1884 roku pojawił się kolejny wynalazek, czyli linotyp, tj. mechaniczne urządzenie do składania czcionek. W 1904 roku powstała maszyna offsetowa i właśnie wtedy rozwój druku został w pewnym sensie zahamowany. Przez osiemdziesiąt lat nie powstawały nowe, znaczące wynalazki, jednak pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku zaczęto stosować komputerowe metody układania druku. Właśnie w tamtym okresie zaprzestano zecerstwa, czyli układania ręcznie pojedynczych czcionek. W XXI wieku druk został zrewolucjonizowany przez nowoczesne metody komputerowe i laserowe. Zaczęły także powstawać nowe miejsca zajmujące się innowacyjnymi sposobami tworzenia książek i etykiet. Przykładem jest drukarnia Piaseczno, która stosuje nowoczesne, cyfrowe metody wydruku.

Ciekawostki na temat druku

Oto kilka intrygujących, dotyczących druku informacji, o których niewiele osób wie:

  • Jan Gutenberg za życia nie zaznał sławy. Niestety jego działalność drukarska nie tylko nie przyniosła mu dużych zysków, lecz także później doprowadziła do bankructwa. Historia Gutenberga naznaczona jest wieloma trudnościami i przeszkodami na drodze.
  • Największy nakład osiągnęła książka „Harry Potter i Insygnia Śmierci”, napisana przez J.K. Rowling. Było to 12 milionów egzemplarzy.
  • W Polsce pierwsza drukarnia powstała w 1475 roku we Wrocławiu. Drukowano tam tylko pisma teologiczne i biblijne. Działalność tej drukarni nie trwała jednak zbyt długo, ponieważ upadła ona w 1483 roku.
  • Najmniejsza drukowana książka ma wymiary 0,74 × 0,75 mm i została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa.
  • Najdroższą książką drukowaną świata jest „Księga Psalmów” z 1640 roku, która została zakupiona na aukcji w 2013 roku za 14,2 mln dolarów. Co ciekawe w 1640 roku wydrukowano 1700 egzemplarzy tego tytułu, jednak do dziś ocalało tylko 11 sztuk, z czego większość znajduje się w rękach prywatnych.

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ciekawostki

Bezpieczna nauka kitesurfingu z FunSurf

Published

on

Bezpieczna nauka kitesurfingu z FunSurf

Z pewnością nieraz zastanawiałeś się, czy nauka kitesurfingu stanowi tak skomplikowany i trudny proces, na jaki wygląda? Od teraz możesz przekonać się o tym osobiście! Szkoła FunSurf, specjalizująca się w profesjonalnych szkoleniach kite, obala wszelkie mity dotyczące sportów wodnych, udowadniając przy tym, że kitesurfing wcale nie wymaga specjalnych umiejętności, czy też sprawności fizycznej. Czasem wystarczy odrobina chęci i motywacji, a cała reszta przebiegnie sprawnie i bez komplikacji. Oferta FunSurf obejmuje zarówno kursy, jak i obozy windsurfingowe, cieszące się coraz większą popularnością. 

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Ciekawostki

Rolety solarne – innowacja i ekologia w jednym systemie

Published

on

Rolety solarne - innowacja i ekologia w jednym systemie

Odpowiednia ilość światła słonecznego w budynku ma bezpośredni wpływ na właściwy mikroklimat w jego pomieszczeniach. Niewskazana jest zbyt mała jego ilość, jak i zbytnie nasłonecznienie. Z tego względu, sporym wyzwaniem może okazać się sposób na kontrolowanie nasłonecznienia i w razie potrzeby zwiększenie lub zmniejszenie jego poziomu. Najlepszym sposobem jest założenie osłon okiennych, które mogą zapewnić skuteczną ochronę przed słońcem, a dodatkowo stanowią estetyczną dekorację okna. Rolety solarne są jedną z propozycji producentów osłon okiennych, które mają nie tylko praktyczne zastosowanie, ale również stanowią ukłon w kierunku ekologii.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Ciekawostki

Czym się charakteryzują antresole i podesty magazynowe wysokiej jakości?

Published

on

Czym się charakteryzują antresole i podesty magazynowe wysokiej jakości?

Prowadzisz firmę, której działalność w jakimś stopniu związana jest ze sprzedażą i przechowywaniem produktów? Na pewnym etapie każdy magazyn okaże się za mały. Od razu warto więc zainwestować w antresole magazynowe. Jak rozpoznać te, które charakteryzuje wysoka jakość wykonania, w związku z czym będą Ci służyły przez wiele lat? Przeczytaj niniejszy artykuł, a znajdziesz odpowiedź!

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl