Connect with us

Published

on

Zanim pojawiła się możliwość druku, książki trzeba było przepisywać i powielać ręcznie. Dopiero za sprawą maszyny Gutenberga możliwe stało się wyniesienie cywilizacji na wyższy poziom. Przedstawiamy historię druku i ciekawostki na ten temat.

Początki druku

Historia druku nierozerwalnie związana jest z Janem Gutenbergiem, który w XV wieku wynalazł prasę drukarską i wydrukował kilkaset egzemplarzy Biblii. W ten sposób Gutenberg przeszedł do historii. Ten wynalazek zakończył okres średniowiecza i sprawił, że coraz większa liczba osób miała dostęp najpierw do książek, a później także do drukowanej prasy. Oczywiście początkowo maszyna Gutenberga działała bardzo wolno, zwłaszcza jak na dzisiejsze standardy. Oznacza to, że czas potrzebny do wydrukowania jednej strony wynosił zwykle trzy dni.

Rozwój przemysłu drukarskiego

Wraz z nadejściem rewolucji przemysłowej i zmianami w zakresie technologii wynaleziono szybką maszynę drukarską. W 1814 roku była napędzana przez maszynę parową i możliwe było znacznie sprawniejsze drukowanie książek oraz gazet. W 1884 roku pojawił się kolejny wynalazek, czyli linotyp, tj. mechaniczne urządzenie do składania czcionek. W 1904 roku powstała maszyna offsetowa i właśnie wtedy rozwój druku został w pewnym sensie zahamowany. Przez osiemdziesiąt lat nie powstawały nowe, znaczące wynalazki, jednak pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku zaczęto stosować komputerowe metody układania druku. Właśnie w tamtym okresie zaprzestano zecerstwa, czyli układania ręcznie pojedynczych czcionek. W XXI wieku druk został zrewolucjonizowany przez nowoczesne metody komputerowe i laserowe. Zaczęły także powstawać nowe miejsca zajmujące się innowacyjnymi sposobami tworzenia książek i etykiet. Przykładem jest drukarnia Piaseczno, która stosuje nowoczesne, cyfrowe metody wydruku.

Ciekawostki na temat druku

Oto kilka intrygujących, dotyczących druku informacji, o których niewiele osób wie:

  • Jan Gutenberg za życia nie zaznał sławy. Niestety jego działalność drukarska nie tylko nie przyniosła mu dużych zysków, lecz także później doprowadziła do bankructwa. Historia Gutenberga naznaczona jest wieloma trudnościami i przeszkodami na drodze.
  • Największy nakład osiągnęła książka „Harry Potter i Insygnia Śmierci”, napisana przez J.K. Rowling. Było to 12 milionów egzemplarzy.
  • W Polsce pierwsza drukarnia powstała w 1475 roku we Wrocławiu. Drukowano tam tylko pisma teologiczne i biblijne. Działalność tej drukarni nie trwała jednak zbyt długo, ponieważ upadła ona w 1483 roku.
  • Najmniejsza drukowana książka ma wymiary 0,74 × 0,75 mm i została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa.
  • Najdroższą książką drukowaną świata jest „Księga Psalmów” z 1640 roku, która została zakupiona na aukcji w 2013 roku za 14,2 mln dolarów. Co ciekawe w 1640 roku wydrukowano 1700 egzemplarzy tego tytułu, jednak do dziś ocalało tylko 11 sztuk, z czego większość znajduje się w rękach prywatnych.

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Poradnik

Jak wybrać dobry odbiornik dla ciągnika?

Published

on

Jak wybrać dobry odbiornik dla ciągnika?

Odbiornik dla ciągników rolniczych, takie jak podstawowy odbiornik DGPS podczas swojej pracy korzysta z bezpłatnego sygnału korekcyjnego EGNOS/WAAS. To niewielkie, umieszczone w kompaktowej i praktycznej obudowie urządzenie, gwarantuje znakomitą dokładność prac rolniczych. Precyzja jest cechą nowoczesnego rolnictwa. Dzięki temu, że maszyny rolnicze pracują z dużą dokładnością, możliwe jest uzyskanie wielu oszczędności. Dotyczą one zarówno materiału siewnego, jak i nawozów oraz paliwa, zużywanego do maszyn rolniczych. Jakie daje to korzyści w plonach i przekłada się na zyskowność działalności rolniczej, można dowiedzieć się z artykułów dotyczących rolnictwa precyzyjnego.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Ciekawostki

Praca wakacyjna – co można robić? Gdzie szukać pracy?

Published

on

Praca wakacyjna – co można robić? Gdzie szukać pracy?

Szukasz pracy na wakacje? Nie zwlekaj, to najwyższy czas, by rozejrzeć się za ogłoszeniami pracy sezonowej, dorywczej. Najlepiej, jeśli od razu postawisz na rzetelny portal ogłoszeń.

(więcej…)

5 1 vote
Article Rating
Continue Reading

Poradnik

Praca zdalna: gdzie szukać ofert w internecie?

Published

on

Praca zdalna: gdzie szukać ofert w internecie?

Jeszcze niedawno kojarzona niemal wyłącznie z branżą IT i pracą freelancerów, dziś praca zdalna zrewolucjonizowała polski rynek zatrudnienia.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl