Connect with us

Published

on

Zanim pojawiła się możliwość druku, książki trzeba było przepisywać i powielać ręcznie. Dopiero za sprawą maszyny Gutenberga możliwe stało się wyniesienie cywilizacji na wyższy poziom. Przedstawiamy historię druku i ciekawostki na ten temat.

Początki druku

Historia druku nierozerwalnie związana jest z Janem Gutenbergiem, który w XV wieku wynalazł prasę drukarską i wydrukował kilkaset egzemplarzy Biblii. W ten sposób Gutenberg przeszedł do historii. Ten wynalazek zakończył okres średniowiecza i sprawił, że coraz większa liczba osób miała dostęp najpierw do książek, a później także do drukowanej prasy. Oczywiście początkowo maszyna Gutenberga działała bardzo wolno, zwłaszcza jak na dzisiejsze standardy. Oznacza to, że czas potrzebny do wydrukowania jednej strony wynosił zwykle trzy dni.

Rozwój przemysłu drukarskiego

Wraz z nadejściem rewolucji przemysłowej i zmianami w zakresie technologii wynaleziono szybką maszynę drukarską. W 1814 roku była napędzana przez maszynę parową i możliwe było znacznie sprawniejsze drukowanie książek oraz gazet. W 1884 roku pojawił się kolejny wynalazek, czyli linotyp, tj. mechaniczne urządzenie do składania czcionek. W 1904 roku powstała maszyna offsetowa i właśnie wtedy rozwój druku został w pewnym sensie zahamowany. Przez osiemdziesiąt lat nie powstawały nowe, znaczące wynalazki, jednak pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku zaczęto stosować komputerowe metody układania druku. Właśnie w tamtym okresie zaprzestano zecerstwa, czyli układania ręcznie pojedynczych czcionek. W XXI wieku druk został zrewolucjonizowany przez nowoczesne metody komputerowe i laserowe. Zaczęły także powstawać nowe miejsca zajmujące się innowacyjnymi sposobami tworzenia książek i etykiet. Przykładem jest drukarnia Piaseczno, która stosuje nowoczesne, cyfrowe metody wydruku.

Ciekawostki na temat druku

Oto kilka intrygujących, dotyczących druku informacji, o których niewiele osób wie:

  • Jan Gutenberg za życia nie zaznał sławy. Niestety jego działalność drukarska nie tylko nie przyniosła mu dużych zysków, lecz także później doprowadziła do bankructwa. Historia Gutenberga naznaczona jest wieloma trudnościami i przeszkodami na drodze.
  • Największy nakład osiągnęła książka „Harry Potter i Insygnia Śmierci”, napisana przez J.K. Rowling. Było to 12 milionów egzemplarzy.
  • W Polsce pierwsza drukarnia powstała w 1475 roku we Wrocławiu. Drukowano tam tylko pisma teologiczne i biblijne. Działalność tej drukarni nie trwała jednak zbyt długo, ponieważ upadła ona w 1483 roku.
  • Najmniejsza drukowana książka ma wymiary 0,74 × 0,75 mm i została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa.
  • Najdroższą książką drukowaną świata jest „Księga Psalmów” z 1640 roku, która została zakupiona na aukcji w 2013 roku za 14,2 mln dolarów. Co ciekawe w 1640 roku wydrukowano 1700 egzemplarzy tego tytułu, jednak do dziś ocalało tylko 11 sztuk, z czego większość znajduje się w rękach prywatnych.

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ciekawostki

Pozycjonowanie stron internetowych – jak górować w wynikach wyszukiwania?

Published

on

Pozycjonowanie stron internetowych - jak górować w wynikach wyszukiwania?

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, odpowiedź na to pytanie znasz aż za dobrze. Co to jest SEO? Pozycjonowanie stron internetowych lub optymalizacja pod kątem wyszukiwarek – to dwie nazwy czegoś, co zwiększa ruch na Twojej stronie, ponieważ Twoja strona znajduje się wyżej w wynikach wyszukiwania informacji online.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Ciekawostki

Wypadające i osłabione włosy – jak sobie poradzić za pomocą kosmetyków?

Published

on

Wypadające i osłabione włosy - jak sobie poradzić za pomocą kosmetyków?

Problem wypadania włosów to zmora wielu z nas. Ich nienaturalnie duża ilość, którą znajdujemy na szczotce lub np. pod prysznicem po umyciu przyprawia nas o dreszcze. “Czy ja łysieję?” – być może takie pytanie wybrzmiewa Wam teraz w głowie. W dzisiejszym wpisie uspokajamy – mamy dla Was zestaw skutecznych kosmetyków, które pomogą wzmocnić cebulki włosowe, przyspieszyć wzrost włosów, a także je zagęścić! Jest jednak parę zasad, których warto się trzymać, aby osiągnąć efekt mocnych i zdrowych włosów.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Ciekawostki

Patelnia granitowa a ceramiczna – która jest lepsza?

Published

on

Patelnia granitowa a ceramiczna – która jest lepsza?

Za każdym razem, gdy chcesz przygotować pyszne danie, musisz wziąć pod uwagę przydatność swoich naczyń kuchennych, a nie tylko same składniki. Ze względu na skomplikowane projekty i różne właściwości materiałów używanych do produkcji patelń, ostateczny wybór może nie być taki prosty.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl