Connect with us

Published

on

Pożyczka i kredyt to sformułowania, które często stosowane są zamiennie. Jest to jednak błąd, ponieważ produkty te znacznie różnią się między sobą i nie są tożsame. Nie trzeba być pracownikiem sektora usług finansowych lub specjalistą w tej dziedzinie, by wiedzieć czym różni się kredyt online od pożyczki – wystarczy przeczytać poniższy artykuł.

Podstawowe definicje

Na początek warto zająć się bardzo ogólnikowymi definicjami. Pożyczki to usługi finansowe, których zasady udzielania są uregulowane przepisami Kodeksu Cywilnego. W przypadku kredytów dochodzi również ustawa o kredycie konsumenckim oraz ustawy Prawo bankowe. Regulacje dotyczą również aktów, które konkretnie dotyczą danego typu kredytu np. hipotecznego. Z tego też powodu kredytów mogą udzielać banki i kasy oszczędnościowo – kredytowe, natomiast pożyczki oferowane są przez firmy pozabankowe. W Polsce zgodę na udzielanie kredytów zapewnia Komisja Nadzoru Finansowego – nie ma takiego obowiązku w przypadku instytucji pozabankowych, które oferują pożyczki na różne kwoty i okres spłaty, często zapewniając bardzo atrakcyjne oferty. Warto także podkreślić, że pożyczkę można otrzymać od osoby prywatnej.

Pożyczki i kredyty – jaki mają cel?

W większości przypadków kredyt online będzie miał inny cel niż chwilówka przez internet. Oferty kredytowe mają określone cele – konsumpcyjne, na zakup samochodu czy hipoteczne. Banki mają prawo wiedzieć, na co będą przekazywane ich środki, co w przypadku kupna samochodu czy mieszkania wiąże się z koniecznością dodatkowych obciążeń majątkowych – wpisu w karcie pojazdu czy do księgi hipotecznej. Gdyby środki nie trafiły na zamierzony cel, bank ma prawo do wypowiedzenia umowy, a kredytobiorca jest zobowiązany do niezwłocznej spłaty zadłużenia. W przypadku pożyczek nie ma konieczności zgłaszania celu, na jaki zostaną przeznaczone środki, co jest znacznie korzystniejsze dla pożyczającego. Można przeznaczyć je na dowolne cele – warto jednak pamiętać, że instytucje pozabankowe nigdy nie udzielają tak wysokich pożyczek, jakie osiągają kwoty kredytów w bankach.

Różnica w procedurze

Różnice między kredytami i pożyczkami wynikają także z samych procedur, przez które musi przebrnąć osoba potrzebującą gotówki. Banki i SKOK-i wymagają zaświadczeń o zarobkach, sprawdzają historię kredytową, wpływy na konto czy wiele innych okoliczności. Dopiero na tej podstawie wydawana jest ostateczna decyzja kredytowa, a same formalności potrafią przeciągać się tygodniami. Pożyczki można uzyskać znacznie łatwiej, czasem nawet w tym samym dniu roboczym, w którym zostanie złożony wniosek. Instytucje udzielające pożyczek nie sprawdzają BIK-u czy KRD, nie wymagają również zaświadczeń o zarobkach – formalności są ograniczone do minimum. Łatwe wnioskowanie o pożyczkę jest znakiem rozpoznawczym tego typu instytucji, które w ten sposób przyciągają klientów swoją ofertą. Należy jednak podkreślić, że brak spłaty pożyczek, w szczególności chwilówek może zakończyć się dotkliwymi odsetkami, które rosną każdego dnia. W przypadku kretów odsetki również rosną, jednak nie są one tak wysokie.

 

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Prasówki

Jak giełda działa na amerykańską gospodarkę ?

Published

on

Rynek działalności jest specjalnym wskaźnikiem ekonomicznym dla gospodarki amerykańskiej. Przedstawia on, jak wysoce radzą sobie całe firmy giełdowe. Jeśli przedsiębiorcy są pewni siebie, będą uznawać akcje, fundusze inwestycyjne lub danych na produkcje. Niektórzy eksperci uważają, że rynki przewidują, co według najbardziej oryginalnych inwestorów będzie przeprowadzać rola w toku około sześciu miesięcy.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Warto przeczytać

Panek Pabianice

Published

on

Ciągniesz się na odpoczynek do Łodzi? Sprawi Ci się samochód! Na odpoczynek do Łodzi warto wyselekcjonować się z wielu czynników, przy czym brak naszego auta dobrze nie pragnie być przeszkodą. Samochód na dzienie to rozwiązanie idealne dla całych osób, które cenią sobie godzina oraz wygodę podczas jazdy.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Prasówki

Co to Halloween i kiedy się go obchodzi?

Published

on

Zastanawiasz się, co to Halloween i chcesz wiedzieć, kiedy odbywa się Halloween? Przeczytaj poniższy, krótki tekst na temat Halloween i poznaj najistotniejsze informacje dotyczące tego wydarzenia.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl