Warto przeczytać

Pożyczka czy kredyt? Sprawdź, jakie są różnice

Pożyczka czy kredyt? Sprawdź, jakie są różnice

Pożyczka i kredyt to sformułowania, które często stosowane są zamiennie. Jest to jednak błąd, ponieważ produkty te znacznie różnią się między sobą i nie są tożsame. Nie trzeba być pracownikiem sektora usług finansowych lub specjalistą w tej dziedzinie, by wiedzieć czym różni się kredyt online od pożyczki – wystarczy przeczytać poniższy artykuł.

Podstawowe definicje

Na początek warto zająć się bardzo ogólnikowymi definicjami. Pożyczki to usługi finansowe, których zasady udzielania są uregulowane przepisami Kodeksu Cywilnego. W przypadku kredytów dochodzi również ustawa o kredycie konsumenckim oraz ustawy Prawo bankowe. Regulacje dotyczą również aktów, które konkretnie dotyczą danego typu kredytu np. hipotecznego. Z tego też powodu kredytów mogą udzielać banki i kasy oszczędnościowo – kredytowe, natomiast pożyczki oferowane są przez firmy pozabankowe. W Polsce zgodę na udzielanie kredytów zapewnia Komisja Nadzoru Finansowego – nie ma takiego obowiązku w przypadku instytucji pozabankowych, które oferują pożyczki na różne kwoty i okres spłaty, często zapewniając bardzo atrakcyjne oferty. Warto także podkreślić, że pożyczkę można otrzymać od osoby prywatnej.

Pożyczki i kredyty – jaki mają cel?

W większości przypadków kredyt online będzie miał inny cel niż chwilówka przez internet. Oferty kredytowe mają określone cele – konsumpcyjne, na zakup samochodu czy hipoteczne. Banki mają prawo wiedzieć, na co będą przekazywane ich środki, co w przypadku kupna samochodu czy mieszkania wiąże się z koniecznością dodatkowych obciążeń majątkowych – wpisu w karcie pojazdu czy do księgi hipotecznej. Gdyby środki nie trafiły na zamierzony cel, bank ma prawo do wypowiedzenia umowy, a kredytobiorca jest zobowiązany do niezwłocznej spłaty zadłużenia. W przypadku pożyczek nie ma konieczności zgłaszania celu, na jaki zostaną przeznaczone środki, co jest znacznie korzystniejsze dla pożyczającego. Można przeznaczyć je na dowolne cele – warto jednak pamiętać, że instytucje pozabankowe nigdy nie udzielają tak wysokich pożyczek, jakie osiągają kwoty kredytów w bankach.

Różnica w procedurze

Różnice między kredytami i pożyczkami wynikają także z samych procedur, przez które musi przebrnąć osoba potrzebującą gotówki. Banki i SKOK-i wymagają zaświadczeń o zarobkach, sprawdzają historię kredytową, wpływy na konto czy wiele innych okoliczności. Dopiero na tej podstawie wydawana jest ostateczna decyzja kredytowa, a same formalności potrafią przeciągać się tygodniami. Pożyczki można uzyskać znacznie łatwiej, czasem nawet w tym samym dniu roboczym, w którym zostanie złożony wniosek. Instytucje udzielające pożyczek nie sprawdzają BIK-u czy KRD, nie wymagają również zaświadczeń o zarobkach – formalności są ograniczone do minimum. Łatwe wnioskowanie o pożyczkę jest znakiem rozpoznawczym tego typu instytucji, które w ten sposób przyciągają klientów swoją ofertą. Należy jednak podkreślić, że brak spłaty pożyczek, w szczególności chwilówek może zakończyć się dotkliwymi odsetkami, które rosną każdego dnia. W przypadku kretów odsetki również rosną, jednak nie są one tak wysokie.

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments