Connect with us

Published

on

Uprawianie joggingu w warunkach miejskich z pozoru nie wydaje się zbyt skomplikowanym zadaniem. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, aby zapewnić sobie nie tylko komfort, ale również bezpieczeństwo, a to przełoży się na efekty, jakie będziemy osiągać. Podpowiadamy, jak biegać w mieście.

Wybierz odpowiednią trasę

Na początek warto skupić się na wyborze trasy biegowej. Ta powinna zapewnić nam optymalne bezpieczeństwo, chroniąc nas zwłaszcza przed ruchem ulicznym czy rowerowym. Najlepiej sprawdzą się dedykowane trasy biegowe, których coraz więcej pojawia się w dużych miastach. Bezpieczne będą wszelkiego rodzaju ścieżki w parku czy na skwerach, a także bieżnie znajdujące się na terenie ośrodków sportowych. Należy natomiast unikać tras zlokalizowanych w pobliżu ruchliwych ulic czy prowadzących przez chodnik, na którym zwykle znajduje się dużo pieszych. Może to bowiem prowadzić do niebezpiecznych sytuacji i tym samym zmniejszać komfort uprawiania sportu.

Nieodpowiednie będą również trasy, które posiadają bardzo zróżnicowane podłoże, zwłaszcza, jeśli występują na nim ostre krawędzie lub śliskie powierzchnie. Taki wymagający teren będzie odpowiedni wyłącznie dla osób, które mają doświadczenie w joggingu w opisanych warunkach i jednocześnie posiadają odpowiednie buty do biegania, zapewniające bardzo dobrą przyczepność, amortyzację oraz stabilizację.

Zwróć uwagę na jakość powietrza

Bardzo ważnym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, biegając w mieście, jest jakość powietrza. Będzie to miało istotne znaczenie szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy to w wielu miastach zanieczyszczenie powietrza spowodowane smogiem osiąga niebezpieczny dla naszego zdrowia poziom. Jeśli jakość powietrza w danym dniu jest bardzo zła, lepiej zrezygnować z uprawiania sportu na zewnątrz lub biegać wyłącznie w maseczce antysmogowej posiadającej odpowiednie filtry.

Pamiętajmy o tym, że oddychanie takim zanieczyszczonym powietrzem przyniesie naszemu organizmowi wiele szkód, których skutki często są nieodwracalne.

Dopasuj strój i obuwie do terenu

Kolejnym elementem, który należy dobrze przemyśleć, jeśli planujemy uprawiać jogging w mieście, jest odpowiedni strój. Ten powinien składać się z następujących warstw: bielizny termoaktywnej, koszulki sportowej wykonanej z oddychającej tkaniny, legginsów lub spodni oraz bluzy w zależności od temperatury na dworze. Warto również zainwestować w sportową kurtkę przeciwdeszczową, chroniącą jednocześnie przed wiatrem, która przyda się wówczas, gdy będziemy biegać w deszczu.

Pamiętajmy o tym, aby wybierać odzież sportową, która posiada elementy odblaskowe, dzięki czemu będziemy dobrze widoczni zarówno po zmroku, jak i w czasie mgły czy szarugi.

Oprócz samego ubrania, równie ważne jest obuwie. Do joggingu należy zakładać wyłącznie buty biegowe, które posiadają odpowiednio przystosowaną do podłoża i rodzaju ruchu podeszwę. Jeżeli zamierzamy biegać po asfalcie lub innym twardym podłożu, buty powinny posiadać większą amortyzację, która będzie chroniła nasze stawy skokowe podczas uderzenia piętą o nawierzchnię.

Buty, które wybierzemy do biegania w czasie niepogody, powinny również zapewnić nam odpowiednią przyczepność, eliminując ryzyko poślizgnięcia się, na przykład na kałuży czy błocie.

Odpowiednio zaplanowana trasa, zwracanie uwagi na jakość powietrza oraz wybór właściwych elementów garderoby biegowej zagwarantuje nam nie tylko wygodę, ale również bezpieczeństwo, a to z kolei sprawi, że jogging w mieście będzie dla nas źródłem satysfakcji i jednocześnie dostarczy nam mnóstwa okazji do radości. Mamy nadzieję, że nasze porady będą przydatne dla każdego, kto planuje rozpocząć uprawianie joggingu w warunkach miejskich.

 

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Warto przeczytać

Czym jest dezynsekcja?

Published

on

Czym jest dezynsekcja?

W głównej mierze dezynsekcja polega na walce z owadami latającymi i biegającymi, które traktowane są jako szkodniki. Do nich zalicza się np. muchy, komary, mrówki, mole, karaluchy, pluskwy, prusaki, wszy, pchły. Ten proces opiera się także na pozbywaniu się gniazd os i szerszeni. W tym przypadku mamy do czynienia ze zwalczaniem dorosłych szkodników i ich larw. Dezynsekcja Warszawa możliwa jest do przeprowadzenia w różnych miejscach np. w budynkach mieszkalnych. Podczas niej stosowane są metody fizyczne, biologiczne i środki chemiczne.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Warto przeczytać

STATE OF GLASS – Dolnośląskie Warsztaty i Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu

Published

on

STATE OF GLASS – Dolnośląskie Warsztaty i Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu

W dniach 15-23 lipca br. po raz kolejny odbędzie się projekt, mający na celu wymianę doświadczeń pomiędzy artystami, hut mistrzami i technologami z terenu Polski i Czech oraz wspólne tworzenie autorskich dzieł sztuki i designu przez znakomitych specjalistów i twórców szkła. Zaplanowane aż w czterech miejscach warsztaty oraz sympozjum będą także formą prezentacji najnowszych, ekologicznych technologii szkła artystycznego, a całe wydarzenie zakończy wystawa dzieł powstałych podczas projektu, zaplanowana na grudzień 2022 roku w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Warto przeczytać

Kombinezony damskie – jak nosić?

Published

on

Kombinezony damskie – jak nosić?

Kombinezony wróciły! I wygląda na to, że pozostaną na długo. Nic dziwnego, ponieważ kombinezony pasują zarówno do eleganckich, biurowych, jak i swobodnych strojów – musisz tylko odpowiednio je wystylizować, wiedząc, jak nadać indywidualny charakter temu trendowi, który już stał się niezbędnym elementem garderoby każdej kobiety.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl