Connect with us

Published

on

Uprawianie joggingu w warunkach miejskich z pozoru nie wydaje się zbyt skomplikowanym zadaniem. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, aby zapewnić sobie nie tylko komfort, ale również bezpieczeństwo, a to przełoży się na efekty, jakie będziemy osiągać. Podpowiadamy, jak biegać w mieście.

Wybierz odpowiednią trasę

Na początek warto skupić się na wyborze trasy biegowej. Ta powinna zapewnić nam optymalne bezpieczeństwo, chroniąc nas zwłaszcza przed ruchem ulicznym czy rowerowym. Najlepiej sprawdzą się dedykowane trasy biegowe, których coraz więcej pojawia się w dużych miastach. Bezpieczne będą wszelkiego rodzaju ścieżki w parku czy na skwerach, a także bieżnie znajdujące się na terenie ośrodków sportowych. Należy natomiast unikać tras zlokalizowanych w pobliżu ruchliwych ulic czy prowadzących przez chodnik, na którym zwykle znajduje się dużo pieszych. Może to bowiem prowadzić do niebezpiecznych sytuacji i tym samym zmniejszać komfort uprawiania sportu.

Nieodpowiednie będą również trasy, które posiadają bardzo zróżnicowane podłoże, zwłaszcza, jeśli występują na nim ostre krawędzie lub śliskie powierzchnie. Taki wymagający teren będzie odpowiedni wyłącznie dla osób, które mają doświadczenie w joggingu w opisanych warunkach i jednocześnie posiadają odpowiednie buty do biegania, zapewniające bardzo dobrą przyczepność, amortyzację oraz stabilizację.

Zwróć uwagę na jakość powietrza

Bardzo ważnym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, biegając w mieście, jest jakość powietrza. Będzie to miało istotne znaczenie szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy to w wielu miastach zanieczyszczenie powietrza spowodowane smogiem osiąga niebezpieczny dla naszego zdrowia poziom. Jeśli jakość powietrza w danym dniu jest bardzo zła, lepiej zrezygnować z uprawiania sportu na zewnątrz lub biegać wyłącznie w maseczce antysmogowej posiadającej odpowiednie filtry.

Pamiętajmy o tym, że oddychanie takim zanieczyszczonym powietrzem przyniesie naszemu organizmowi wiele szkód, których skutki często są nieodwracalne.

Dopasuj strój i obuwie do terenu

Kolejnym elementem, który należy dobrze przemyśleć, jeśli planujemy uprawiać jogging w mieście, jest odpowiedni strój. Ten powinien składać się z następujących warstw: bielizny termoaktywnej, koszulki sportowej wykonanej z oddychającej tkaniny, legginsów lub spodni oraz bluzy w zależności od temperatury na dworze. Warto również zainwestować w sportową kurtkę przeciwdeszczową, chroniącą jednocześnie przed wiatrem, która przyda się wówczas, gdy będziemy biegać w deszczu.

Pamiętajmy o tym, aby wybierać odzież sportową, która posiada elementy odblaskowe, dzięki czemu będziemy dobrze widoczni zarówno po zmroku, jak i w czasie mgły czy szarugi.

Oprócz samego ubrania, równie ważne jest obuwie. Do joggingu należy zakładać wyłącznie buty biegowe, które posiadają odpowiednio przystosowaną do podłoża i rodzaju ruchu podeszwę. Jeżeli zamierzamy biegać po asfalcie lub innym twardym podłożu, buty powinny posiadać większą amortyzację, która będzie chroniła nasze stawy skokowe podczas uderzenia piętą o nawierzchnię.

Buty, które wybierzemy do biegania w czasie niepogody, powinny również zapewnić nam odpowiednią przyczepność, eliminując ryzyko poślizgnięcia się, na przykład na kałuży czy błocie.

Odpowiednio zaplanowana trasa, zwracanie uwagi na jakość powietrza oraz wybór właściwych elementów garderoby biegowej zagwarantuje nam nie tylko wygodę, ale również bezpieczeństwo, a to z kolei sprawi, że jogging w mieście będzie dla nas źródłem satysfakcji i jednocześnie dostarczy nam mnóstwa okazji do radości. Mamy nadzieję, że nasze porady będą przydatne dla każdego, kto planuje rozpocząć uprawianie joggingu w warunkach miejskich.

 

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ciekawostki

Rolety solarne – innowacja i ekologia w jednym systemie

Published

on

Rolety solarne - innowacja i ekologia w jednym systemie

Odpowiednia ilość światła słonecznego w budynku ma bezpośredni wpływ na właściwy mikroklimat w jego pomieszczeniach. Niewskazana jest zbyt mała jego ilość, jak i zbytnie nasłonecznienie. Z tego względu, sporym wyzwaniem może okazać się sposób na kontrolowanie nasłonecznienia i w razie potrzeby zwiększenie lub zmniejszenie jego poziomu. Najlepszym sposobem jest założenie osłon okiennych, które mogą zapewnić skuteczną ochronę przed słońcem, a dodatkowo stanowią estetyczną dekorację okna. Rolety solarne są jedną z propozycji producentów osłon okiennych, które mają nie tylko praktyczne zastosowanie, ale również stanowią ukłon w kierunku ekologii.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Warto przeczytać

W co warto wyposażyć profesjonalny zakład stolarski?

Published

on

W co warto wyposażyć profesjonalny zakład stolarski?

Drewno jest niezwykle szlachetnym materiałem, który jednocześnie jest dość wymagający w obróbce. Nie da się ukryć, że wykreowanie przepięknych mebli czy listew ozdobnych jest zadaniem niezwykle wymagającym, którego podjąć mogą się jedynie doświadczone i w pełni profesjonalne zakłady stolarskie. Oczywiście pracownicy- stolarze, dysponują nie tylko wiedzą i doświadczeniem z zakresu prawidłowej obróbki drewna, ale także muszą mieć do dyspozycji profesjonalne narzędzia. Bez nich praca z materiałem jakim jest drewno nie byłaby możliwa, a już na pewno nie byłaby efektywna. Tak więc w co zakład stolarski musi zostać wyposażony?

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Ciekawostki

Czym się charakteryzują antresole i podesty magazynowe wysokiej jakości?

Published

on

Czym się charakteryzują antresole i podesty magazynowe wysokiej jakości?

Prowadzisz firmę, której działalność w jakimś stopniu związana jest ze sprzedażą i przechowywaniem produktów? Na pewnym etapie każdy magazyn okaże się za mały. Od razu warto więc zainwestować w antresole magazynowe. Jak rozpoznać te, które charakteryzuje wysoka jakość wykonania, w związku z czym będą Ci służyły przez wiele lat? Przeczytaj niniejszy artykuł, a znajdziesz odpowiedź!

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl