Warto przeczytać

Urlop macierzyński: ile trwa i co zrobić, gdy się skończy?

urlop macierzyński

Klasyczny urlop macierzyński po urodzeniu jednego dziecka trwa 20 tygodni. Młoda matka ma jednak prawo do skorzystania z urlopu rodzicielskiego, który można wziąć bezpośrednio po macierzyńskim. Sprawdź, ile dni zwolnienia przypada kobiecie po porodzie, a także jak wygląda powrót do pracy po macierzyńskim.

Urlop macierzyński: dla kogo?

Urlop macierzyński jest obowiązkowy. Kodeks pracy przewiduje jednak pewien wyjątek, który mówi o tym, że matka ma prawo powrotu do pracy po macierzyńskim wcześniej, bo już po 14 tygodniach, jeśli stałą opieką nad dzieckiem przekaże jego ojcu. Ten z kolei może wykorzystać pozostałą część urlopu macierzyńskiego pod warunkiem, że również jest zatrudniony w oparciu o umowę o pracę. Po przejęciu opieki nad dzieckiem, przechodzi on na tzw. „urlop tacierzyński”. Warto jednak pamiętać, że nie jest on tym samy, co urlop ojcowski. Ten pierwszy stanowi część urlopu macierzyńskiego i przysługuje ojcu tylko w sytuacji, gdy matka zdecyduje się na wcześniejszy powrót do pracy. Drugi zaś trwa 14 dni i udzielany jest bez względu na to, czy matka przebywa na urlopie macierzyńskim.

Ile trwa urlop macierzyński?

Wiele kobiet zastanawia się, ile trwa urlop macierzyński. Długość urlopu macierzyńskiego określa się na podstawie liczby dzieci, urodzonych podczas jednego porodu. Jest to:

  • 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka,
  • 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci,
  • 33 tygodnie w przypadku urodzenia trojga dzieci,
  • 35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci,
  • 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci.

Ciężarna kobieta ma ponadto prawo do skorzystania z maksymalnie sześciu tygodni urlopu jeszcze przed przewidywaną datą porodu. Wtedy jego długość zostaje skrócona o czas, który został wykorzystany.

Co po urlopie macierzyńskim?

Wśród świeżo upieczonych matek pojawiają się się głosy, że 20 tygodni (140 dni) to za mało, aby zająć się nowo narodzonym dzieckiem. W takim wypadku matka ma prawo skorzystania z urlopu rodzicielskiego, który przysługuje jej bezpośrednio po macierzyńskim. Trwa on 32 tygodnie po urodzeniu jednego dziecka lub 34 tygodnie w przypadku ciąży mnogiej. Urlop rodzicielski przysługuje obojgu rodzicom, jednak łączny czas trwania zwolnienia nie może przekroczyć wartości wskazanej powyżej. Urlop ten jest udzielany jednorazowo lub można go wykorzystać w czterech częściach po 8 tygodni. W klasycznej sytuacji matka korzysta zarówno z urlopu macierzyńskiego, jak i rodzicielskiego, a zatem wraca do pracy dopiero po upłynięciu 52 tygodni (364 dni).

Powrót do pracy po macierzyńskim

Powrót do pracy po macierzyńskim nie jest łatwe dla żadnej mamy. Chodzi nie tylko o rozstanie z dzieckiem, ale również zmiany w firmie, jakie mogły zajść podczas jej nieobecności i konieczność wdrożenia się w obowiązki. Warto wiedzieć, że prawo chroni kobiety, które wracają do pracy po urlopie macierzyńskim. Przede wszystkim pracodawca ma obowiązek przyjęcia pracownicy na stanowisko, które zajmowała przed porodem. Jeśli jednak nie jest to możliwe, powinien on zapewnić stanowisko równorzędne z tym, zajmowanym przed zwolnieniem lub takie, które odpowiada jej kwalifikacjom. Niedopuszczalne jest obniżenie wynagrodzenia pracownicy. Co więcej, nie może ona być zatrudniana w godzinach nadliczbowych, nocnych czy w systemie przerywanego czasu pracy, jeśli nie wyrazi na to zgody. Świeżo upieczonej matce przysługują również dwie półgodzinne przerwy od pracy w porze karmienie. W przypadku większej liczby dzieci, czas przerw zostaje wydłużony do 45 minut.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments