Connect with us

Published

on

Klasyczny urlop macierzyński po urodzeniu jednego dziecka trwa 20 tygodni. Młoda matka ma jednak prawo do skorzystania z urlopu rodzicielskiego, który można wziąć bezpośrednio po macierzyńskim. Sprawdź, ile dni zwolnienia przypada kobiecie po porodzie, a także jak wygląda powrót do pracy po macierzyńskim.

Urlop macierzyński: dla kogo?

Urlop macierzyński jest obowiązkowy. Kodeks pracy przewiduje jednak pewien wyjątek, który mówi o tym, że matka ma prawo powrotu do pracy po macierzyńskim wcześniej, bo już po 14 tygodniach, jeśli stałą opieką nad dzieckiem przekaże jego ojcu. Ten z kolei może wykorzystać pozostałą część urlopu macierzyńskiego pod warunkiem, że również jest zatrudniony w oparciu o umowę o pracę. Po przejęciu opieki nad dzieckiem, przechodzi on na tzw. „urlop tacierzyński”. Warto jednak pamiętać, że nie jest on tym samy, co urlop ojcowski. Ten pierwszy stanowi część urlopu macierzyńskiego i przysługuje ojcu tylko w sytuacji, gdy matka zdecyduje się na wcześniejszy powrót do pracy. Drugi zaś trwa 14 dni i udzielany jest bez względu na to, czy matka przebywa na urlopie macierzyńskim.

Ile trwa urlop macierzyński?

Wiele kobiet zastanawia się, ile trwa urlop macierzyński. Długość urlopu macierzyńskiego określa się na podstawie liczby dzieci, urodzonych podczas jednego porodu. Jest to:

  • 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka,
  • 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci,
  • 33 tygodnie w przypadku urodzenia trojga dzieci,
  • 35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci,
  • 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci.

Ciężarna kobieta ma ponadto prawo do skorzystania z maksymalnie sześciu tygodni urlopu jeszcze przed przewidywaną datą porodu. Wtedy jego długość zostaje skrócona o czas, który został wykorzystany.

Co po urlopie macierzyńskim?

Wśród świeżo upieczonych matek pojawiają się się głosy, że 20 tygodni (140 dni) to za mało, aby zająć się nowo narodzonym dzieckiem. W takim wypadku matka ma prawo skorzystania z urlopu rodzicielskiego, który przysługuje jej bezpośrednio po macierzyńskim. Trwa on 32 tygodnie po urodzeniu jednego dziecka lub 34 tygodnie w przypadku ciąży mnogiej. Urlop rodzicielski przysługuje obojgu rodzicom, jednak łączny czas trwania zwolnienia nie może przekroczyć wartości wskazanej powyżej. Urlop ten jest udzielany jednorazowo lub można go wykorzystać w czterech częściach po 8 tygodni. W klasycznej sytuacji matka korzysta zarówno z urlopu macierzyńskiego, jak i rodzicielskiego, a zatem wraca do pracy dopiero po upłynięciu 52 tygodni (364 dni).

Powrót do pracy po macierzyńskim

Powrót do pracy po macierzyńskim nie jest łatwe dla żadnej mamy. Chodzi nie tylko o rozstanie z dzieckiem, ale również zmiany w firmie, jakie mogły zajść podczas jej nieobecności i konieczność wdrożenia się w obowiązki. Warto wiedzieć, że prawo chroni kobiety, które wracają do pracy po urlopie macierzyńskim. Przede wszystkim pracodawca ma obowiązek przyjęcia pracownicy na stanowisko, które zajmowała przed porodem. Jeśli jednak nie jest to możliwe, powinien on zapewnić stanowisko równorzędne z tym, zajmowanym przed zwolnieniem lub takie, które odpowiada jej kwalifikacjom. Niedopuszczalne jest obniżenie wynagrodzenia pracownicy. Co więcej, nie może ona być zatrudniana w godzinach nadliczbowych, nocnych czy w systemie przerywanego czasu pracy, jeśli nie wyrazi na to zgody. Świeżo upieczonej matce przysługują również dwie półgodzinne przerwy od pracy w porze karmienie. W przypadku większej liczby dzieci, czas przerw zostaje wydłużony do 45 minut.

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ciekawostki

Rolety solarne – innowacja i ekologia w jednym systemie

Published

on

Rolety solarne - innowacja i ekologia w jednym systemie

Odpowiednia ilość światła słonecznego w budynku ma bezpośredni wpływ na właściwy mikroklimat w jego pomieszczeniach. Niewskazana jest zbyt mała jego ilość, jak i zbytnie nasłonecznienie. Z tego względu, sporym wyzwaniem może okazać się sposób na kontrolowanie nasłonecznienia i w razie potrzeby zwiększenie lub zmniejszenie jego poziomu. Najlepszym sposobem jest założenie osłon okiennych, które mogą zapewnić skuteczną ochronę przed słońcem, a dodatkowo stanowią estetyczną dekorację okna. Rolety solarne są jedną z propozycji producentów osłon okiennych, które mają nie tylko praktyczne zastosowanie, ale również stanowią ukłon w kierunku ekologii.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Warto przeczytać

W co warto wyposażyć profesjonalny zakład stolarski?

Published

on

W co warto wyposażyć profesjonalny zakład stolarski?

Drewno jest niezwykle szlachetnym materiałem, który jednocześnie jest dość wymagający w obróbce. Nie da się ukryć, że wykreowanie przepięknych mebli czy listew ozdobnych jest zadaniem niezwykle wymagającym, którego podjąć mogą się jedynie doświadczone i w pełni profesjonalne zakłady stolarskie. Oczywiście pracownicy- stolarze, dysponują nie tylko wiedzą i doświadczeniem z zakresu prawidłowej obróbki drewna, ale także muszą mieć do dyspozycji profesjonalne narzędzia. Bez nich praca z materiałem jakim jest drewno nie byłaby możliwa, a już na pewno nie byłaby efektywna. Tak więc w co zakład stolarski musi zostać wyposażony?

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Ciekawostki

Czym się charakteryzują antresole i podesty magazynowe wysokiej jakości?

Published

on

Czym się charakteryzują antresole i podesty magazynowe wysokiej jakości?

Prowadzisz firmę, której działalność w jakimś stopniu związana jest ze sprzedażą i przechowywaniem produktów? Na pewnym etapie każdy magazyn okaże się za mały. Od razu warto więc zainwestować w antresole magazynowe. Jak rozpoznać te, które charakteryzuje wysoka jakość wykonania, w związku z czym będą Ci służyły przez wiele lat? Przeczytaj niniejszy artykuł, a znajdziesz odpowiedź!

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl