Warto przeczytać

Ile czasu powinno być sezonowane drewno kominkowe?

Ile czasu powinno być sezonowane drewno kominkowe?

Drewno zaraz po ścięciu ma zwykle wilgotność na poziomie 30%, co sprawia, że nie jest ono przystosowane do efektywnego palenia w piecach. Używanie go w tym celu przed uprzednim procesem sezonowania jest bardzo nieekonomiczne. Jest też zagrożeniem dla układu spalania, gdyż podczas spalania zanieczyścimy go sadzą i smołą. Tak więc drewno musi przejść odpowiednie sezonowanie, aby było zdatne do użytku w formie palenia w kominku, czy piecu. Jak ten proces wygląda?

Jak przeprowadzane jest sezonowanie drewna?

Sezonowanie, które czasem nazywane jest suszeniem drewna, polega na obniżeniu jego wilgotności. Nigdy tak naprawdę nie osiąga się całkowicie suchego drewna, niezależnie od metod, których użyjemy. Przyjmuje się, że drewno, które jest już zdatne do efektywnego spalania, ma poziom wilgotności poniżej 20% – możemy to sprawdzić za pomocą wilgotnościomierza, ale tak naprawdę nie jest to konieczne, gdyż dotykając go gołymi dłońmi, łatwo jest poczuć, że jest mokre, gdy ten procent jest wyższy.

Zasadniczo używamy dwóch metod przy procesie sezonowania

• Sezonowanie naturalne.

• Jest to zdecydowanie tańszy sposób suszenia drewna, który polega po prostu na składowaniu drewna przez długi okres w jednym miejscu, które pozwoli na zmniejszenie jego procentu wilgotności. Poprzez dobre, długie sezonowanie naturalne, najczęściej osiągamy wynik 12-18% nawilżenia, który pozwala na ekonomiczne i bezpieczne wykorzystanie takiego drewna przy spalaniu. Niestety, największym problemem tego rozwiązania jest czas potrzebny na jego przeprowadzenie. Trzeba się liczyć z okresem od kilku do kilkunastu miesięcy. Ogólnie zakłada się, że ten proces powinien trwać około roku, aby być pewnym, że drewno będzie odpowiednio wysuszone.

• Sezonowanie w suszarkach.

• Najczęściej wykonywane jest przez firmy, które specjalizują się w dystrybucji drewna kominkowego. Metoda ta pozwala na uzyskanie drewna powietrzno-suchego, a więc z zawartością wody w granicach 12-18%, w zaledwie kilka dni, co sprawia, że jest to dużo szybszy proces od metody naturalnej. Oczywiście nie ma nic za darmo – metoda ta jest dużo bardziej kosztowna od naturalnej. Oczywiście ma też gorszy wpływ na środowisko z racji potrzeby uzyskania energii do suszenia.

Jak przebiega dobre sezonowanie naturalne?

Kiedy mówi się o sezonowaniu naturalnym, warto pamiętać o tym, że drewno przesycha głównie przez płaszczyzny przecięcia bądź rozłupu. Sezonowanie własnego drewna warto więc rozpocząć od porąbania w szczapy, zanim przejdzie się do jego układania – wszystko po to, aby przyspieszyć cały proces. Następnie pora na składowanie, które powinno odbywać się na świeżym powietrzu, najlepiej w miejscu często nasłonecznionym i przewiewnym. Należy unikać zamkniętych pomieszczeń. Idealna byłaby wiata, która nie ma ścian bocznych, ale posiada zabezpieczenie odgórne. Z racji na wilgotność ziemi, warto podłożyć pod sezonowane drewno palety.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie drewna kominkowego?

Wiele czynników wpływa na jakość i funkcjonalność dobrego drewna kominkowego Poznań do opału – poniżej kilka metod rozpoznania, czy drewno jest odpowiednio przygotowane do palenia w piecach.

• Kora.

• Bardzo łatwo dzięki niej sprawdzić, czy drewno jest dopiero ścięte, czy jednak już przeszło proces sezonowania bądź suszenia. Im mniej wilgotne drewno, tym kora łatwiej z niego odchodzi.

• Barwa drewna.

• Już na pierwszy rzut oka można poznać dobrze sezonowane drewno. Warto zwrócić uwagę na jednolitą barwę, gdyż ciemniejsze plamy mogą być wskaźnikiem zagrzybienia. Sezonowane drewno będzie również ciemniejsze, niż jego wilgotniejszy odpowiednik.

• Spalanie drewna.

• Jeśli podczas spalania drewna widać jego przekrój poprzeczny, a na nim zauważyć można kropelki wody, bądź unoszącą się parę wodną, najprawdopodobniej drewno nie przeszło dobrego suszenia.

• Pomiar wilgotności.

• Warto sprawdzić dokładny poziom nawilżenia drewna za pomocą wilgotnościomierza. Sprawi to, że będziemy pewni zakupu.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments