Connect with us

Published

on

Drewno zaraz po ścięciu ma zwykle wilgotność na poziomie 30%, co sprawia, że nie jest ono przystosowane do efektywnego palenia w piecach. Używanie go w tym celu przed uprzednim procesem sezonowania jest bardzo nieekonomiczne. Jest też zagrożeniem dla układu spalania, gdyż podczas spalania zanieczyścimy go sadzą i smołą. Tak więc drewno musi przejść odpowiednie sezonowanie, aby było zdatne do użytku w formie palenia w kominku, czy piecu. Jak ten proces wygląda?

Jak przeprowadzane jest sezonowanie drewna?

Sezonowanie, które czasem nazywane jest suszeniem drewna, polega na obniżeniu jego wilgotności. Nigdy tak naprawdę nie osiąga się całkowicie suchego drewna, niezależnie od metod, których użyjemy. Przyjmuje się, że drewno, które jest już zdatne do efektywnego spalania, ma poziom wilgotności poniżej 20% – możemy to sprawdzić za pomocą wilgotnościomierza, ale tak naprawdę nie jest to konieczne, gdyż dotykając go gołymi dłońmi, łatwo jest poczuć, że jest mokre, gdy ten procent jest wyższy.

Zasadniczo używamy dwóch metod przy procesie sezonowania

• Sezonowanie naturalne.

• Jest to zdecydowanie tańszy sposób suszenia drewna, który polega po prostu na składowaniu drewna przez długi okres w jednym miejscu, które pozwoli na zmniejszenie jego procentu wilgotności. Poprzez dobre, długie sezonowanie naturalne, najczęściej osiągamy wynik 12-18% nawilżenia, który pozwala na ekonomiczne i bezpieczne wykorzystanie takiego drewna przy spalaniu. Niestety, największym problemem tego rozwiązania jest czas potrzebny na jego przeprowadzenie. Trzeba się liczyć z okresem od kilku do kilkunastu miesięcy. Ogólnie zakłada się, że ten proces powinien trwać około roku, aby być pewnym, że drewno będzie odpowiednio wysuszone.

• Sezonowanie w suszarkach.

• Najczęściej wykonywane jest przez firmy, które specjalizują się w dystrybucji drewna kominkowego. Metoda ta pozwala na uzyskanie drewna powietrzno-suchego, a więc z zawartością wody w granicach 12-18%, w zaledwie kilka dni, co sprawia, że jest to dużo szybszy proces od metody naturalnej. Oczywiście nie ma nic za darmo – metoda ta jest dużo bardziej kosztowna od naturalnej. Oczywiście ma też gorszy wpływ na środowisko z racji potrzeby uzyskania energii do suszenia.

Jak przebiega dobre sezonowanie naturalne?

Kiedy mówi się o sezonowaniu naturalnym, warto pamiętać o tym, że drewno przesycha głównie przez płaszczyzny przecięcia bądź rozłupu. Sezonowanie własnego drewna warto więc rozpocząć od porąbania w szczapy, zanim przejdzie się do jego układania – wszystko po to, aby przyspieszyć cały proces. Następnie pora na składowanie, które powinno odbywać się na świeżym powietrzu, najlepiej w miejscu często nasłonecznionym i przewiewnym. Należy unikać zamkniętych pomieszczeń. Idealna byłaby wiata, która nie ma ścian bocznych, ale posiada zabezpieczenie odgórne. Z racji na wilgotność ziemi, warto podłożyć pod sezonowane drewno palety.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie drewna kominkowego?

Wiele czynników wpływa na jakość i funkcjonalność dobrego drewna kominkowego Poznań do opału – poniżej kilka metod rozpoznania, czy drewno jest odpowiednio przygotowane do palenia w piecach.

• Kora.

• Bardzo łatwo dzięki niej sprawdzić, czy drewno jest dopiero ścięte, czy jednak już przeszło proces sezonowania bądź suszenia. Im mniej wilgotne drewno, tym kora łatwiej z niego odchodzi.

• Barwa drewna.

• Już na pierwszy rzut oka można poznać dobrze sezonowane drewno. Warto zwrócić uwagę na jednolitą barwę, gdyż ciemniejsze plamy mogą być wskaźnikiem zagrzybienia. Sezonowane drewno będzie również ciemniejsze, niż jego wilgotniejszy odpowiednik.

• Spalanie drewna.

• Jeśli podczas spalania drewna widać jego przekrój poprzeczny, a na nim zauważyć można kropelki wody, bądź unoszącą się parę wodną, najprawdopodobniej drewno nie przeszło dobrego suszenia.

• Pomiar wilgotności.

• Warto sprawdzić dokładny poziom nawilżenia drewna za pomocą wilgotnościomierza. Sprawi to, że będziemy pewni zakupu.

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Warto przeczytać

Wystawa WAR DIARIES 2022 w Galerii Foto-Gen we Wrocławiu

Published

on

Wystawa WAR DIARIES 2022 w Galerii Foto-Gen we Wrocławiu

Od 14 maja do 19 czerwca br. zapraszamy do obejrzenia wystawy prac ukraińskich artystów, która przedstawia wojnę w Ukrainie poprzez ich codzienne posty w mediach społecznościowych. Wernisaż oraz oprowadzenie kuratorskie odbyły się 14 maja 2022 w NOC MUZEÓW. Ekspozycja obejmuje grafiki, rysunki, plakaty, kolaże oraz ekspozycje video, które komentują działania wojenne, codzienne życie czy ilustrują emocje dotyczące nowej, trudnej rzeczywistości.
(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Ciekawostki

Rolety solarne – innowacja i ekologia w jednym systemie

Published

on

Rolety solarne - innowacja i ekologia w jednym systemie

Odpowiednia ilość światła słonecznego w budynku ma bezpośredni wpływ na właściwy mikroklimat w jego pomieszczeniach. Niewskazana jest zbyt mała jego ilość, jak i zbytnie nasłonecznienie. Z tego względu, sporym wyzwaniem może okazać się sposób na kontrolowanie nasłonecznienia i w razie potrzeby zwiększenie lub zmniejszenie jego poziomu. Najlepszym sposobem jest założenie osłon okiennych, które mogą zapewnić skuteczną ochronę przed słońcem, a dodatkowo stanowią estetyczną dekorację okna. Rolety solarne są jedną z propozycji producentów osłon okiennych, które mają nie tylko praktyczne zastosowanie, ale również stanowią ukłon w kierunku ekologii.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Warto przeczytać

W co warto wyposażyć profesjonalny zakład stolarski?

Published

on

W co warto wyposażyć profesjonalny zakład stolarski?

Drewno jest niezwykle szlachetnym materiałem, który jednocześnie jest dość wymagający w obróbce. Nie da się ukryć, że wykreowanie przepięknych mebli czy listew ozdobnych jest zadaniem niezwykle wymagającym, którego podjąć mogą się jedynie doświadczone i w pełni profesjonalne zakłady stolarskie. Oczywiście pracownicy- stolarze, dysponują nie tylko wiedzą i doświadczeniem z zakresu prawidłowej obróbki drewna, ale także muszą mieć do dyspozycji profesjonalne narzędzia. Bez nich praca z materiałem jakim jest drewno nie byłaby możliwa, a już na pewno nie byłaby efektywna. Tak więc w co zakład stolarski musi zostać wyposażony?

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl