5 zasad wyboru konta firmowego

Konto bankowe to konieczność w dzisiejszych czasach. Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą lub planujemy dopiero jej rozpoczęcie, zastanówmy się także nad założeniem rachunku firmowego. O ile obowiązek taki nie wynika bezpośrednio z zasad dotyczących działalności, to wiele przepisów podatkowych wymaga już dedykowanego konta. Warto mieć też na uwadze to, jak bardzo niepraktyczne i potencjalnie niebezpieczne jest połączenie finansów osobistych z firmowymi.

Rodzaj działalności a konto bankowe

Aby znaleźć odpowiednią ofertę, musimy wziąć pod uwagę rodzaj prowadzonej działalności. Innych rozwiązań będzie potrzebować jednoosobowe przedsiębiorstwo usługowe, a innych spółka. Banki często posiadają w swojej ofercie konta stworzone specjalnie dla konkretnych form działalności gospodarczej. Wynika to głównie z różnych obowiązków ciążących na przedsiębiorcy w zależności od obowiązków ciążących na danym rodzaju przedsiębiorstwa oraz częstotliwości wykonywanych i odbieranych przelewów.

Koszty prowadzenia rachunku

Jeśli określimy już jakich rozwiązań oczekujemy, musimy skupić się na kosztach. Większość banków rezygnuje ze stałych opłat za prowadzenie rachunku lub zwalnia z obowiązku ich ponoszenia poprzez postawienie konkretnych warunków. W celu określenia najkorzystniejszej opcji musimy ustalić, jakie operacje finansowe będziemy najczęściej wykonywać. Zwróćmy także uwagę na to, czy potrzebujemy dostępu do bankomatów i częstego posiadania gotówki. Jeśli nie jesteśmy w stanie określić tego samodzielnie, możemy zawsze poszukać szczegółowych poradników w tej kwestii.

Dostęp do bankowości elektronicznej

Bardzo ważną kwestią w wyborze konta firmowego jest dostępność do bankowości elektronicznej. Jest to nie tylko wygoda, ale także dodatkowa kontrola nad naszymi finansami. Odpowiednio zaprojektowany system pozwala na dostęp do rachunku z każdego miejsca, niezależnie od godzin funkcjonowania placówek. Zastanówmy się więc nad tym, jakie funkcje będą dla nas niezbędne. Przed podpisaniem umowy zawsze warto prześwietlić system elektroniczny oferowany przez konkretny bank. Nawet jeśli korzystaliśmy już z usług danej instytucji, zawsze sprawdźmy. Portale dedykowane dla przedsiębiorstw mogą bowiem znacząco różnić się od tych dostępnych dla osób fizycznych.

Oprocentowanie

W zależności do ilości posiadanych funduszy, powinniśmy dobrać konto o odpowiednio wysokim oprocentowaniu. Jeśli nie obracamy całością kapitału, pieniądze te mogą przecież na siebie pracować. Po raz kolejny jednak, bądźmy bardzo ostrożni. Niektóre banki oferują bardzo wysokie oprocentowanie, ale jednocześnie nakładają na rachunki przeróżne ograniczenia dotyczące wysokości i częstotliwości wypłat środków. Na stronach takich jak: https://polityczni.pl/finanse/konto-firmowe-kiedy-bedzie-niezbedne-wszystko-o-koncie-firmowym/laa_orif znajdziemy szczegółowe informacje dotyczące doboru zasad funkcjonowania rachunków. Przed udaniem się do banku zapoznajmy się dokładnie z ofertą na stronie internetowej, zainteresujmy się też tym, jak funkcjonuje większość rachunków. Dołóżmy wszelkich starań, by uniknąć niechcianego i niespodziewanego zamrożenia środków.

Karty i dostęp do bankomatów

Ostatnią rzeczą, którą powinniśmy mieć na uwadze, są karty płatnicze i dostęp do bankomatów. Punkt ten łączy się poniekąd z kosztami prowadzenia rachunku, ale chodzi nie tylko o wydatki. Jeśli obracamy gotówką, dostęp do rozbudowanej sieci bankomatów to konieczność. Prowadzenie biznesu bez karty płatniczej jest w dzisiejszym świecie znacznie utrudnione. Nawet jeśli nie dokonujemy zakupów w hurtowniach typu Cash&Carry, a nasza działalność opiera się wyłącznie na gotówce, to karta ciągle może uratować nas z niejednej opresji. Wiele banków oferuje także wpłatomaty, do skorzystania z których musimy oczywiście posiadać kartę.

Wybór rachunku firmowego powinien być dobrze przemyślany, choćby dlatego, że późniejsza zmiana konta potrafi być bardzo uciążliwa. Absolutną koniecznością jest też wnikliwe przestudiowanie regulaminu korzystania z konkretnego rachunku, zachowajmy zimną krew i nie dajmy zwieść się nazwom i innym chwytom reklamowym. Pamiętajmy też o dopełnieniu formalności związanych ze zgłoszeniem nowego numeru konta.

bankier.pl/smart

0 0 votes
Article Rating

Popularne

Udostępnij

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kategorie
———————————–