Jak sprawnie kupić mieszkanie?

Posiadanie wolnych środków to dopiero początek, a droga dzieląca nas od zakupu mieszkania jest zwykle długa i często też wyboista. Jako że tego typu inwestycja opiewa na niemałe kwoty, decyzja musi być odbierze przemyślana. Tym bardziej że większość z nas kupuje jedno mieszkanie na resztę życia, po czym zostaje ono przekazane w spadku potomstwu. Na rynku nieruchomości mamy oczywiście multum ofert, co z jednej strony ułatwia znalezienie wymarzonego lokum, a z drugiej utrudnia w pewien sposób, bo trudno jest zdecydować się na konkretne mieszkanie przy tak szerokim wachlarzu wyboru. Jeśli mamy jasno sprecyzowane potrzeby, oczekiwania i preferencje, z pewnością dużo szybciej sfinalizujemy zakup, ale nadal czeka nas wiele etapów do przejścia.

Kupno mieszkania w kilku krokach

Pierwszym krokiem jest zawsze wybór mieszkania, mając na uwadze swoje indywidualne potrzeby, preferencje, oczekiwania, możliwości finansowe, palny na przyszłość. Kupując mieszkanie, nigdy nie można się spieszyć, gdyż tego typu inwestycje są kosztowe, dlatego muszą być dobrze przemyślane. Tym bardziej że od wyboru lokum zależeć będzie komfort naszego życia przez następne kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat. Wybrać można mieszkanie od dewelopera lub z rynku wtórnego. Kolejnym etapem będzie oszacowanie budżetu, sprawdzenie zdolności kredytowej. Decydując się na kredyt bankowy, trzeba liczyć się z koniecznością posiadania wkładu własnego, czyli 20% środków własnych. Następnym etapem będzie wnioskowanie o kredyt, co wymaga zgromadzenia odpowiednich dokumentów. W przypadku zakupu mieszkania od dewelopera potrzebny będzie prospekt informacyjny z częścią indywidualną. Przy kupnie lokum na rynku należy mieć umowę przedwstępną podpisaną ze sprzedającym.

Po podpisaniu umowy kredytowej można przejść już do formalności związanej z zakupem interesującego nas mieszkania. Chodzi tutaj o podpisanie umowy zakupu w formie aktu notarialnego, aby nareszcie stać się formalnie nowym właścicielem nieruchomości. Na podstawie takiego dokumentu instytucja bankowa uruchamia zaciągnięty kredyt, co przekłada się na możliwość odebrania kluczy do swojego nowego lokum. Pamiętać trzeba o posiadaniu protokołu zdawczo-odbiorczego z deweloperem/poprzednim właścicielem mieszkania. Nie można też zapomnieć o spisaniu aktualnego stanu liczników.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.maxon.pl

0 0 votes
Article Rating

Popularne

Udostępnij

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kategorie
———————————–