Jakich maszyn rolniczych wymaga uprawa pasowa roślin

Jeszcze w latach 90 ubiegłego wieku uprawa pasowa znana była jedynie za Oceanem, bo początkowo wykorzystywana była jedynie w USA. Dziś cieszy się dużym zainteresowaniem w Europie, w tym w Polsce. Chociaż metoda wydaje się stosunkowo prosta, do jej zastosowania niezbędne są skomplikowane siewniki do uprawy pasowej. To właśnie dzięki ich złożonemu działaniu, prace rolnika są bardziej ekonomiczne pod względem czasowym i nie tylko.

Jak wygląda profesjonalny agregat do uprawy pasowej?

Zanim przejdziemy do budowy, musimy na chwile pochylić się nad funkcjonalnością tej maszyny. Została ona zaprojektowana w taki sposób, żeby jej użycie wykluczało konieczność zastosowania dodatkowych maszyn. W praktyce oznacza to, że z pomocą jednego przejazdu siewnika do siewu pasowego, rolnik dba o trzy kwestie: uprawę wybranego pasa gleby, siew nasion oraz zaaplikowanie nawozów. Aby wszystkie te zadania można było realizować jednocześnie, konieczne jest precyzyjne zaplanowanie maszyny, której podzespoły będą odpowiednio ze sobą współpracować.

Urządzenia składają się z kilku sekcji roboczych, które rozmieszczone są od siebie w równej odległości; przeważnie odległość między nimi wynosi 45-80 cm. Każda z sekcji składa się ze specjalnego oczyszczacza, który odpowiada za usunięcie resztek pożniwowych z ziemi. Oprócz tego znajdziemy tutaj specjalny ząb. Nowoczesne agregaty uprawowo-siewne odpowiadają za spulchnianie gleby na optymalnej głębokości – zazwyczaj jest to ok. 30 cm. W efekcie możliwe jest stworzenie optymalnych warunków dla systemu korzeniowego rośliny, którą zamierzamy uprawiać. Z kolei dzięki talerzom tnącym, gleba nacinana jest, zanim będą mogły ją dokładnie spulchnić zęby. Falisty wariant talerzy umieszczony jest w sekcji, aby przeciwdziałać rozrzucaniu na boki gleby, która zostaje uwolniona podczas procesu spulchniania. Konstrukcja została wyposażona również w specjalne koła dogniatające, przeciwdziałające zaskorupieniu się gleby.

Konkretne parametry siewników do uprawy pasowej zależą od producenta. Ważne, aby wybierając taką maszynę, zdać się na pewną firmę, która w swojej ofercie uwzględnia jedynie przetestowane maszyny rolnicze do uprawy pasowej o wysokiej efektywności. Takie opcje znaleźć można m.in. na stronie internetowej Mzuri.

O czym jeszcze trzeba wiedzieć, wybierając agregaty do uprawy pasowej?

Maszyna rolnicza do uprawy pasowej pozwala w dużym stopniu zaoszczędzić czas i sprawia, że działania rolnika są bardziej ekonomiczne (np. ograniczają zużycie paliwa). Siew metodą strip till jest atrakcyjny również dlatego, że przynosi dobre efekty. Decydując się na uprawę pasową roślin, dbamy o odpowiednie nawodnienie gleby oraz o to, aby była bogata w składniki odżywcze. Agregat do siewu pasowego pozwala na to, dzięki wspomnianemu wcześniej spulchnianiu ziemi oraz dzięki precyzyjnej aplikacji nawozu. To główne powody, dla których rolnicy tak często decydują się na siewniki do uprawy pasowej kukurydzy, soi, słonecznika, rzepaku czy do buraków cukrowych.

Żeby uprawa pasowa przebiegała bez zarzutu, warto wybrać odpowiedni siewnik rolniczy. Podczas zakupów dobrze zwrócić uwagę na odporność każdego z elementów maszyny do uprawy pasowej. Sprzedawcy renomowanych sklepów chętnie udzielą nam informacji dotyczących np. tego, w jaki sposób dana część została zabezpieczona przed korozją. Nie należy zapominać również o parametrach maszyny. Siewniki rolnicze do uprawy pasowej roślin mogą różnić się wielkością oraz tym, w jakich odstępach umożliwiają siew. Różnice nie są duże, ale warto wziąć je pod uwagę, bo rozstaw rzędów bezpośrednio wpływa na szerokość międzyrzędzi oraz na to, ile światła dociera do roślin.

Obserwowanie nowinek technologicznych w branży rolniczej to niezwykle zajmujące zajęcie, bo zmiany zachodzą tutaj dość dynamicznie. Można spodziewać się, że technologia strip till na przestrzeni kolejnych dekad przyniesie nam kolejne rozwiązania, które w jeszcze większym stopniu ułatwią pracę rolnika.

0 0 votes
Article Rating

Popularne

Udostępnij

Polecane wpisy
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kategorie
———————————–