Nauka języków online – moda czy przyszłość?

Już od pewnego okresu czasu na rynku pojawiało się wiele kursów i programów, które mają, lub miały uczyć języka obcego. Tak przynajmniej brzmiały obietnice ich twórców. Tak naprawdę, do ich stworzenia nie potrzeba być nauczycielem języka, wystarczy być biegłym w tworzeniu programów, by zaoferować chętnym możliwość szybkiego oraz łatwego opanowania języków obcych.

Oczywiście, nie można wrzucać wszystkich do jednego worka. Wiele programów i kursów pomagało w opanowaniu najczęściej języka angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego lub też niemieckiego. Jednak w założeniu ich twórców miały one jedynie wspomagać naukę pobieraną w szkołach publicznych, lub na licznych kursach językowych w jednej ze szkół porozrzucanych po całym kraju. Ostatnie miesiące pokazały jednak, że języka obcego można się uczyć drogą elearningową. Jak jest to możliwe?

Nauka języków online jest jednak możliwa

Szkoły językowe po wejściu przepisów zakazujących prowadzenie szkoleń stacjonarnych dla wszystkich szkół, co było związane ze stanem epidemii w naszym kraju, nagle straciły możliwość prowadzenia działalności, a więc również zarobkowania. Szybko więc opracowano sposoby, by móc kontynuować nauczanie z wykorzystaniem możliwości jakie niesie ze sobą Internet oraz komputer. Dla swoich uczniów zaproponowano e-learning. Jednak nie był to typowy e-learning, gdyż ten w założeniu jest tylko środkiem wspomagającym nauczanie, a nie jego sposobem. Jednak wykorzystano wszystkie cechy e-learningu w celu nauczania. Niemal wszystkie szkoły językowe dopasowały swoje programy nauczania do nowej rzeczywistości i rozpoczęto prowadzenie szkoleń. Jedną z takich szkół była szkoła językowa z Wrocławia GERelis. Gerelis zaproponowała kursy zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla osób dorosłych. Z uwagi na cechy jakie niesie ze sobą możliwość uczenia się online, właśnie w grupie dorosłych kursy języka angielskiego oraz niemieckiego cieszyły się i w dalszym ciągu cieszą sporym zainteresowaniem. Powodów jest sporo. Po pierwsze w dalszym ciągu uczestnicy już rozpoczętych kursów mogli kontynuować naukę wybranego języka. Pojawiło się również wielu nowych chętnych do podjęcia nauki online w szkole GERelis, którzy do tej pory nie mogli skorzystać z jej oferty z uwagi na miejsce pobytu czy inne ważne sprawy. Kursy online zazwyczaj miały i mają do tej pory dość ograniczany zakres, szczególnie jeśli chodzi o kontakty ucznia z native speakerem. W przypadku tej wrocławskiej szkoły takiego problemu nie ma. Jest to kurs pełny. Co to znaczy? Uczniowie realizują pełny zakres kursu w takim samym stopniu w jakim by to było możliwe w tradycyjnym jego wydaniu. Ponadto w trakcie lekcji słuchacze mają cały czas kontakt z nauczycielem, który nie tylko prowadzi zajęcia, ale również może wspomóc poprzez korygowanie popełnianych błędów. Tłumaczenia niejasności czy też kontrolę postępów każdego ucznia z grupy. Uczniowie korzystający ze nauki języków online – szkolenia prowadzonego w szkole GERelis – podobnie jak w przypadku szkolenia stacjonarnego skupieni są w niewielkich grupach, dzięki czemu native speaker może poświęcić odpowiednio wiele czasku dal każdego ze swoich podopiecznych. Bardzo wielką zaletą kursów online jest możliwość elastyczność na czas i wygodę uczniów. Szczególnie jest to ważne w przypadku, kiedy uczniowie mają jeszcze inne obowiązki, które im uniemożliwiają nauczanie w konkretnym czasie. Słuchacze szkoły GERelis mają do dyspozycji trzy zajęcia w ciągu dnia i to od nich zależy, w którym momencie wezmą udział w zajęciach. Zajęcia w domowych pieleszach są dla wielu bardzo wygodne, ale trzeba również pamiętać, że wymagają one solidnej samodyscypliny i umiejętności samodzielnego uczenia się. Nie jest to więc propozycja dla każdego, ale zawsze warto spróbować.

System szkolenia online jest doskonała alternatywą dla osób, które chcą się uczyć, ale z jakiś przyczyn nie mogą uczestniczyć w szkoleniu w tradycyjny, stacjonarny sposób. Czy jest to przyszłość? Nie wiadomo tego dokładnie, ale na pewno szkoda będzie nie wykorzystać tej możliwości jaką otworzyła się dla nas z udziałem nowoczesnej technologii.

0 0 votes
Article Rating

Popularne

Udostępnij

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kategorie
———————————–