Zbiornik na wodę o dużej pojemności. Kiedy się przyda?

Beczki, bańki, duże kasty – to wszystko za mało, aby pomieścić naprawę duże ilości wody. Są takie sytuacje, gdy zapas tego życiodajnego płynu jest niezbędny. Właśnie w tym celu buduje się ogromne zbiorniki, naszpikowane technologicznymi nowinkami.

Zbiornik na wodę na dowolny cel

Wodę magazynować mogą np. obiekty użyteczności publicznej, placówki ochrony zdrowia czy zakłady produkcyjne. Zbiornik na wodę przyda się wszędzie tam, gdzie dostęp do wodociągu to za mało – woda w zbiorniku to pewność, że będzie dostępna dokładnie wtedy kiedy jest potrzebna. Zbiornik na wodę może mieścić zarówno wodę pitną, jak i wodę wykorzystywaną np. w celach przeciwpożarowych. Duży zapas wody to także swoisty bufor – takie rozwiązanie stosuje się np. w szpitalach. Nawet w przypadku awarii wodociągowej, lecznica nie pozostanie bez bieżącej wody.

Skomplikowana konstrukcja

W przeciwieństwie do zwykłej beczki czy dużej bańki, przemysłowe zbiorniki to efekt pracy zespołu inżynierów, i setek godzin spędzonych na obliczeniach. Tu nie ma miejsca na błędy – waga wypełnionego zbiornika to setki ton, dlatego konstrukcja musi być solida, wytrzymała i bezpieczna w eksploatacji. Każdy zbiornik to osobne dzieło inżyniera – nie ma mowy o taśmowej produkcji, bo tu nie liczy się ilość, a jakość. Druga strona medalu to fakt, że każdy zbiornik na wodę powstaje na konkretne zamówienie, stąd szansa na powielenie raz zrealizowanego projektu jest bardzo mała.

Zbiornik na wodę krok po kroku

Jak wygląda proces produkcji takiego kolosa? Firmy specjalizujące się w tworzeniu zbiorników mają swoje autorskie technologie. Może to być np. modułowa budowa, umożliwiająca tworzenie nowych konstrukcji niejako z dużych „klocków”. Prefabrykowane moduły ułatwiają proces finalnego montaż, który może być realizowany także w nietypowych miejscach. Zbiornik na wodę przyjeżdża na plac budowy w częściach a następie jest składany w jedną całość – np. w trudno dostępnej części podziemnej budynku. Obecna technologia pozwala stworzyć zbiornik o dowolnym kształcie w niemal dowolnym rozmiarze.

0 0 votes
Article Rating

Popularne

Udostępnij

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kategorie
———————————–