Skały i kamienie w akwarium – jak stworzyć idealną scenerię w zbiorniku?

Przy dekoracji naszego zbiornika, oprócz roślin i samego żwiru, ważny jest także dobór odpowiednich skał i kamieni. Dlaczego? Posiadają one wiele zalet, które pomagają nam utrzymywać zdrowe i stabilne akwarium. Odpowiednie kamienie czy skały mogą regulować parametry wody, a nawet pomagać w jej oczyszczaniu. Co jeszcze warto wiedzieć o tych ozdobach?

Kamienie i skały, jako ważne elementy krajobrazu dna

Kamienie umieszcza się na dnie pod warstwą żwiru i piasku. Zarówno kamienie, jak i skały stanowią ważny element sceny akwarium – są one idealnym miejscem dla rybek do tworzenia kryjówek i składania ikry. Wybierając elementy obecne w naturalnym środowisku zwierząt, stwarzamy najbardziej optymalne warunki do ich rozwoju.

Odpowiednie umieszczenie tych dekoracji wpływać może także na naszą wygodę. Warto ustawić kamienie w spadzie. Sprawi to, że muł gromadzący się na dnie zlokalizuje się w jednym miejscu i będzie o wiele łatwiejszy do usunięcia.

Skały w wodzie

Skały mogą także pozytywnie wpływać na parametry wody, regulując stężenie pewnych pierwiastków (na przykład wapnia) lub zmniejszać zasadowość wody. A gdy pragniemy nabyć ozdoby, które w żaden sposób nie będą wchodziły w reakcje chemiczne z wodą, możemy zdecydować się na zakup kamieni i skał sztucznych.

Skały i kamienie w akwarium – jak stworzyć idealną scenerię w zbiorniku?

Dziurawe skały do akwarium. Źródło: akwarystyczny24.pl

Filtracja wody

Są takie zbiorniki, jak na przykład akwaria morskie, gdzie obecność pewnych skał jest wręcz wymagana do prawidłowego funkcjonowania ekosystemu. I tak, w akwariach rafowych często znajdziemy tak zwane żywe skały. Są one specyficzne – posiadają porowatą powłokę, która dobrze filtruje wodę. Ale nie tylko powłoka odpowiedzialna jest za ten proces. Dodatkowo wspomaga go obecność wielu mikroorganizmów znajdujących się na takiej skale, stąd nazwa – żywa. To dzięki tym wszystkim czynnikom, skała ta stanowi ważny element krajobrazu każdego akwarium rafowego. Zazwyczaj tego typu skały sprowadza się z naturalnego środowiska, dlatego ich cena może być wysoka. Mają one jednak nieocenioną wartość w akwarium.

Skały sztuczne i prawdziwe – jakie wybrać?

Wybór odpowiednich skał do akwarium będzie zależał od kilku czynników. Możemy zdecydować się na skały prawdziwe, które zmieniają nieco odczyn wody lub wybrać skały sztuczne, które tego nie robią. Najczęściej do akwariów wybiera się skały z marmuru, granitu lub łupki, gdyż prezentują się one wyjątkowo ciekawie. Ważny jest także sam kształt kamieni w zbiorniku. Dla bezpieczeństwa zwierząt, warto wybrać kamienie nieposiadające ostrych krawędzi.

0 0 votes
Article Rating

Popularne

Udostępnij

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kategorie
———————————–