Connect with us

Published

on

Przy dekoracji naszego zbiornika, oprócz roślin i samego żwiru, ważny jest także dobór odpowiednich skał i kamieni. Dlaczego? Posiadają one wiele zalet, które pomagają nam utrzymywać zdrowe i stabilne akwarium. Odpowiednie kamienie czy skały mogą regulować parametry wody, a nawet pomagać w jej oczyszczaniu. Co jeszcze warto wiedzieć o tych ozdobach?

Kamienie i skały, jako ważne elementy krajobrazu dna

Kamienie umieszcza się na dnie pod warstwą żwiru i piasku. Zarówno kamienie, jak i skały stanowią ważny element sceny akwarium – są one idealnym miejscem dla rybek do tworzenia kryjówek i składania ikry. Wybierając elementy obecne w naturalnym środowisku zwierząt, stwarzamy najbardziej optymalne warunki do ich rozwoju.

Odpowiednie umieszczenie tych dekoracji wpływać może także na naszą wygodę. Warto ustawić kamienie w spadzie. Sprawi to, że muł gromadzący się na dnie zlokalizuje się w jednym miejscu i będzie o wiele łatwiejszy do usunięcia.

Skały w wodzie

Skały mogą także pozytywnie wpływać na parametry wody, regulując stężenie pewnych pierwiastków (na przykład wapnia) lub zmniejszać zasadowość wody. A gdy pragniemy nabyć ozdoby, które w żaden sposób nie będą wchodziły w reakcje chemiczne z wodą, możemy zdecydować się na zakup kamieni i skał sztucznych.

Skały i kamienie w akwarium – jak stworzyć idealną scenerię w zbiorniku?

Dziurawe skały do akwarium. Źródło: akwarystyczny24.pl

Filtracja wody

Są takie zbiorniki, jak na przykład akwaria morskie, gdzie obecność pewnych skał jest wręcz wymagana do prawidłowego funkcjonowania ekosystemu. I tak, w akwariach rafowych często znajdziemy tak zwane żywe skały. Są one specyficzne – posiadają porowatą powłokę, która dobrze filtruje wodę. Ale nie tylko powłoka odpowiedzialna jest za ten proces. Dodatkowo wspomaga go obecność wielu mikroorganizmów znajdujących się na takiej skale, stąd nazwa – żywa. To dzięki tym wszystkim czynnikom, skała ta stanowi ważny element krajobrazu każdego akwarium rafowego. Zazwyczaj tego typu skały sprowadza się z naturalnego środowiska, dlatego ich cena może być wysoka. Mają one jednak nieocenioną wartość w akwarium.

Skały sztuczne i prawdziwe – jakie wybrać?

Wybór odpowiednich skał do akwarium będzie zależał od kilku czynników. Możemy zdecydować się na skały prawdziwe, które zmieniają nieco odczyn wody lub wybrać skały sztuczne, które tego nie robią. Najczęściej do akwariów wybiera się skały z marmuru, granitu lub łupki, gdyż prezentują się one wyjątkowo ciekawie. Ważny jest także sam kształt kamieni w zbiorniku. Dla bezpieczeństwa zwierząt, warto wybrać kamienie nieposiadające ostrych krawędzi.

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ciekawostki

Bezpieczna nauka kitesurfingu z FunSurf

Published

on

Bezpieczna nauka kitesurfingu z FunSurf

Z pewnością nieraz zastanawiałeś się, czy nauka kitesurfingu stanowi tak skomplikowany i trudny proces, na jaki wygląda? Od teraz możesz przekonać się o tym osobiście! Szkoła FunSurf, specjalizująca się w profesjonalnych szkoleniach kite, obala wszelkie mity dotyczące sportów wodnych, udowadniając przy tym, że kitesurfing wcale nie wymaga specjalnych umiejętności, czy też sprawności fizycznej. Czasem wystarczy odrobina chęci i motywacji, a cała reszta przebiegnie sprawnie i bez komplikacji. Oferta FunSurf obejmuje zarówno kursy, jak i obozy windsurfingowe, cieszące się coraz większą popularnością. 

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Ciekawostki

Rolety solarne – innowacja i ekologia w jednym systemie

Published

on

Rolety solarne - innowacja i ekologia w jednym systemie

Odpowiednia ilość światła słonecznego w budynku ma bezpośredni wpływ na właściwy mikroklimat w jego pomieszczeniach. Niewskazana jest zbyt mała jego ilość, jak i zbytnie nasłonecznienie. Z tego względu, sporym wyzwaniem może okazać się sposób na kontrolowanie nasłonecznienia i w razie potrzeby zwiększenie lub zmniejszenie jego poziomu. Najlepszym sposobem jest założenie osłon okiennych, które mogą zapewnić skuteczną ochronę przed słońcem, a dodatkowo stanowią estetyczną dekorację okna. Rolety solarne są jedną z propozycji producentów osłon okiennych, które mają nie tylko praktyczne zastosowanie, ale również stanowią ukłon w kierunku ekologii.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Ciekawostki

Czym się charakteryzują antresole i podesty magazynowe wysokiej jakości?

Published

on

Czym się charakteryzują antresole i podesty magazynowe wysokiej jakości?

Prowadzisz firmę, której działalność w jakimś stopniu związana jest ze sprzedażą i przechowywaniem produktów? Na pewnym etapie każdy magazyn okaże się za mały. Od razu warto więc zainwestować w antresole magazynowe. Jak rozpoznać te, które charakteryzuje wysoka jakość wykonania, w związku z czym będą Ci służyły przez wiele lat? Przeczytaj niniejszy artykuł, a znajdziesz odpowiedź!

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl