Connect with us

Published

on

Lipidogram – co chodzi wiedzieć o ostatnim doświadczeniu?

Lipidogram to jakieś z zwykłych badań diagnostycznych, które gwarantuje sprawdzenie ilości lipidów w osoczu i zdiagnozowanie wielu dolegliwości połączonych z zaburzonym poziomem cholesterolu we naturze. Dowiedz się, na czym dobrze polega to badanie, gdy się do niego zrobić również gdy podawać wyniki.

Lipidogram Jedlicze

Na czym polega lipidogram?

Lipidogram to badanie profilaktyczne, które często powinny wykonywać wszystkie kobiety odpowiedzialne. Poleca się, by kobiety po 20. roku życia powtarzały je co 5 lat, oraz kobiety po pięćdziesiątce – minimum co 2 lata. Raz do roku lipidogram powinny spełniać osoby, u których wyniki poprzedniego badania były podwyższone a które zawsze zażywają leki na ograniczenie cholesterolu.

Zobacz również Puderniczki

Lipidogram sprawdza stężenie:

cholesterolu całkowitego – to całościowy poziom cholesterolu (LDL i HDL) zarówno dostarczanego organizmowi z pożywieniem, kiedy również wywoływanego w wątrobie i ścianach jelit;
frakcji lipoprotein niskiej gęstości (LDL), tzw. „złego cholesterolu” – jak jego liczb są zbyt wielkie, organizm stanowi zagrożony rozwojem chorób układu sercowo-naczyniowego; zachowuje się w ścianach naczyń krwionośnych, co pozwala zwężenie ich przepustowości;
frakcji lipoprotein wysokiej gęstości (HDL), tzw. „dobrego cholesterolu” – zapobiega on odkładaniu się „złego cholesterolu” w naczyniach krwionośnych, wpływa to pozytywnie na produkcję układu sercowo-naczyniowego;
triglicerydów – lipidów, których podwyższone stężenie zwiększa ryzyko chorób układu krążenia, oraz szczególnie duży stopień może wpłynąć na wzrost ostrego zapalenia trzustki (OZT). Lipidogram Jedlicze

Kontrolowanie poziomu lipidów daje szeroki obraz stanu zdrowia organizmu oraz umożliwia reakcję na utrzymujące się choroby we wczesnym etapie.

Lipidogram – kto powinien go zrobić?

Badanie poziomu lipidów we naturze jest zalecane szczególnie osobom zmagającym się z otyłością a otyłością, ale jeszcze tym, które na co dzień pozbawione są aktywności fizycznej albo są obciążone genetycznie chorobami układu krążenia (wiele przypadków miażdżycy, chorób serca, nadciśnienia tętniczego lub zawałów w grupie). W większości ryzyka podwyższonego poziomu cholesterolu LDL spotykają się oraz osoby, które palą papierosy, chcą na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, przewlekłe choroby nerek i ciągłe choroby zapalne.

Po skierowanie na lipidogram należy się udać do specjalistę rodzinnego. Pytanie jest ujęte w tzw. koszyku świadczeń gwarantowanych, może dlatego zostać wykonane za darmo. Lipidogram Jedlicze

Jak zrobić się do poszukiwania?

Przede ludziom na badanie należy przyjść na czczo, ok. 13-14 godzin po spożyciu ostatniego posiłku. Na chwila dni (co chwila 2-3) poprzedzających lipidogram trzeba te całkowicie zrezygnować z alkoholu. Poleca się także, by przed badaniem unikać forsowania się (ciężkich treningów sportowych), a przy przed samym jego dokonaniem odpocząć w roli siedzącej (wystarczy 15 minut spokojnego siedzenia). Te wymagania są obligatoryjne i obowiązkowe dla uzyskania miarodajnych wyników.

Ponadto w przypadku osób przyjmujących niektóre środki na choroby przewlekłe lekarz rodzinny może zalecić odstawienie ich przed badaniem. Jeżeli natomiast nie otrzymamy podobnego zalecenia, nie należy przerywać stosowania.
Jak podawać wyniki?

Razem z poradą Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego za granicy bierze się następujące wyniki:

cholesterol całkowity – norma dla ludzi i kobiet: < 190 mg/dl
cholesterol LDL – norma dla ludzi i kobiet: < 115 mg/dl
cholesterol HDL – norma dla mężczyzn: ≥ 40 mg/dl; norma dla kobiet: ≥ 45 mg/dl
triglicerydy: ≤ 150 mg/dl

Warto jednak wiedzieć, że w przypadku osób chcących na cukrzycę, schorzenia nerek i układu sercowo-naczyniowego normy „złego cholesterolu” są niższe. Lipidogram Jedlicze
Zobacz również Lipidogram – co należy wiedzieć o tym badaniu?

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Artykuł Miesiąca

Afera w Kołobrzegu! Starosta i znany architekt zatrzymani. W akcji funkcjonariusze CBA

Published

on

Afera w Kołobrzegu! Starosta i znany architekt zatrzymani. W akcji funkcjonariusze CBA

czwartek w godzinach popołudniowych miało dojść do zatrzymania przez Centralne Biuro Antykorupcyjne starosty Tomasza Tamborskiego. To nieoficjalne informacje, które stanowią jednak na tę chwilę, wśród polityków i urzędników, tajemnicę poliszynela – wiadomo również, że część urzędników Starostwa Powiatowego jest przesłuchiwana, urząd został przeszukany, a dzisiaj ma również zebrać się zarząd Platformy Obywatelskiej w związku z tą sprawą. Oficjalnie Tomasz Tamborski jest na urlopie do 20 października.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Bez kategorii

kredyt sms dla zadłużonych – pożycz łatwo i łatwo w parę sekund! Blachownia wyślij sms O TREŚCI: WNIOSEK na 7257

Published

on

kredyt sms dla zadłużonych – pożycz łatwo i łatwo w parę sekund! Znalazłeś się w krytycznej sytuacji gospodarczej, pilnie potrzebujesz pożyczki na spłatę bieżących zobowiązań albo potrzebujesz gotówki na dokończenie remontu, niemogącą czekać naprawę samochodu, lub na kolejny równie ważny cel? Szukasz serwisu, w jakim zawrzesz umowę pożyczkową na atrakcyjnych dla Ciebie warunkach, bez zbędnych formalności i biurokracji, bez składania znacznej mierze dokumentów, i bez składania zaświadczenia o zarobkach? Skorzystaj z swego serwisu Kredyt-Express, za usługą którego nauczysz się z najpiękniejszymi ofertami dostępnymi dziś na bazarze i obiecasz sobie pożyczkę w parę minut, tylko za pomocą telefonu i internetu!

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Bez kategorii

Pracownik z Ukrainy Moryń zadzwoń 533 024 116

Published

on

Gdzie znaleźć pracownika z Ukrainy

Pracodawcy często stają przed ogromnym wyzwaniem, którym jest wyszukanie właściwego pracownika. Gdy zasoby odpowiednie nie pozwolą na przyjęcie rodaka, pojawia się możliwość uzyskania pracownika za granicą. Tymczasem znalezienie takiego typa ma ogromne wyzwanie. Jak uzyskać dobrego człowieka z Ukrainy i gdzie go szukać?

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl