Czym się różni bloczek betonowy od pustaka?

Każdy, kto budował swój własny dom lub pomieszczenie gospodarcze zetknął się z częściami budowlanymi. Zazwyczaj mamy tendencję do nazywania wszystkich każdego elementu budowlanego pustakiem. Tymczasem istnieje dosyć znaczący podział na rzeczone pustaki i bloczki.

Obydwa te elementy różnią się od siebie i miewają zupełnie inne cechy konstrukcyjne. Podział jest dosyć względny, ponieważ zdarza się, że zarówno pustaki, jak i bloczki mogą być wykonane z tego samego elementu. Podpowiadamy o czym należy pamięać, aby móc odróżnić je od siebie.

Czym charakteryzują się pustaki?

Pustaki to elementy, które możemy rozpoznać po otworowej strukturze. Znajdujące się wewnątrz nich otwory mogą mieć różny układ i różnią się od siebie układem i objętością. Istnieją pustaki, w których otwory są gęsto rozmieszczone i bardzo wąskie. Możemy jednak wybrać takie, w których dominują drążenia, a ścianki służą jedynie podtrzymaniu konstrukcji. Czy istnieje między nimi jakaś funkcjonalna różnica? Układ drążeń i ich wielkość mają wpływ na parametry cieplne konstrukcji, a także na takie czynniki jak akustyka w pomieszczeniach. Istotną kwestią jest także to, że wpływają one znacznie na nośność ścian. Chociaż klasa elementu murowanego pozostaje taka sama, należy mieć świadomość tego, że im więcej drążeń, tym mniejsza wytrzymałość na ściskanie.

Jak pustaki mają się do termoizolacji budynku? Na rynku można spotkać wersje z wypełnieniem termoizolacyjnym, takim jak wykonanym ze stali albo wełny mineralnej. Odrębną kategorię stanowią pustaki szalunkowe oraz zasypowe – są to wersje wypełnione betonem.

Jakie są cechy bloczków?

Bloczki różnią się od pustaków głównie tym, że są to elementy o jednolitej strukturze. Charakteryzują się jednakowymi parametrami cieplnymi oraz i akustycznymi. Jeżeli przetniemy bloczek, możemy przekonać się, że jego struktura jest jednolita. Niektóre rodzaje bloczków (na przykład te silikatowe) mogą posiadać drążenia, które służą głównie zmniejszeniu ich ciężaru. Otwory te, ich budowa i układ różnią się jednak zdecydowanie od tych znajdujących się w pustakach. Są to najczęściej stosunkowo duże otwory o jednolitej budowie, które znajdują się w pewnej odległości od krawędzi.

Wyróżniamy bloczki betonowe, które są najczęściej pełne i przeznaczone na budowę fundamentów, lekkie bloczki z betonu komórkowego, bloczki silikatowe, te wykonane z keramzytobetonu oraz wiele innych.

Czym różnią się pustaki od bloczków?

Bloczki i pustaki często bywają ze sobą mylone. W języku ogólnym mamy także tendencję do nazywania każdego elementu budowlanego pustakiem. Główna różnica leży jednak w materiale, z którego obydwa te elementy zostają wykonane. Elementy silikatowe i te wykonane z betonu komórkowego możemy bez obaw nazywać bloczkami. Te zaś elementy, które zostały wykonane z ceramiki są pustakami. Problem zaczyna się w przypadku materiałów z keramzytobetonu, mogą to być zarówno bloczki, jak i pustaki, dlatego warto znać różnice między tymi dwoma elementami, które pozwolą nam uniknąć pomyłki.

Artykuł powstał przy współpracy z ogrodzenia-betonowe.com.pl
0 0 votes
Article Rating

Popularne

Udostępnij

Polecane wpisy
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kategorie
———————————–