Connect with us

Published

on

Każdy, kto budował swój własny dom lub pomieszczenie gospodarcze zetknął się z częściami budowlanymi. Zazwyczaj mamy tendencję do nazywania wszystkich każdego elementu budowlanego pustakiem. Tymczasem istnieje dosyć znaczący podział na rzeczone pustaki i bloczki.

Obydwa te elementy różnią się od siebie i miewają zupełnie inne cechy konstrukcyjne. Podział jest dosyć względny, ponieważ zdarza się, że zarówno pustaki, jak i bloczki mogą być wykonane z tego samego elementu. Podpowiadamy o czym należy pamięać, aby móc odróżnić je od siebie.

Czym charakteryzują się pustaki?

Pustaki to elementy, które możemy rozpoznać po otworowej strukturze. Znajdujące się wewnątrz nich otwory mogą mieć różny układ i różnią się od siebie układem i objętością. Istnieją pustaki, w których otwory są gęsto rozmieszczone i bardzo wąskie. Możemy jednak wybrać takie, w których dominują drążenia, a ścianki służą jedynie podtrzymaniu konstrukcji. Czy istnieje między nimi jakaś funkcjonalna różnica? Układ drążeń i ich wielkość mają wpływ na parametry cieplne konstrukcji, a także na takie czynniki jak akustyka w pomieszczeniach. Istotną kwestią jest także to, że wpływają one znacznie na nośność ścian. Chociaż klasa elementu murowanego pozostaje taka sama, należy mieć świadomość tego, że im więcej drążeń, tym mniejsza wytrzymałość na ściskanie.

Jak pustaki mają się do termoizolacji budynku? Na rynku można spotkać wersje z wypełnieniem termoizolacyjnym, takim jak wykonanym ze stali albo wełny mineralnej. Odrębną kategorię stanowią pustaki szalunkowe oraz zasypowe – są to wersje wypełnione betonem.

Jakie są cechy bloczków?

Bloczki różnią się od pustaków głównie tym, że są to elementy o jednolitej strukturze. Charakteryzują się jednakowymi parametrami cieplnymi oraz i akustycznymi. Jeżeli przetniemy bloczek, możemy przekonać się, że jego struktura jest jednolita. Niektóre rodzaje bloczków (na przykład te silikatowe) mogą posiadać drążenia, które służą głównie zmniejszeniu ich ciężaru. Otwory te, ich budowa i układ różnią się jednak zdecydowanie od tych znajdujących się w pustakach. Są to najczęściej stosunkowo duże otwory o jednolitej budowie, które znajdują się w pewnej odległości od krawędzi.

Wyróżniamy bloczki betonowe, które są najczęściej pełne i przeznaczone na budowę fundamentów, lekkie bloczki z betonu komórkowego, bloczki silikatowe, te wykonane z keramzytobetonu oraz wiele innych.

Czym różnią się pustaki od bloczków?

Bloczki i pustaki często bywają ze sobą mylone. W języku ogólnym mamy także tendencję do nazywania każdego elementu budowlanego pustakiem. Główna różnica leży jednak w materiale, z którego obydwa te elementy zostają wykonane. Elementy silikatowe i te wykonane z betonu komórkowego możemy bez obaw nazywać bloczkami. Te zaś elementy, które zostały wykonane z ceramiki są pustakami. Problem zaczyna się w przypadku materiałów z keramzytobetonu, mogą to być zarówno bloczki, jak i pustaki, dlatego warto znać różnice między tymi dwoma elementami, które pozwolą nam uniknąć pomyłki.

Artykuł powstał przy współpracy z ogrodzenia-betonowe.com.pl

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ciekawostki

Bezpieczna nauka kitesurfingu z FunSurf

Published

on

Bezpieczna nauka kitesurfingu z FunSurf

Z pewnością nieraz zastanawiałeś się, czy nauka kitesurfingu stanowi tak skomplikowany i trudny proces, na jaki wygląda? Od teraz możesz przekonać się o tym osobiście! Szkoła FunSurf, specjalizująca się w profesjonalnych szkoleniach kite, obala wszelkie mity dotyczące sportów wodnych, udowadniając przy tym, że kitesurfing wcale nie wymaga specjalnych umiejętności, czy też sprawności fizycznej. Czasem wystarczy odrobina chęci i motywacji, a cała reszta przebiegnie sprawnie i bez komplikacji. Oferta FunSurf obejmuje zarówno kursy, jak i obozy windsurfingowe, cieszące się coraz większą popularnością. 

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Ciekawostki

Rolety solarne – innowacja i ekologia w jednym systemie

Published

on

Rolety solarne - innowacja i ekologia w jednym systemie

Odpowiednia ilość światła słonecznego w budynku ma bezpośredni wpływ na właściwy mikroklimat w jego pomieszczeniach. Niewskazana jest zbyt mała jego ilość, jak i zbytnie nasłonecznienie. Z tego względu, sporym wyzwaniem może okazać się sposób na kontrolowanie nasłonecznienia i w razie potrzeby zwiększenie lub zmniejszenie jego poziomu. Najlepszym sposobem jest założenie osłon okiennych, które mogą zapewnić skuteczną ochronę przed słońcem, a dodatkowo stanowią estetyczną dekorację okna. Rolety solarne są jedną z propozycji producentów osłon okiennych, które mają nie tylko praktyczne zastosowanie, ale również stanowią ukłon w kierunku ekologii.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Ciekawostki

Czym się charakteryzują antresole i podesty magazynowe wysokiej jakości?

Published

on

Czym się charakteryzują antresole i podesty magazynowe wysokiej jakości?

Prowadzisz firmę, której działalność w jakimś stopniu związana jest ze sprzedażą i przechowywaniem produktów? Na pewnym etapie każdy magazyn okaże się za mały. Od razu warto więc zainwestować w antresole magazynowe. Jak rozpoznać te, które charakteryzuje wysoka jakość wykonania, w związku z czym będą Ci służyły przez wiele lat? Przeczytaj niniejszy artykuł, a znajdziesz odpowiedź!

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl