Żaluzje – jak je naprawić i jak czyścić? Sprawdź nasze porady!

Żaluzje stanowią bardzo popularną ozdobę okna, która zapewnia prywatność i pozwala dozować ilość wpadającego do środka światła. Korzystając z nich na co dzień, musimy mieć świadomość, że z upływem czasu ich poszczególne elementy mogą ulegać zużyciu i wymagać naprawy. Do usterek może dojść również w wyniku nieprawidłowego użytkowania. Oprócz tego ważne jest odpowiednie dbanie o ich czystość. Czy oznacza to, że od razu należy skorzystać z pomocy specjalisty? Niekoniecznie. Część napraw możemy wykonać w domu samodzielnie. W jaki więc sposób możemy zaradzić usterkom i jak czyścić żaluzje, aby na dłużej zachowały swój piękny wygląd?

Wymiana zepsutego mechanizmu lub zerwanego sznurka

Zarówno zepsuty mechanizm, jak i zerwany sznurek mogą zostać wbrew pozorom dość łatwo i szybko naprawione w domu. W obu przypadkach pierwszym krokiem będzie zdemontowanie żaluzji. Jeżeli osłony zacinają się, prawdopodobnie winę za to ponosi zepsuty mechanizm. Aby go wymienić, zdemontowane żaluzje musimy rozwinąć i usunąć sznurek. W kolejnym etapie zdejmujemy zabezpieczające mechanizm zaślepki i wymieniamy go na nowy.

Na koniec zakładamy sznurek z powrotem i do jego połączenia używamy specjalnego łącznika. Podobne kroki należy podjąć w przypadku urwania sznurka. Zerwany sznurek wyjmujemy z mechanizmu i w jego miejsce przekładamy nowy. To dość czasochłonne, bo konieczne jest przeciągnięcie sznurka przez wszystkie szczebelki. Po wykonaniu tej czynności na ostatnim ze szczebli związujemy supeł, dzięki któremu sznurek nie przedostanie się przez otwór. Czynność powtarzamy następnie z drogiej strony żaluzji.

Zniekształcenia materiału – co zrobić?

W przypadku żaluzji plisowanych, których materiał zwijany jest w harmonijkę, po jakimś czasie może dojść do jego odkształcenia czy wyprostowania. Nie musimy wówczas wymieniać materiału. Możemy podjąć się samodzielnej naprawy. Wystarczy ręcznie poskładać plisę według pierwotnego wzoru i po dociśnięciu materiału zostawić ją tak na kilka godzin, aby zgięcie utrwaliło się. Jeżeli materiał jest oporny na składanie, może nam w tym pomóc odrobina wody. Stosując się do zaleceń producenta, można również przed złożeniem przeprać materiał.

W jaki sposób czyścić żaluzje?

Sposób czyszczenia i rodzaj zastosowanych środków zależy od materiału z jakiego wykonane są żaluzje. W przypadku żaluzji aluminiowych należy unikać wody, gdyż pod wpływem wilgoci mogą matowieć. Najlepiej sprawdzi się odkurzanie i polerowanie przy pomocy flanelowej szmatki. Podobnie jest w przypadku żaluzji wykonanych z drewna. Mycie wodą i detergentami może tylko im zaszkodzić. Do tego celu używamy więc tylko dedykowanych do drewna specyfików i miękkiej szmatki.

Wody używamy tylko, gdy zabrudzenia są na tyle poważne, że nie dają się zetrzeć na sucho. Należy jednak pamiętać, by używać wody o letniej temperaturze i na koniec solidnie osuszyć i zabezpieczyć powierzchnię żaluzji. W przypadku, gdy mamy żaluzje materiałowe, najlepiej jest używać specjalnej miotełki do kurzu. W przypadku większych zabrudzeń możemy skorzystać z wody lub detergentu oraz delikatnej ściereczki.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z Grako.pl

0 0 votes
Article Rating

Popularne

Udostępnij

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kategorie
———————————–