Connect with us

Published

on

Kolejki do specjalistów to wieloletni problem systemu ochrony zdrowia. Oprócz kolejek, chorzy borykają się również z brakiem informacji o dostępnych świadczeniach, miejscach ich realizacji oraz specjalistach.

Do niedawna zagubieni w systemie pacjenci byli zdani na tzw. „pocztę pantoflową” oraz fora społecznościowe w internecie. Informacje te jednak na ogół były niepełne i trudne do zweryfikowania, więc często okazywało się, że dalece mijają się ze stanem faktycznym.

W ostatnim czasie sytuacja informacyjna uległa poprawie. Zagubionym w systemie pacjentów łatwiej się odnaleźć, kiedy korzystają z pomocy odpowiednich portali.

To stosunkowo nowy trend, ale bardzo pomocny. Korzystny zarówno dla pacjentów, jak też placówek medycznych. Chorzy mają szansę znaleźć odpowiedniego specjalistę, poradnie zapewnić sobie płynność wizyt.

Portale wysokospecjalistyczne.

• Stałe problemy na rynku leków doprowadziły do powstania wyszukiwarek leków. Można je wyszukiwać wedle nazwy i dawkowania, a obszar zawęzić do miejsca zamieszkania lub np. województwa.

Wyszukiwarki informują również, ile jest opakowań leku w danej aptece oraz podają numer telefonu, pod którym można dokonać rezerwacji leku.

• Wyszukiwarki badań radiologicznych powstały dzięki zaangażowaniu pozarządowych organizacji pacjentów onkologicznych. Szczególnie w onkologii badania MRI, CT, RTG oraz USG są podstawą diagnozy. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom chorych, związanymi z długim czasem oczekiwania na badania, a także z brakiem informacji i zagubieniem w systemie poprzez wyszukiwarki pacjenci mają szansę znaleźć pracownię badań radiologicznych wedle kilku kryteriów – czasu oczekiwania, miejsca zamieszkania, rodzaju badania i dodatkowych parametrów badania. Oczywiście, zawarta jest informacja, czy świadczenie jest refundowane w ramach NFZ, kontakt telefoniczny i adres, a także dodatkowe informacje (np. ile czasu zajmuje dodzwonienie się do pracowni).

Portale wielospecjalistyczne.

To portale, które nie zawężają wyszukiwarek do grupy konkretnych świadczeń lub badań.

• Wspólna inicjatywa sieci poradni. Oferują najprostszy system informacji o wyszukiwanym świadczeniu lub konkretnym specjaliści. Np. wpisanie frazy „Stomatolog NFZ” w wyszukiwarkę szybko wskaże, gdzie znajduje się najbliższy stomatolog, mający podpisany kontrakt z NFZ, jaki jest do niego czas oczekiwania oraz jaki jest numer telefonu kontaktowego. Jak wszystkie inne wyszukiwarki, umożliwia dopasowanie wizyty u lekarza wedle miejsca lub czasu oczekiwania na wizytę.

• Kilka portali powstało z inicjatywy instytucji państwowych. Wywołały swoistą burzę medialną, ponieważ instytucjom zarzucono m.in zarządzanie systemem kolejek, zamiast im zapobieganie.

Państwowe portale działają na podobnej zasadzie, jak nie finansowane ze środków publicznych. Wskazują rodzaj świadczenia, miejsce jego wykonywania, czas oczekiwania oraz kontakt telefoniczny.

Korzyści dla pacjenta i dla placówki.

Niewątpliwie, portale z informacjami dla pacjenta przynoszą korzyść wszystkim – pacjent nie musi mozolnie wydzwaniać okolicznych przychodni, by się dowiedzieć, gdzie i kiedy przyjmuje najbliższy stomatolog NFZ oraz każdy inny specjalista, poradnie unikają spiętrzenia kolejek, a cały system ma szansę na systematyczne organizowanie i monitorowanie kolejek pod względem faktycznych potrzeb chorych.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem ŚwiatPrzychodni.pl

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
7 komentarzy
Subscribe
Powiadom o
guest

7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] powstał we harmonii Wyszukanie wolnego miejsca u stomatologa to dzisiaj żaden […]

trackback

[…] zaistniał we jedności Wyszukanie wolnego miejsca u stomatologa to dzisiaj żaden […]

trackback

[…] stanął we kooperacji Wyszukanie wolnego miejsca u stomatologa to dzisiaj żaden […]

trackback

[…] stanął we kooperacji Wyszukanie wolnego miejsca u stomatologa to dzisiaj żaden […]

trackback

[…] zaistniał we zgody Wyszukanie wolnego miejsca u stomatologa to dzisiaj żaden […]

trackback

[…] stanął we wymianie Wyszukanie wolnego miejsca u stomatologa to dzisiaj żaden […]

trackback

[…] powstał we harmonii Wyszukanie wolnego miejsca u stomatologa to dzisiaj żaden […]

Ciekawostki

Bezpieczna nauka kitesurfingu z FunSurf

Published

on

Bezpieczna nauka kitesurfingu z FunSurf

Z pewnością nieraz zastanawiałeś się, czy nauka kitesurfingu stanowi tak skomplikowany i trudny proces, na jaki wygląda? Od teraz możesz przekonać się o tym osobiście! Szkoła FunSurf, specjalizująca się w profesjonalnych szkoleniach kite, obala wszelkie mity dotyczące sportów wodnych, udowadniając przy tym, że kitesurfing wcale nie wymaga specjalnych umiejętności, czy też sprawności fizycznej. Czasem wystarczy odrobina chęci i motywacji, a cała reszta przebiegnie sprawnie i bez komplikacji. Oferta FunSurf obejmuje zarówno kursy, jak i obozy windsurfingowe, cieszące się coraz większą popularnością. 

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Ciekawostki

Rolety solarne – innowacja i ekologia w jednym systemie

Published

on

Rolety solarne - innowacja i ekologia w jednym systemie

Odpowiednia ilość światła słonecznego w budynku ma bezpośredni wpływ na właściwy mikroklimat w jego pomieszczeniach. Niewskazana jest zbyt mała jego ilość, jak i zbytnie nasłonecznienie. Z tego względu, sporym wyzwaniem może okazać się sposób na kontrolowanie nasłonecznienia i w razie potrzeby zwiększenie lub zmniejszenie jego poziomu. Najlepszym sposobem jest założenie osłon okiennych, które mogą zapewnić skuteczną ochronę przed słońcem, a dodatkowo stanowią estetyczną dekorację okna. Rolety solarne są jedną z propozycji producentów osłon okiennych, które mają nie tylko praktyczne zastosowanie, ale również stanowią ukłon w kierunku ekologii.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Ciekawostki

Czym się charakteryzują antresole i podesty magazynowe wysokiej jakości?

Published

on

Czym się charakteryzują antresole i podesty magazynowe wysokiej jakości?

Prowadzisz firmę, której działalność w jakimś stopniu związana jest ze sprzedażą i przechowywaniem produktów? Na pewnym etapie każdy magazyn okaże się za mały. Od razu warto więc zainwestować w antresole magazynowe. Jak rozpoznać te, które charakteryzuje wysoka jakość wykonania, w związku z czym będą Ci służyły przez wiele lat? Przeczytaj niniejszy artykuł, a znajdziesz odpowiedź!

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl