Connect with us

Published

on

Decoupage to technika ozdabiania przedmiotów np. z drewna lub ceramiki, poprzez naklejenie na nie wzoru z papieru. Następnie obiekt jest pokrywany warstwami lakieru. W efekcie wzór wygląda jak namalowany.

Krótka historia decoupage’u

Słowo decoupage pochodzi od francuskiego czasownika oznaczającego ”wycinać”. Technikę tę stosowali jako pierwsi syberyjscy nomadzi do ozdabiania grobów zmarłych. Od nich metodę serwetkową przejęli Chińczycy. Używali oni decoupage’u do dekorowania m.in. lampionów i okien. W XVII wieku sztuka ozdabiania papierem zawitała we Włoszech, a później zaczęła być stosowana w całej Europie. Meble wykończone metodą serwetkową stanowiły tańszą wersję niezwykle popularnych chińskich przedmiotów. Decoupage cieszył się ogromną popularnością także w latach późniejszych, m.in. na dworze Ludwika XV.

Nadaj duszę przedmiotom codziennego użytku

Szukasz oryginalnego sposobu na ozdobienie mieszkania? A może potrzebujesz zajęcia, które pozwoli Ci oderwać się od codziennego pędu? Decoupage to coś w sam raz dla Ciebie. Dzięki niemu, możesz przywrócić zniszczone sprzęty domowe do życia, stworzyć oryginalny prezent lub zrealizować wizję wystroju mieszkania, która utknęła w miejscu z powodu braku odpowiednich ozdób. Nie możesz znaleźć wymarzonych dekoracji świątecznych? Zrób je sama! Wybierz dokładnie taki wzór jaki chcesz i metodą serwetkową stwórz własne, oryginalne pisanki lub bombki.

Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia

Podstawki pod kubki, szkatułki, kuferki na biżuterię i kosmetyki, wazoniki, pojemniki na chusteczki… dzięki metodzie serwetkowej możesz całkowicie zmienić przestrzeń wokół siebie.

Nie ważne czy chciałabyś odświeżyć starą komodę, tchnąć życie w donicę na balkonie czy ozdobić w oryginalny sposób słoiki na przetwory. Wszystko to i wiele więcej możesz zrobić przy użyciu zaledwie kilku prostych narzędzi.

Decoupage krok po kroku

Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z decoupagem, najlepiej zacznij od ozdabiania obiektów drewnianych, ponieważ łatwo się z nimi pracuje. Wybrany przedmiot najpierw trzeba wyczyścić drobnoziarnistym papierem ściernym. Po oczyszczeniu i wytarciu szmatką, pomaluj go akrylową farbą. Wybierz wzór który chcesz zastosować i wytnij go. Jeśli używasz serwetki, zostaw tylko warstwę z ilustracją. Teraz przyklej wybraną grafikę specjalnym klejem do decoupage’u. Możesz także zastosować klej wykonany z roztrzepanego białka jajka. Posmaruj spód i wierzch obrazka. Ostatnim etapem jest pokrycie ozdabianego przedmiotu lakierem tak, by papier nie był wyczuwalny przy dotykaniu ozdabianej powierzchni.

Narzędzia do decoupage’u

Decoupage cieszy się coraz większą popularnością. W sklepach plastycznych kupimy bez problemu klej, farby akrylowe i lakier stosowany w technice serwetkowej. Znajdziemy tu też mnóstwo wzorów, które możemy użyć do ozdabiania przedmiotów, ale sporo z nich możemy też odkryć we własnym domu. Do decoupage’u możemy użyć m.in. pudełek, ramek, ceramiki, świeczników. Wzory warto zaczerpnąć z serwetek, ale świetnie sprawdzą się też stare gazety, listy, zdjęcia, szkice lub inne rysunki. Niezbędne do wycinania ilustracji będą ostre nożyczki, nożyk lub żyletka. Do rozprowadzania kleju i farby potrzebujemy też pędzli, gąbki, wacików kosmetycznych czy chusteczek.

Artykuł powstał we współpracy z Inspirello

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
8 komentarzy
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Artykuł stanął we harmonii Decoupage – co to jest? […]

trackback

[…] Artykuł stanął we wymianie Decoupage – co to jest? […]

trackback

[…] Artykuł zaistniał we jedności Decoupage – co to jest? […]

trackback

[…] Artykuł zaistniał we wymiany Decoupage – co to jest? […]

trackback

[…] Artykuł powstał we zgody Decoupage – co to jest? […]

trackback

[…] Artykuł stanął we zgodności Decoupage – co to jest? […]

trackback

[…] Artykuł stanął we harmonii Decoupage – co to jest? […]

trackback

[…] Artykuł stanął we zgody Decoupage – co to jest? […]

Poradnik

Jak wybrać dobry odbiornik dla ciągnika?

Published

on

Jak wybrać dobry odbiornik dla ciągnika?

Odbiornik dla ciągników rolniczych, takie jak podstawowy odbiornik DGPS podczas swojej pracy korzysta z bezpłatnego sygnału korekcyjnego EGNOS/WAAS. To niewielkie, umieszczone w kompaktowej i praktycznej obudowie urządzenie, gwarantuje znakomitą dokładność prac rolniczych. Precyzja jest cechą nowoczesnego rolnictwa. Dzięki temu, że maszyny rolnicze pracują z dużą dokładnością, możliwe jest uzyskanie wielu oszczędności. Dotyczą one zarówno materiału siewnego, jak i nawozów oraz paliwa, zużywanego do maszyn rolniczych. Jakie daje to korzyści w plonach i przekłada się na zyskowność działalności rolniczej, można dowiedzieć się z artykułów dotyczących rolnictwa precyzyjnego.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Ciekawostki

Praca wakacyjna – co można robić? Gdzie szukać pracy?

Published

on

Praca wakacyjna – co można robić? Gdzie szukać pracy?

Szukasz pracy na wakacje? Nie zwlekaj, to najwyższy czas, by rozejrzeć się za ogłoszeniami pracy sezonowej, dorywczej. Najlepiej, jeśli od razu postawisz na rzetelny portal ogłoszeń.

(więcej…)

5 1 vote
Article Rating
Continue Reading

Poradnik

Praca zdalna: gdzie szukać ofert w internecie?

Published

on

Praca zdalna: gdzie szukać ofert w internecie?

Jeszcze niedawno kojarzona niemal wyłącznie z branżą IT i pracą freelancerów, dziś praca zdalna zrewolucjonizowała polski rynek zatrudnienia.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl