Czy warto na jachcie posiadać wiatromierz?

Większość właścicieli jednostek pływających w postaci jachtów doskonale zdaje sobie sprawę, że w trakcie poruszania się po różnych akwenach wodnych koniecznie należy kontrolować warunki pogodowe. Dzięki temu wzrasta bowiem poziom bezpieczeństwa zarówno ich samych, jak i pasażerów. W tym celu niezbędne jest wykorzystywanie odpowiednich narzędzi pomiarowych – jednym z nich jest wiatromierz, służący przede wszystkim do określania prędkości, czyli siły wiatru. Dodajmy jednak, że to nie jedyna funkcja, jaką spełnia ten przydatny sprzęt.

Urządzenie znacznie ułatwiające żeglowanie

Wiatromierze, określane fachowo mianem anemometrów, to urządzenia stosowane głównie do pomiaru prędkości wiatru, chociaż mogą też z powodzeniem służyć do określania prędkości gazów oraz cieczy (funkcjonalność zależy od modelu). Na jachcie sens ich posiadania uzasadniają szczególnie dwa argumenty o charakterze psychologicznym. Po pierwsze potrafią one wykazać, że w danym momencie wiatr wieje z odpowiednią siłą (np. 10 lub 15 km/h), w związku z czym wszystko jest w porządku i można żeglować dalej. Po drugie zaś umożliwiają ustalenie tendencji – czy siła wiatru się wzmaga, czy raczej siada. Nowoczesne anemometry pozwalają m.in. na: szybkie ustalenie prędkości chwilowej oraz maksymalnej, dowolną modyfikację jednostek pomiarowych (metry, kilometry, węzły, mile albo stopy), korzystanie ze sprzętu w warunkach nocnych (dzięki podświetleniu wyświetlacza), ustawienie alarmu (uruchamiającego się automatycznie w sytuacji, gdy siła wiatru przekroczy ustaloną wartość), a nawet określenie prędkości jachtu i kąta jego płynięcia, kiedy porusza się pod wiatr (w węzłach). Pamiętajmy o tym, że decydując się na zakup omawianego urządzenia, należy zwracać dużą uwagę na to, czy posiada ono specjalny dokument poświadczający jego precyzyjność – jest to tzw. Świadectwo Wzorcowania, ewentualnie Certyfikat Kalibracji.

Główne rodzaje wiatromierzy

Na rynku jest ogromny wybór różnego typu wiatromierzy, które można bez problemu nabyć zarówno przez internet, jak i w stacjonarnych sklepach żeglarskich. Najprostszy podział uwzględnia modele ręczne oraz stacjonarne – ze wskaźnikiem kierunku wiatru lub bez niego. Te pierwsze są zdecydowanie tańsze (kupimy je już za około 200-300 zł, a nawet taniej) i można je z powodzeniem nosić w kieszeni spodni, natomiast te drugie są bardziej zaawansowane i montuje się je zazwyczaj na topie masztu (zapłacimy za nie od 800 zł wzwyż). Jeśli zaś chodzi o bardziej szczegółowe rozróżnienie, to mamy do czynienia z czterema głównymi kategoriami omawianego sprzętu. Najpopularniejsze i najczęściej używane są modele wiatrakowe, wyposażone w wiatraczek o różnej średnicy – zazwyczaj 14, 74 albo 100 mm. Oprócz nich w sklepach znajdziemy też wersje elektroniczne: posiadające sondę cieplno-oporową, określające prędkość przepływu w oparciu o ciśnienie mierzone za pomocą tzw. rurki Pitota, a także służące do regulacji i pomiaru nawiewu na anemostatach oraz kratkach odznaczających się większymi rozmiarami (tzw. balometry).

Artykuł powstał przy współpracy ze SklepWind.pl
0 0 votes
Article Rating

Popularne

Udostępnij

Polecane wpisy
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Artykuł powstał przy pomocy Czy warto na jachcie posiadać wiatromierz? […]

trackback

[…] Artykuł powstał przy pomocy Czy warto na jachcie posiadać wiatromierz? […]

trackback

[…] Artykuł powstał przy zgodności Czy warto na jachcie posiadać wiatromierz? […]

trackback

[…] Artykuł powstał przy zgodzie Czy warto na jachcie posiadać wiatromierz? […]

trackback

[…] Artykuł powstał przy zgodzie Czy warto na jachcie posiadać wiatromierz? […]

trackback

[…] Artykuł powstał przy zgodności Czy warto na jachcie posiadać wiatromierz? […]

trackback

[…] Artykuł powstał przy zgodzie Czy warto na jachcie posiadać wiatromierz? […]

Kategorie
———————————–
7
0
Would love your thoughts, please comment.x