Connect with us

Published

on

AdBlue jest to wysokiej jakości roztwór mocznika o stężeniu 32,5 % używany z systemem SCR (układ selektywnej redukcji katalitycznej). Ma to na celu redukcję tlenków azotu w spalinach samochodowych. Produkowany jest przez wyspecjalizowane zakłady chemiczne m.in. Yarę lub grupę Azoty.

Z pośród wszystkich płynów zdatnych do transportu jest nietoksyczny, czysty i bezpieczny w użyciu. Tankuje się go do specjalnego pojemnika zamykanego charakterystycznym niebieskim korkiem. W ciągu kilku najbliższych lat wszystkie samochody z silnikiem diesel będą wyposażone w ten układ.

Gdzie i w jaki sposób można uzupełnić AdBlue?

Najwygodniejszą opcją uzupełnienia AdBlue jest udanie się na stację benzynową i skorzystanie z dystrybutora. Z miesiąca na miesiąc powstaje ich coraz więcej. W niektórych krajach np. w Holandii można również skorzystać z automatów znajdujących się przy autostradach. Nie wszystkie samochody można zatankować bezpośrednio z dystrybutora. Niektóre pojazdy mają zbyt wąską średnicę wlewu. Wtedy pozostaje nam tylko wlanie płynu bezpośrednio z butelki. Trzeba uważać, żeby nie rozlać. Płyn ten ma silne właściwości korozyjne.

Gdzie znajduje się wlew do AdBlue?

Czym nowszy model auta, tym łatwiejszy jest dostęp do wlewu AdBlue. Znajduje się przeważnie pod klapą wlewu paliwa. W starszych pojazdach system ten nie był montowany na etapie projektowania, przez co niebieski korek może znajdować się w różnych miejscach (pod maską, we wnęce koła zapasowego, w kieszeni bagażnika). Może to w znaczny sposób utrudnić dolanie płynu. W takiej sytuacji warto mieć pod ręką specjalny lejek lub wężyk, do kupienia w wielu sklepach internetowych.

Uzupełnianie AdBlue krok po kroku

Procedura uzupełniania AdBlue jest bardzo prosta. Okręcamy korek, uzupełniamy płyn, zakręcamy korek i włączamy zapłon. Po paru sekundach komunikat o brakującym płynie powinien zniknąć. Wtedy można bezpiecznie uruchomić silnik. Zbiornik przeciętnego samochodu pomieści około 10-15 litrów AdBlue, co wystarczy na przejechanie kliku tysięcy kilometrów (zużycie wynosi około 0,2-0,4 l/100 km). Trzeba pamiętać o tym, że przy zbyt niskiej ilości płynu w zbiorniku, silnik nie zostanie uruchomiony.

Ile kosztuje AdBlue?

Najtańszą opcją jest zakup płynu w ilościach hurtowych (przy 1000 l, cena za litr powinna wynieść mniej niż 1,3 zł). Cena w mniejszych ilościach waha się od 1,8 do 2 zł za litr. Można trafić również na produkty z tzw. „wyższej półki” za 4-6 zł. Każdy AdBlue ma dokładnie taki sam skład więc nie warto przepłacać.

Dlaczego warto stosować AdBlue?

Dzięki AdBlue można zaoszczędzić sporo pieniędzy. Silniki spełniające wymogi normy EURO 4 mają niższe zużycie paliwa o około 3-4%, a silniki zgodne z normą EURO 5, nawet o 5%. Mniej pieniędzy wydanych zostanie u mechanika. Stosowanie AdBlue w znaczny sposób wydłuża okres między serwisowania pojazdów. Samochód przez dłuższy czas zachowuje pełną sprawność, co przekłada się również na wyższą cenę podczas odsprzedaży. Osoby korzystające z AdBlue wpływają na ochronę środowiska naturalnego, dzięki mniejszej emisji szkodliwych substancji. W nagrodę za dobrą postawę otrzymują niższe opłaty drogowe w krajach Unii Europejskiej.

Artykuł został przygotowany we współpracy z tsg-solutions.com

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
3 komentarze
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Artykuł został zrobiony we wymianie Co to jest adblue na stacjach? […]

trackback

[…] Artykuł został zrobiony we harmonii Co to jest adblue na stacjach? […]

trackback

[…] Artykuł został wyprodukowany we kooperacji Co to jest adblue na stacjach? […]

Poradnik

Jak wybrać dobry odbiornik dla ciągnika?

Published

on

Jak wybrać dobry odbiornik dla ciągnika?

Odbiornik dla ciągników rolniczych, takie jak podstawowy odbiornik DGPS podczas swojej pracy korzysta z bezpłatnego sygnału korekcyjnego EGNOS/WAAS. To niewielkie, umieszczone w kompaktowej i praktycznej obudowie urządzenie, gwarantuje znakomitą dokładność prac rolniczych. Precyzja jest cechą nowoczesnego rolnictwa. Dzięki temu, że maszyny rolnicze pracują z dużą dokładnością, możliwe jest uzyskanie wielu oszczędności. Dotyczą one zarówno materiału siewnego, jak i nawozów oraz paliwa, zużywanego do maszyn rolniczych. Jakie daje to korzyści w plonach i przekłada się na zyskowność działalności rolniczej, można dowiedzieć się z artykułów dotyczących rolnictwa precyzyjnego.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Ciekawostki

Praca wakacyjna – co można robić? Gdzie szukać pracy?

Published

on

Praca wakacyjna – co można robić? Gdzie szukać pracy?

Szukasz pracy na wakacje? Nie zwlekaj, to najwyższy czas, by rozejrzeć się za ogłoszeniami pracy sezonowej, dorywczej. Najlepiej, jeśli od razu postawisz na rzetelny portal ogłoszeń.

(więcej…)

5 1 vote
Article Rating
Continue Reading

Poradnik

Praca zdalna: gdzie szukać ofert w internecie?

Published

on

Praca zdalna: gdzie szukać ofert w internecie?

Jeszcze niedawno kojarzona niemal wyłącznie z branżą IT i pracą freelancerów, dziś praca zdalna zrewolucjonizowała polski rynek zatrudnienia.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl