Koronawirus dotyka także branżę pogrzebową. Obroty zmalały o 40 procent

Średnio o około 10 proc. w stosunku do lat ubiegłych zmalała liczba wypłacanych zasiłków pogrzebowych w województwie łódzkim od stycznia tego roku. Mniejsza liczba pogrzebów, a przede wszystkim ograniczenia w ich oprawie spowodowały, że po ogłoszeniu pandemii przedsiębiorcy pogrzebowi oceniają, że obroty w branży funeralnej zmalały o nawet 40 procent.

Dla Witolda Skrzydlewskiego, właściciela najbardziej rozbudowanej sieci kwiaciarni i zakładów pogrzebowych w Łodzi, pierwsze tygodnie po ogłoszeniu pandemii były szokujące.

Wyrzucałem całe samochody kwiatów. Firma ponosiła takie straty, że myślałem, że nie mamy szans

– opisuje Witold Skrzydlewski

Dane z Zakładu ubezpieczeń Społecznych jasno pokazują, że w każdym z oddziałów zanotowano wyraźny spadek liczby wypłacanych zasiłków pogrzebowych. W całym województwie to ponad 10 procent mniej pogrzebów w stosunku do ostatnich 3 lat. Ale to tylko jeden z przyczyn kłopotów ekonomicznych w branży.

Branża funeralna to usługi nie tylko związane bezpośrednio z samym pochówkiem, ale też, w naszej kulturze, cała otoczka związana pożegnaniem najbliższego, łączne z branżą odzieżową – odpowiednie usługi, następnie usługi związane z organizacją konsolacji

– mówi Mariusz Woźniakowski, Wydział Zarządzania UŁ

Według Polskiej Izby Branży Pogrzebowej, właśnie ograniczenia możliwościach oprawy ceremonii powodują największy spadek obrotów.

Straty wynikają z kwestii mniejszej ilości zamawianych, chociażby wieńców. Są zamawiane w mniejszych ilościach i są uboższe. Zamawiany jest jeden wieniec od całej rodzina, a nie kilka od poszczególnych członów rodzin, jak kiedyś to miało miejsce

– tłumaczy Robert Czyżak, prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej

Jak dotąd nie zanotowano drastycznych zwolnień w firmach należących do branży funeralnej. Zdaniem wielu przedsiębiorców jest to skutkiem działania tarczy antykryzysowej wprowadzonej przez rząd. Firmy, których obroty spadły o ponad 1/4 mogą otrzymać rządową subwencję, a przy utrzymaniu firmy przez rok oraz pełnego zatrudnienia jej zwrot może być umorzony nawet o 50 procent.

Źródło: TVP3 Łódź
0 0 votes
Article Rating

Popularne

Udostępnij

Polecane wpisy
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trener
trener
3 lat temu

Szpitale to umieralnie pełne wirusów, bakterii, błędów medycznych tzw. leków i szczepionek czyli trucizn, a ponieważ z powodu sfingowanej epidemii nie przyjmują pacjetów, to ci ludzie ludzie jeszcze żyją zamiast leżeć na cmentatarzach.

Kategorie
———————————–