Connect with us

Published

on

10 maja 2020 roku – ta data przejdzie do historii polskiej polityki. To dziś Polacy mieli wybrać prezydenta, ale do wyborów nie doszło. Wciąż nie wiadomo, kiedy odbędzie się głosowanie. Porozumienie „dwóch Jarosławów” wcale nie rozwiązało tej kwestii. Na razie tylko jedno wydaje się być pewne – wybory będą korespondencyjne. Zapraszamy na polityczne podsumowanie tygodnia.

 

Gdyby wszystko poszło zgodnie z planem, to dziś wieczorem informowalibyśmy o pierwszych sondażowych wynikach wyborów prezydenckich. Zwycięski kandydat odbierałby gratulacje, dziękował wyborcom za głosy, a swojemu sztabowi za morderczą pracę w trakcie kampanii. Do głosowania jednak nie doszło, a poprzedziły to burzliwe tygodnie, w tym ten ostatni, pełen politycznych emocji i zwrotów akcji. Postaramy się go uporządkować.

We Wtorek Senat odrzucił ustawę o głosowaniu korespondencyjnym w wyborach prezydenckich 10 maja. Dokument wrócił do Sejmu i tu dla koalicji rządzącej zaczął się problem. Jarosław Gowin już wcześniej zapowiedział, że ze względu na sytuację epidemiczną, nie ma mowy o przeprowadzeniu wyborów w maju, do czego dążył Jarosław Kaczyński. Klub PiS liczy w Sejmie 235 posłów, z czego 18 stanowią politycy Porozumienia. Bez ich głosów odrzucenie senackiego weta mogłoby być niewykonalne.

 

Los Zjednoczonej Prawicy – jak podawały media – wisiał na włosku. Rozmowy Jarosława Kaczyńskiego z Jarosławem Gowinem początkowo nie przyniosły konsensusu. Dodatkowo doszło do rozłamu w samym Porozumieniu. Prawu i Sprawiedliwości udało się przekonać część posłów Gowina do poparcia majowych wyborów. Wśród buntowników był m.in. Jacek Żalek, Włodzimierz Tomaszewski i Kamil Bortniczuk. Gowin nie miał już więc tak silnej karty przetargowej w rozmowach z prezesem PiS.

 

Do przełomu doszło w środę późnym wieczorem. Około godz. 22 Gowin i Kaczyński wydali wspólne oświadczenie, w którym poinformowali, że wybory odbędą się w trybie korespondencyjnym, ale po 10 maja.

 

Co przekonało Gowina do poparcia głosowania listownego? Z informacji, które docierały do mediów wynika, że Kaczyński zagroził rozpadem koalicji i wcześniejszymi wyborami.

 

Przypieczętowaniem porozumienia obu liderów było czwartkowe głosowanie nad wetem Senatu ws. wyborów korespondencyjnych. Weto zostało odrzucone. Poparło je 235 posłów, zaś przeciw było 213. 11 posłów z Konfederacji wstrzymało się od głosu. Tak jak klub PiS zagłosował także poseł PO Jerzy Borowczak. Tłumaczył potem, że miał problemy techniczne.

10 maja. Wybory, których nie było

10 maja. Wybory, których nie było

I choć wydawało się, że „i wilk syty, i owca cała” i kryzys został zażegnany – przyszła sobota, a wraz z nią kolejna polityczna burza. W siedzibie PiS przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie doszło do spotkania liderów Zjednoczonej Prawicy. Tematem ich rozmów był nowy termin wyborów. „Dziennik Gazeta Prawna” informował, że Jarosław Kaczyński w obawie przed tym, że Sąd Najwyższy pokrzyżuje plan przeniesienia głosowania na wakacje, chciał je przyspieszyć. Nieoficjalnie mówiło się o 23 maja. Reakcji Jarosława Gowina na tę propozycję możemy się tylko domyślać.

Krystyna Pawłowicz

Krystyna Pawłowicz

Z dziennikarskich przecieków wynikało, że na majowy termin nalegał lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. Taka zmiana groziłaby rozpadem koalicji rządzącej. Sugerowała to na Twitterze była posłanka PiS Krystyna Pawłowicz.

 

W sobotę pojawiły się także niejasne informacje dotyczące możliwego orędzia marszałek Sejmu Elżbiety Witek, które miałoby dotyczyć nowego terminu wyborów. Informowało o nim Polskie Radio, serwis niezalezna.pl i TVP. Do wystąpienia marszałek jednak nie doszło, bo w międzyczasie spór w Zjednoczonej Prawicy został zażegnany.

 

Polsat News twierdzi, że to wicepremier Jadwiga Emilewicz przekonała Jarosława Kaczyńskiego, że majowe wybory nie są możliwe do przeprowadzenia.

 

Kiedy odbędą się wybory prezydenckie? To najważniejsze pytanie wciąż pozostaje bez odpowiedzi. W dokumencie Gowin-Kaczyński politycy wskazali jedynie, że po 10 maja, „w pierwszym możliwym terminie”. Po burzliwej sobocie w grze jest kolejna data. 300polityka podaje nieoficjalnie, że do głosowania dojdzie 28 czerwca.

 

Sporo zamieszania w ostatnich dniach dotyczyło ciszy wyborczej. Onet, powołując się na anonimowe źródło w PKW, podał, że cisza będzie obowiązywała, mimo że do głosowania w niedzielę nie dojdzie. W czwartek Państwowa Komisja Wyborcza wydała oficjalny komunikat i wyjaśniła, że skoro wybory się nie odbędą, ciszy też nie będzie.

 

W mijającym tygodniu doszło do pierwszej debaty wszystkich kandydatów na prezydenta. 10 osób odpowiadało na pytania dotyczące m.in. gospodarki, polityki zagranicznej i związków partnerskich. Kto wypadł najlepiej? Tu zdania, jak zwykle, są podzielone.

 

Wciąż nie jest jasne, czy nowy termin wyborów pozwoli np. na zmianę kandydata. Mimo niskich wyników w sondażach Koalicja Obywatelska deklaruje, że nie wycofa swojego poparcia dla Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Z ostatnich doniesień wynika też, że w znowelizowanym Kodeksie wyborczym ma znaleźć się zapis, który na start w wyborach pozwoli tylko tym kandydatom, których sztaby zostały zarejestrowane do plebiscytu przed 10 maja. Ale nie wszystkim takie rozwiązanie się podoba. Jarosław Gowin uważa, że to niekonstytucyjne.

 

Pytań jest jeszcze więcej. Co z wydrukowanymi już pakietami wyborczymi? Ile pieniędzy na nie wydano i czy będzie je można wykorzystać ponownie?

Źródło news.upday.com

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Aktulności

Uwaga na maile Bnp Paribas Bank

Published

on

Bnpparibas Bank

Oszuści znowu rozsyłają fałszywe maile tym razem podszywają się pod Bnp Paribas Bank.

(więcej…)

5 1 vote
Article Rating
Continue Reading

Aktulności

WOŚP i akcja zbierania nakrętek, dwie akcje jeden cel.

Published

on

WOŚP i akcja zbierania zakrętek, dwie akcje jeden cel.

Pomogą powinno się cały rok nie tylko na granicy grudzień- styczeń dla WOŚP, pomagajmy zawsze i każdemu.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Aktulności

Alimenty: patologie i nieszczęścia

Published

on

Alimenty: patologie i nieszczęścia

Zaostrzenie kodeksu karnego wprowadzone 31 maja 2017 r. nie przyczyniło się do poprawienia ściągalności alimentów. Organy upoważnione do jego egzekwowania po prostu tego nie robią

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl