felietony

Jak działają analizatory chemiczne powietrza?

Jak działają analizatory chemiczne powietrza?

Dane z badań nad powietrzem w polskich miastach są zatrważające. Wciąż wiele mówi się o złym wpływie smogu na nasze zdrowie oraz życie codzienne, przede wszystkim w dużych ośrodkach miejskich, gdzie silnie rozwinięty jest przemysł oraz zakłady produkcyjne emitują do powietrza niezliczone ilości toksyn.

Szkodliwe substancje w powietrzu

Mieszkańcy Warszawy, Wrocławia, Katowic oraz innych polskich miast, będących siedzibami wojewódzkimi, stale uskarżają się na smog. Ale stanowi on tylko część zanieczyszczeń przepływających do powietrza, którym oddychamy na co dzień.

Do powietrza przenika także wiele szkodliwych aerozoli oraz gazów, o których na pierwszy rzut oka nie mamy zielonego pojęcia, choć w praktyce mogą być one równie szkodliwe, co smog. Rozwiązaniem na tego typu problemy mogą być analizatory chemiczne. Są to proste i wydaje urządzenia, służące do badania wydajności powietrza w miejscach naszego zamieszkania oraz pracy.

Gdzie kupić analizatory chemiczne? Wiele firm produkujących konkretne modele tych sprzętów prowadzi swoje oficjalne strony internetowe. To właśnie tam warto zaglądać w pierwszej kolejności.

Praca analizatora chemicznego

Polega na pobieraniu próbek powietrza oraz wydawaniu ekspertyzy o stopniu zagrożenia zanieczyszczeniami. Praca aparatów jest w stanie zmierzyć stężenie wszelkich gazów rozpuszczających się w wodzie oraz aerozoli. Wyniki przeprowadzanych badań mogą być następnie wykorzystywane przy wszelkiego rodzaju badaniach laboratoryjnych.

Prawdę mówiąc, jeszcze nigdy nie opracowano tak sprawnego i dokładnego sprzętu, określającego stężenie danego surowca w powietrzu z dokładnością nawet do części tysięcznych.

Na podstawie badań dokonywanych przy zastosowaniu analizatorów chemicznych można sprecyzować zależności pór roku oraz zmieniającej się pogody w stosunku do wzrostu lub zmniejszenia stopnia przepływu różnych substancji do powietrza, jakim każdego dnia oddychamy.

Oprogramowanie w analizatorach jest proste w zastosowaniu i na bieżąco wyświetla wszystkie ważne komunikaty badawcze.

Techniczna precyzja

Zawdzięcza się ją podwójnemu chromatografowi jonowemu. Dzięki jego pracy można dokonywać kilku pomiarów jednocześnie, co pozwala na zaoszczędzenie czasu oraz energii. Pomiary wykonywane być mogą nawet co godzinę, kompletny wynik badania widzimy na wyświetlaczu około po godzinie od chwili, gdy zdecydowaliśmy się pobrać próbkę.

Co jest niesamowite, sprzęt pracować może bez naszej kontroli nawet przez 2 tygodnie. Wszystko dzięki 10 – litrowemu roztworowi absorbującemu. Wszelkich czynności pomiarowych dokonuje się poprzez standardy wewnętrzne, a co za tym idzie, bez konieczności przeprowadzania procesów kalibracji.

Analizatory mogą pracować całkiem autonomicznie, nie wymuszając na nas stałej kontroli pomiarów. W czasie wykonywania przez nie prac pomiarowych my możemy skoncentrować się na innych zabiegach, zaoszczędzając przy tym czas.

Każda instytucja profesjonalnie zajmująca się dokonywaniem badań nad powietrzem powinna zaopatrzyć się w analizatory chemiczne nowej generacji.

Artykuł został przygotowany we współpracy z metrohm.com
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Artykuł został zbudowany we zgody Jak działają analizatory chemiczne powietrza? […]

trackback

[…] Artykuł został wymyślony we zgodności Jak działają analizatory chemiczne powietrza? […]

trackback

[…] Artykuł został sporządzony we zgodzie Jak działają analizatory chemiczne powietrza? […]

trackback

[…] Artykuł został zaaranżowany we wymiany Jak działają analizatory chemiczne powietrza? […]

trackback

[…] Artykuł został wytworzony we jedności Jak działają analizatory chemiczne powietrza? […]

trackback

[…] Artykuł został wytworzony we zgodzie Jak działają analizatory chemiczne powietrza? […]

trackback

[…] Artykuł został zrobiony we zgodzie Jak działają analizatory chemiczne powietrza? […]

trackback

[…] Artykuł został opracowany we wymianie Jak działają analizatory chemiczne powietrza? […]

trackback

[…] Artykuł został zbudowany we kooperacji Jak działają analizatory chemiczne powietrza? […]