Okres letni to czas wyjazdów dzieci na kolonie i wycieczki. Bezpieczeństwo takich podróży zależy w dużej mierze od stanu technicznego autokaru, którym pociechy wyruszają, by spędzić czas nad morzem, w górach czy na Mazurach lub w innych miejscach atrakcyjnych turystycznie. W jaki sposób można skontrolować autokar? Na co zwrócić uwagę? Z jakiego wsparcia można skorzystać, by mieć pewność dokładnie przeprowadzonej kontroli?
Spis Treści
Kiedy autokar nie może ruszyć w trasę?
Incydenty związane z wypadkami podczas wycieczek i wyjazdów autokarowych znacząco wyczuliły rodziców oraz organy odpowiedzialne za bezpieczeństwo transportu i skłoniły do baczniejszego zwracania uwagę na pewne alarmujące kwestie związane z samym pojazdem jak i kierowcą.
Rozsądek oraz troska o dobro dzieci nakazuje dokładnie przyjrzeć się autokarowi przed wyjazdem. Już powierzchowne oględziny mogą dużo powiedzieć na temat tego, czy pojazd powinien w ogóle ruszyć.
Przede wszystkim warto sprawdzić opony. Łyse, wybrzuszone czy też w inny sposób zniszczone kwalifikują się do wymiany i mogą przyczynić się do wypadku.
Podobnie jest z popękanymi szybami czy innymi usterkami stanu zewnętrznego. Stary, mocno zniszczony autokar także pozostawia wiele do życzenia pod względem bezpieczeństwa. Takie pojazdy nie powinny być dopuszczane do świadczenia usług związanych z transportem zbiorowym.
Dodatkowo to niezwykle ważne, by autokar miał wyjścia awaryjne przygotowane do ewakuacji oraz oznaczenia, że pojazdem poruszają się dzieci. Stanu busa wewnątrz nie da się co prawda ocenić na pierwszy rzut oka, jednakże należy sprawdzić, czy posiada on aktualne badania techniczne. Powinny być one aktualizowane raz na pół roku.
Niestety zdarza się również tak, że w trasę wyrusza nietrzeźwy lub przemęczony kierowca, co jest jedną z częstych przyczyn poważnych wypadków nawet ze skutkiem śmiertelnym. Jeżeli stan kierowcy budzi niepokój i podejrzenia, należy natychmiast wezwać policję, która dokona kontroli trzeźwości oraz w razie potrzeby pokieruje dalszymi działaniami, na przykład sprawdzającymi stan zdrowia osoby kierującej pojazdem do transportu dzieci.
W czym może pomóc Inspektorat Transportu Drogowego?
Jest to organ wykwalifikowany i uprawniony do kontrolowania nie tylko stanu pojazdu, ale także czasu pracy i trzeźwości kierowcy. Chęć takiej kontroli należy zgłosić z pewnym wyprzedzeniem, w sezonie jest to około tygodnia przed planowanym wyjazdem.
Autokar będzie musiał podjechać prze siedzibę ITD i tam zostanie dokładnie sprawdzony. Jeżeli kontrola wykaże jakiekolwiek usterki lub nieprawidłowości, pojazd nie zostanie dopuszczony do wyjazdu.
W sieci istnieje także strona rządowa pod nazwą Bezpieczny Autobus. Dzięki niej sami rodzice mogą sprawdzić czy autokar ma ważne ubezpieczenie i badania techniczne oraz jaki posiada stan licznika. Wystarczy tylko znać numer rejestracyjny pojazdu, którym dzieci mają wyjechać na wakacje.
Nie wolno zaniechać wspomnianych wyżej działań, ponieważ kilka prostych kroków może znacząco zredukować ryzyko nieszczęśliwego wypadku z udziałem niepełnoletnich podróżników.
Artykuł powstał przy współpracy z bus-transport.eu |