Turystyka Chociwel

W dzisiejszych dwóch dekadach wyraźnie zamieniły się preferencje miłośników turystyki. Pojawiło się wiele bardzo zwolenników turystyki aktywnej, którzy wchodzą miejsca mniej zatłoczone. Działki nad jeziorami, owszem, nadal zajmują się dużym powodzeniem, ale działa to jednocześnie jezior niewielkich, których skupiska znajdziemy choć na Suwalszczyźnie lub w stronach Mrągowa. Wzrosła i liczbę osób poszukujących mniej znanych osobliwości, ukrytych w dalszych zakątkach Polski.

Turystyka Złocieniec

Wybierzmy się Green Velo

Odkrywaniu takich osobliwości sprzyjają rowerowe wyprawy północno-wschodnim szlakiem rowerowym Green Velo. Założeniem pomysłodawców kursu było przeprowadzenie go nieco zatłoczonymi miejscami, ale obfitującymi w niepowtarzalne otoczenie przyrodniczo-krajobrazowe. Po drodze dostają się i interesujące zabytki.

Szlak liczy około 1800 km i podejmuje się w Elblągu. Wiedzie wtedy na wschód północną częścią województwa warmińsko-mazurskiego, miedzy innymi przez Węgorzewo i Gołdap wraz z Puszczą Romincką i wspaniałymi mostami w Stańczykach.

Dalej są Suwałki, Suwalski Park Krajobrazowy, Wigierski Park Narodowy i malownicze Jezioro Wigry wraz z klasztorem Kamedułów. Trafiając do Białegostoku jedna spośród jego nitek idzie w obrocie Łomży. Bardzo na linii przejedziemy między innymi: Chełm, Zamość, Przemyśl, Rzeszów, Sandomierz i Kielce.

Turystyka Złocieniec

Co kilkadziesiąt kilometrów na toru Green Velo usytuowane są tak zwane MOR-y, czyli „miejsca obsługi rowerów” z wiatami, mapami i sanitariatami.

Nie tylko wzdłuż granicy

Nie tylko wzdłuż północno-wschodniej granicy turysta znajdzie miejsca mniej zatłoczone. Często są to po prostu granice województw, gdzie nie znajdziemy na ogół dużych miast. Przypadkami może żyć Wielkopolska i Łódzkie.

Jeszcze do miejsc mniej zatłoczonych, ale za to wyjątkowo malowniczych zaliczyć można Kaszuby i strony północnej Odry.

Większość spośród nas wydobywając się w głowy choruje na nauce Tatry, chociaż według wytrawnych górskich wędrowców o dużo bardziej wdzięczne są Sudety. Bieszczady i nie są zbyt zatłoczone, zwłaszcza u progu zimy. Przez pełen rok oczekują na turystów Góry Świętokrzyskie. Niepowtarzalny klimat ruin dawnych zamków na Torze Orlich Gniazd, poruszający się przez małopolskie i śląskie. Takich ruin spotkamy tu co najmniej kilkanaście, nawet w Rodzice lub Pilicy.

Turystyka Złocieniec

Warto jednak chorować na wycieczce powiedzenie, że „pod latarnią jest zawsze najciemniej” i wybrać się okresem w przestrzenie wielkich metropolii. Tam dodatkowo mogą nas spotkać miłe niespodzianki.

Turystyka Złocieniec

Zapraszamy do odwiedzin serwisu budzącego się inwestowaniem w glebę na Mazurach – zobacz również Turystyka – szlakiem miejsc mniej zatłoczonych

0 0 votes
Article Rating

Udostępnij

Polecane wpisy
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kategorie
———————————–
0
Would love your thoughts, please comment.x