Jak odzyskać swoje pieniądze od kontrahentów? Windykacja należności

Prowadząc własną firmę, nie jesteśmy w stanie przewidzieć pewnych sytuacji. Nierzadko dobrze zaplanowany budżet wcale nie daje gwarancji sukcesu. Zdarza się, że kontrahenci nie wywiązują się ze swoich zobowiązań, co zagraża stabilności finansowej przedsiębiorstwa. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji? Na czym polega windykacja należności?

Windykacja należności jako ochrona

Według najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie Narodowego Funduszu Gwarancyjnego aż 63% przedsiębiorców skłania się ku skorzystaniu z innych niż faktoring usług ochrony interesów. Wśród wskazanych możliwości najwięcej wskazań uzyskała windykacja należności. Powiedzenie “mądry Polak po szkodzie” pasuje również do sytuacji firm, które popadły w kłopoty finansowe z powodu niewypłacalnych kontrahentów. Wiele z nich nie myśli wcześniej o dodatkowych ubezpieczeniach, a być może pomogłoby to uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Zator płatniczy a niewypłacalność kontrahentów

Jedną z konsekwencji problemów z odzyskaniem należności od kontrahentów jest zator płatniczy. Pojawia się on, kiedy jeden przedsiębiorca nie otrzymał pieniędzy od innej firmy, a w konsekwencji nie jest w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań. Według najnowszych danych Biura Informacji Kredytowej (BIK) problem ten dotyka najczęściej takich branż jak: transport czy handel. Ponad połowa mikro, małych i średnich przedsiębiorstw boryka się z takim problem. Co może pomóc w takiej sytuacji? Jednym z rozwiązań jest windykacja należności.

Windykacja należności

Windykacja polega na dochodzeniu praw lub należności według zapisów zawartych w ustawach: Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. 1964 Nr 43 poz. 296) oraz Kodeksu cywilnego (Dz. U. 1964 Nr 16 poz. 93). Są to czynności mające na celu odzyskanie pieniędzy od dłużnika. W zależności od sytuacji można wyróżnić postępowanie sądowe, co oznacza skierowanie sprawy do sądu, lub pozasądowe , przykładowo za pośrednictwem wezwań do zapłaty. Przedsiębiorcy mogą korzystać zarówno z usług firm zewnętrznych, jak i prowadzić własny dział windykacyjny w strukturze przedsiębiorstwa. Jednak od momentu wysłania wezwania do zajęcia komorniczego prowadzi długa droga. Jakie mamy możliwości?

Krok pierwszy: windykacja polubowna

Windykacja polubowna polega na przekazywaniu informacji dotyczących zaległości, które ma dłużnik oraz przypominaniu o obowiązku ich uregulowania. Na tym etapie wszystko dzieje się poza sądem, a narzędziami, które można zastosować są: wezwania do zapłaty, rozmowy telefonicznie czy też uzgodnienie spłaty zadłużenia w ratach. Jeżeli dana firma nie prowadzi własnego działu windykacji, istnieje możliwość skorzystania z usług zewnętrznych. W tym przypadku jednym z rozwiązań jest pakiet oferowany przez BIG InfoMonitor. Kiedy zdecydujemy się na skorzystanie z abonamentu, możemy liczyć na przesłanie przez instytucję czterech ustawowych wezwań do zapłaty, wpis do baz oraz powiadomienia o wpisie w formie wiadomości e-mail. Zanim zaczniemy korzystać z rejestru, należy założyć BIGKonto, a następnie wykupić odpowiedni abonament i podpisać umowę.

Wpis do rejestru dłużników – jak to działa?

Wpisanie dłużnika do rejestru Biura Informacji Gospodarczej jest możliwe, jeżeli zadłużenie spełnia pewne kryteria. Wśród nich znajdziemy limit kwotowy. Aby móc wpisać dany podmiot do rejestru, zadłużenie musi mieć wartość dla konsumentów co najmniej 200 zł, z kolei dla przedsiębiorców 500 zł. Jednak zanim do niego dojdzie, należy wysłać ostrzeżenie o takiej możliwości. Powinno mieć ono formę listu poleconego zawierającego informację o konsekwencjach. Od tego momentu dłużnik ma 30 dni na uregulowanie należności. Jeżeli tego nie zrobi, wierzyciel ma prawo dopisać kontrahenta do rejestru BIG InfoMonitor. Następnie należy poinformować dłużnika o zaistniałej sytuacji.

Jest to jedno ze skutecznych narzędzi windykacji należności. Uniemożliwia ono kontrahentowi otrzymanie kredytu w banku, a informacja o zadłużeniu będzie również widoczna dla innych firm korzystających z BIG InfoMonitor. Jeżeli wywiąże się on ze swoich obowiązków, wówczas wierzyciel ma 14 dni na usunięcie wpisu z bazy. W innym przypadku grozi mu grzywna w wysokości 30 000 zł.

Krok drugi: Windykacja sądowa

Kiedy dłużnik nie jest w stanie wywiązać się z zobowiązań lub nie chce tego zrobić, wówczas przychodzi czas na wejście na drogę sądową. W tej sytuacji należy uzyskać sądowy nakaz zapłaty, który będzie podstawą do egzekucji komorniczej. Przedsiębiorca musi dopilnować złożenia pozwu sądowego. Następnie zostanie wszczęte postępowanie. W wyniku tych działań sąd może wydać nakaz zapłaty, co prowadzi do działań komorniczych. Jednak zanim to nastąpi, potrzebny jest czas i przejście przez kolejne etapy windykacji.

Krok trzeci: Windykacja egzekucyjna

Jest to czas, kiedy do gry wchodzi komornik. W takiej sytuacji należy skierować wniosek do komornika w celu wszczęcia postępowania. Efektem tego może być zajęcie składnika majątku, przykładowo wynagrodzenia, oraz realizacja działań w formie licytacji lub potrącenie wypłaty.

Artykuł został opracowany przez specjalistów z pozyczkowy-portal.pl.

0 0 votes
Article Rating

Popularne

Udostępnij

Polecane wpisy
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kategorie
———————————–