Wspólnoty o problemie sortowania śmieci

Planowane kolosalne podwyżki za wywóz odpadów i segregacja śmieci były celem dyskusji na spotkaniu zarządców nieruchomości z ludźmi. Pojawiły się różne możliwości rozwiązań, m.in. wprowadzenie systemu EKO AB czy częściowa segregacja we relacjach.

Wspólnoty o problemie sortowania śmieci

 

Przypominamy; już za mało tygodni niesegregowanie odpadów że sterczeć się luksusem: cena odbioru takich śmieci ma wzrosnąć aż pięciokrotnie – to projekt uchwały, który teraz w poniedziałek będzie głosowany przez radnych Rady Miasta. Kiedy się okazało, dla przedstawicieli wspólnot, największym problemem jest zdyscyplinowanie wszystkich mieszkańców do sortowania śmieci. Podczas spotkania pojawiły się to pytania, co spowodować, aby ci, którzy pytają o środowisko, nie musieli ponosić odpowiedzialności finansowej za osoby, jakie nie proponują tego działać.

– Ludzie będziemy potrzebowaliby zacząć segregować śmieci – mówiła Ewa Pełechata, wiceprezydent do rzeczy gospodarczych.

Dlaczego? Bo, w układzie z prowadzoną sukcesywnie od lat, unijną polityką, od 2021 roku nie będzie w zespole możliwości oddawania odpadów niesegregowanych. – Stoimy pod ścianą – mówił radny Łukasz Zięba – Nie zakłamiemy rzeczywistości, musimy segregować śmieci, musimy wdrożyć politykę informacyjną, od przedszkola po seniorów.

Samorządowiec i dyrektor jednej ze wspólnot podkreślał, że brakiem było ograniczenie przez ubiegłą kadencję rady, stawki za niesortowanie śmieci. – Tym jednym zniweczyliśmy kilka lat pracy. Nauczyliśmy, że niesortowanie się opłaca – mówił Zięba. O konieczności zastosowania odpowiedniej polityki informacyjnej mówili także inni przedstawiciele wspólnot.

Wiele czasu zajęła i dyskusja nad tzw. systemem EKO AB czyli wprowadzeniem ekodomków, w których osoby zatrudnione mogłyby dokonywać odbioru śmieci od mieszkańców i kwalifikowania ich. Według autora systemu inżyniera Andrzeja Bartoszkiewicza, pozwoli on na powracanie do 80 procent odpadów komunalnych. Bartoszkiewicz był człowiekiem wpadnięcia na zaproszenie Macieja Bejnarowicza, lidera klubu PiS w Radzie Miasta. Bejnarowicz już jako kandydat na prezydenta, wskazywał, że tzw. mini PSZOKI potrafią być sumą na punkt sortowania braków w mieście.

Plus i to wypowiedzenie nie istnieje jednak dobre. Pojawiły się pytania m.in. o usytuowanie ekopawilonów czy liczba ról w nich pracujących, którą ze względu na turystyczny charakter miasta, trudno jednoznacznie oszacować. Faktem istnieje wyjątkowo, że i ten schemat będzie potrzebował od mieszkańców częściowej segregacji śmieci.

Przypominamy; zapowiadane podwyżki za odbiór odpadów wychodzą ze zwiększenia przez rząd opłat za tzw. mienie ze centrum, a ponadto przyszłorocznego wzrostu cen m.in. energii elektrycznej.

W udostępnionym przez nas materiale video autorzy prezentują bycie systemu EKO AB. A Wy co dbacie o takim podejściu?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kategorie
———————————–