Connect with us

Published

on

Zażywana przez niemal dwa mln Polaków cierpiących na cukrzycę metformina może przechodzić w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w obiekcie wywołania obok nich chorób nowotworowych – ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

 

Informację potwierdziliśmy w dwóch wolnych od siebie źródłach. Rzecz jest rozwojowa. W środę rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą rzekli z ludźmi wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Również na środę rano w polskim Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. Pojawić trzymają się krajowi konsultanci w możliwościach dziedzinach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

– Dochodzimy do rzeczy bardzo mocno. Dziś po południu dowiedzieliśmy się o zagrożeniu. Już jutro najlepsi specjaliści w Polsce rozważą, co pisać dalej – informuje nas źródło z Ministerstwa Zdrowia. U jednego z naszych konsultantów potwierdziliśmy, że został w sposobie „bardzo szybkim” wezwany do Warszawy.

O leku

– Metformina toż bardzo przystępny lek podawany przy cukrzycy typu II i kupowany przez sporą liczbę pacjentów. Od wielu lat rozpowszechnia się o tej podstaw jako dobrym leku przedłużającym życie, odmładzającym, zapewniającym długowieczność – a zatem nie tylko leczącym cukrzycę – wskazuje prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Narodowego Instytutu Środków w latach 2005–2015.

Kilkanaście leków że stanowić zanieczyszczonych rakotwórczą substancją. MAMY LISTĘ

Podaje się, że w Polsce stosuje ją zazwyczaj ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników.

– Metformina jest już najlepszą i najważniejszą substancją używaną do działania cukrzycy typu II, używaną jednak również często przy leczeniu cukrzycy typu I. Od kilku lat leki z tą podstawą czynną przeżywają swoisty renesans. Odkryto ponieważ jej złe właściwości lecznicze – potwierdza prof. Rajmund Adamiec, dolnośląski konsultant ds. diabetologii.

O zanieczyszczeniu

Z własnych danych wynika, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie od siebie w dwóch miejscach: w Azji natomiast w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które zapewniają w leki niemal całą Europę. Szkodliwą podstawą jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Stanowi wielce delikatny dla wątroby. Posiada te działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć obok nich postęp choroby nowotworowej.

GIF wraca z aptek popularny syrop na kaszel

Jedno z naszych źródeł wskazuje, że normy w przebadanych lekach z metforminą przekroczone zostały kilkukrotnie. Drugie, że kilkunastokrotnie. Co zatem określa w pracy?

– Nie uświadczymy nagłych zgonów. Może się jednak za mało lat okazać, że duzi na pozór ludzie zaczną umierać na nowotwory właśnie wskutek przyjęcia dużej dawki NDMA – wyjaśnia prof. Zbigniew Fijałek.

O tym co wysoce

Zarówno Europejska Agencja Leków, jak również Ministerstwo Zdrowia, nie komentują na razie oficjalnie sprawy. Słyszymy, że godzina na oficjalne komentarze będzie po uzgodnieniu na forum unijnym zharmonizowanych działań. W resorcie zdrowia słyszymy, że trzeba rozwiązań do potrzeby poważnie, zarazem choć nie wywołując wśród ludzi paniki.

Co to powinni robić cukrzycy zażywający metforminę?

– Iść jak łatwo do naszego lekarza rodzinnego. Ten zaś, w relacji od podanych przez władzę publiczną zaleceń, podejmie decyzję co wysoce. Prawdopodobne jest przestawianie pacjentów na następne leki. Na szczęście diabetologicznych leków nie brakuje, jednak są z reguły mniej przydatne w zażywaniu od metforminy – wyjaśnia Michał Sutkowski, członek zarządu Kolegium Lekarzy Domowych w Polsce.

Popularny środek na nadciśnienie wycofany

Tyle że – jak z zmian zauważa Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – leków nie brakuje ale w nauki. W praktyce aptekarze nadal zmagają się z brakami. Jego oddaniem jeśli zostanie podjęta opinia o wstrzymaniu leków z metforminą w kierunku, 1,8 mln Polaków zostanie odseparowanych od działania z dnia na dobę. Przestawienie ich na inne produkty lecznicze że stanowić gorące i zdrowotnie, i organizacyjnie. Bezpośrednio w świecie w Europie nie ma aż tylu opakowań leków.

– Wstrzymanie lub wycofanie tych preparatów z sektorze europejskiego – co stanowi jak wysoce praktyczne – że stanowić faktem dla milionów polskich pacjentów. Taki scenariusz dla substancji takiej jak metformina daje się przerażający – uważa Marek Tomków.

Leki na krajowym rynku zawierające metforminę:

 

Avamina (tabletki powlekane)
Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Etform (tabletki powlekane)
Etform 500 (tabletki powlekane)
Etform 850 (tabletki powlekane)
Formetic (tabletki powlekane)
Glucophage 500 (tabletki powlekane)
Glucophage 850 (tabletki powlekane)
Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
Metformax 500 (tabletki)
Metformax 850 (tabletki)
Metformax 1000 (tabletki powlekane)
Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
Metformin Galena (tabletki)
Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
Metifor (tabletki)
Siofor 500 (tabletki powlekane)
Siofor 850 (tabletki powlekane)
Siofor 1000 (tabletki powlekane)
Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Źródło: mp.pl

Zobacz również abc apteki

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Aktulności

Wójt Gminy Kołobrzeg Włodzimierz Popiołek zatrzymany przez CBA

Published

on

wójt gminy kołobrzeg zatrzymany

300 tys. zł łapówki za korzystne zamiany w planie zagospodarowania przestrzennego. Trzy osoby zatrzymane przez CBA.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Aktulności

Sunrise Festival 2022

Published

on

Sunrise Festival - kilka ciekawych wzmianek

Wielu z nas rzecz jasna czeka na Sunrise festival w lipcu, bo to bardzo ciekawa opcja, czyli będzie on miał miejsce od 22 do 24 lipca roku 2022 i pojawią się na nim ciekawi artyści, tacy jak Sikedope, Marshmello, Faithless, Gareth Emery, Marlo, Jordan Suckley, Paul Van Dyke i Ruben De Ronde. W tym świecie po pandemii tego typu widowisko jest rzecz jasna bardzo ciekawą opcją, bo wcześniej ludzie byli tak jakby zmuszeni do siedzenia w domu. Nie mniej jednak okres letni nawet w czasie pandemii był tym bardziej luźnym. Kluczowe znaczenie ma też i to, że wielu z nas potrzebuje tego odejścia od myśli powiązanych z inflacją i nieciekawą sytuacją gospodarczą, a festival to ten ciekawszy czas, w którego przypadku możemy choć na chwilę zapomnieć o złych chwilach. Trudno też dokładnie stwierdzić jak będzie wyglądać przyszłość, zwłaszcza ta nieco dalsza, bo zapewne jesienią powrócą te utrudnienia natury gospodarczej i dlatego lipiec i sierpień, a nawet czerwiec powinny być tymi pełnymi bardziej pozytywnych wrażeń, bo na nich zależy niemal każdemu. Właśnie dlatego ludzie nie uczestniczący w tych wydarzeniach, będą chcieli przynajmniej je zobaczyć w sieci lub w telewizji.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Aktulności

Uwaga na maile Bnp Paribas Bank

Published

on

Bnpparibas Bank

Oszuści znowu rozsyłają fałszywe maile tym razem podszywają się pod Bnp Paribas Bank.

(więcej…)

5 1 vote
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl