Kilka słów na temat Kalanchoe

Klanchoe jest rośliną należącą do rodziny gruboszowatych. Jej naturalnym terytorium występowania jest Madagaskar oraz Afryka. Ze względu na dużą popularność na chwilę obecną jej uprawy występują niemalże na całym świecie. Najnowsze odmiany Kalanchoe doceniane są zarówno za duży wybór kolorów kwiatów, jak i ciekawych form liści. Dzięki hodowli w warunkach szklarnianych kwitnące rośliny można zakupić przez cały rok. I zapewne dlatego w jesiennych i zimowych miesiącach jest jedną z chętniej kupowanych kwitnących roślin doniczkowych. Kalanchoe stanowi idealny element ozdobny nadający niepowtarzalnego charakteru zarówno pomieszczeniom, jak i tarasom i balkonom. Jej błyszczące, ciemnozielone liście stanowią ozdobę również po okresie kwitnienia rośliny.

Kilka słów na temat Kalanchoe

Kalanchoe blossfeldiana jest najpopularniejsze wśród niezwykle licznej rodziny. I tak jak zdecydowana większość gatunków jest ona sukulentem posiadającym mięsiste liście. Charakteryzuje się wyprostowanymi i rozkrzewionymi pędami, które w całości są one pokryte drobnymi liśćmi. Warto wiedzieć, że zgrubiałe, okrągłe liście mogą posiadać czerwoną obwódkę. Na szczycie każdego z pędów znajdują się kwiatostany. W zdecydowanej większości przypadków tworzą je liczne drobne kwiatki. Co do zasady mają one kolory w różnych odcieniach:

  • czerwieni
  • żółci
  • pomarańczu
  • różu
  • fioletu
  • bieli.

Barwy kwiatów Kalanchoe w niezwykle urokliwy sposób kontrastują z ciemną zielenią liści. Zdarzają się także odmiany Kalanchoe, posiadające więcej niż jeden okółek płatków. Czas kwitnienia rośliny jest długi i może wynosić od dwóch do trzech miesięcy. Kupując roślinę zaleca się wybór takich, których kwiaty nie są jeszcze w pełni rozwinięte i posiadają liczne pączki. Warto pamiętać o tym, że w Kalanchoe znajdują się glikozydy nasercowe, które mogą wywierać toksyczny wpływ na zwierzęta. Największe nagromadzenie wspomnianych związków znajduje się w kwiatach. Dlatego też warto zabezpieczyć je przed domowymi pupilami

Najlepsze warunki do uprawy Kalanchoe

Kalanchoe, jak inne sukulenty, jest rośliną łatwą w uprawie. Zaleca się ustawianie doniczek w rośliną w miejscach jasnych i nasłonecznionych. W okresie letnim należy jednak zadbać o ochronę przed palącymi promieniami słonecznymi. Zimą zapotrzebowanie Kalanchoe na światło jest zdecydowanie mniejsze. Najbardziej optymalnymi temperaturami do rozwoju rośliny jest przedział od 15 do 23°C, czyli zakres temperatur pokojowych. Zaleca się nie narażać Kalanchoe na ekspozycję na temperatury poniżej 5°C. Już nawet kilka godzin może spowodować uszkodzenia prowadzące do zamieranie rośliny. Kalanchoe najlepiej rośnie w podłożu składającym się z mieszaniny próchniczej ziemi oraz piasku. Dodatkowo dno doniczki powinno zawierać warstwę drenażową wykonaną na przykład z kamieniami lub keramzytem. Do uprawy Kalanchoe świetnie sprawdzą się gliniane doniczki. Powinny one zawierać otwory umieszczone w dnie. Dzięki nim zapewnia się roślinie odpowiedni poziom napowietrzenia bryły korzeniowej oraz odprowadzenie ewentualnego nadmiaru wody.

0 0 votes
Article Rating

Popularne

Udostępnij

Polecane wpisy
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kategorie
———————————–