Poradnik

Ciepły dom równa się oszczędność. Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Ciepły dom równa się oszczędność. Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Od zawsze wiadomo, że jedną z najbardziej kosztownych rzeczy w domu jest ogrzewanie. Podczas sezonu, który trwać może nawet od września do późnego kwietnia, łącznie na ogrzewanie wydawane jest w statystycznym domu od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Kwoty uzależnione są od wielu czynników, wśród których do najważniejszych zaliczamy rodzaj ogrzewania i ogólny stan domu. Jak zatem zaoszczędzić na ogrzewaniu?

 

Dobra izolacja termiczna, czyli prawidłowe ocieplenie domu

 

Jedną z najważniejszych rzeczy, jeśli chodzi o oszczędności w domu, jest dbanie o to, aby nie uciekało ciepło. Nawet najbardziej ekologiczne i energooszczędne ogrzewanie na niewiele się zda, jeśli przez nieszczelne okna lub dach będzie uciekało ciepło. Najczęściej to właśnie dach jest miejscem, przez które ucieka dużo ciepła. Bardzo łatwo to ocenić, ponieważ zimą, dachy, na których nie zalega śnieg, to najczęściej dachy, które nie są odpowiednio dobrze ocieplone bądź nie są ocieplone w ogóle.

Jak dobrze ocieplić dach?

Jest wiele sposobów na prawidłowe i dobre ocieplenie dachu i całego domu. Jednym z nich, ostatnio bardzo popularnym jest ocieplenie natryskowe. Na czym ono polega? W zakamarkach dachów i na całej jego powierzchni rozprzestrzeniania jest pianka, która powstaje w wyniku nanoszenia jej specjalnym pistoletem. Pianka początkowo ma konsystencję wodnistą i dopiero za sprawą tego pistoletu staje się pianką. Nie jest to bardzo popularne rozwiązanie głównie dlatego, że jest stosunkowo drogie, a także wymaga specjalistycznej wiedzy, żeby jej nanoszenie było w pełni bezpieczne i skuteczne. Jednak pomimo to, w ostatecznym rozrachunku koszty są dużo niższe niż np. w przypadku zwykłego styropiany, czy wełny. Jak to możliwe?

Ocieplenia pianą PUR są przede wszystkim dużo bardziej wydajne. Z jednego opakowania płynnego surowca, powstaje kilka razy więcej piany do ocieplenia. To sprawia, że pomimo wyższej ceny kupujemy znacznie mniej pianki niż innych surowców do ociepleń. Ponadto ocieplenia natryskowe są bardziej efektywne. Zatrzymują znacznie więcej ciepła, są odporne na wilgoć i pozwalają zatrzymać ciepło także w dni, w które dom nie jest ogrzewany.

Inwestycja w oszczędzanie

Zdecydowanie wybór piany PUR jest inwestycją w oszczędność. Mniej strat ciepła to więcej pieniędzy w portfelu i mniej zużytego na ogrzewanie węgla, gazu, prądu, czyli właśnie mniej wydanych pieniędzy. Warto pamiętać o tym podczas budowy czy remontu

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o