Connect with us

Published

on

Rudawy Janowickie udowodniły, że mają do zaoferowania wiele pięknych miejsc, budowli i zbiorników wodnych. Przyjeżdżają tu pasjonaci krajobrazów z całej Polski, miłosnicy wspinaczki skałkowej, turyści spragnieni specerów po rzadziej uczęszczanych szlakach. Czym charakteryzuje się wspomniany region?

Rudawy Janowickie – region z wyjątkowym charakterem

Rudawy Janowickie zajmują teren szacowany na około 90 km kwadratowych, czyli stosunkowo niewiele. Rudawski Park Krajobrazowy, pełny pięknych widoków, znajduje się w województwie dolnośląskim, a dokładniej w jego południowej części. Klimat charakterystyczny dla Sudetów tworzą występujące w tym miejscu masy powietrza. Charakterystyczne dla tych gór są zbocza porośnięte lasami i mnóstwo pojedynczych skał będących atrakcja regionu. Niektóre skałki służą wspinaczom do treningu. Skałki na szczytach są punktami widokowymi dostarczającymi niezapomnianych wrażeń.

Natura w Rudawskim Parku Krajobrazowym znajduje się na każdym kroku. Spostrzec można ogromną liczbę drzew, które określane są mianem pomników przyrody, stawy, pojedyncze skały. Dzięki ochronie zapewnionej przez program Natura 2000 na zbiorowiskach łąk i pastwisk zobaczymy około 10 gatunków niezwykłych roślin, które niestety zagrożone są wyginięciem w naszym kraju. Teren w większości pokryty jest lasem świerkowo-bukowym, lecz na samym początku miejsce było zdominowane przez las liściasty.

Jedną z ciekawszych atrakcji, szeroko znanych w Polsce są Kolorowe Jeziorka. To zalane woda wyrobiska po kopalniach pirytu, zamkniętych na początku XX wieku. Obecność chemicznych substancji nadała jeziorkom wyjątkową, niepowtarzalną barwę, która wygląda równie dobrze na żywo, jak na zdjęciach. Purpurowe Jeziorko jest jednym z trzech najpopularniejszych w Rudawach Janowickich. Dwa pozostałe to Błękitne Jeziorko i Żółte Jeziorko, które pozwalają na poczucie bajkowego i czarującego klimatu przez każdego zwiedzającego. Osoby, które już raz zobaczyły tego rodzaju widok z przyjemnością wracają do wspomnianych miejsc.

Obowiązkowym punktem programu wizyty w Rudawach Janowickich są pałace i zamki. Rudawy Janowickie to fragment Doliny Pałaców i Ogrodów i co najmniej kilka pięknie odrestaurowanych pałaców trzeba zobaczyć (pałace w Karpnikach,Wojanowie, Łomnicy, Ciechanowicach). Zamek jest właściwie tylko jeden, a faktycznie są to ruiny. Zamek Bolczów został zbudowany w drugiej połowie XIV wieku. Dla tamtejszych mieszkańców był ważną warownią, dlatego po każdych zniszczeniach był odbudowywany. Co więcej, w XV i XVI wieku zamek był rozbudowywany i modernizowany w związku z wprowadzaniem do użycia broni strzeleckiej. Zniszczony w czasie wojny trzydziestoletnie już nie był odbudowywany i popadł w ruinę. Malownicze ruiny można oglądać po półkilometrowym spacerze pod górę, pewnie dlatego odwiedza go tak mało turystów.

Obszar Rudaw Janowickich jest niewielki, ale ogrom atrakcji sprawia, że trudno jest zobaczyć w krótkim czasie wszystko, co ma do zaoferowania. Niewątpliwie pomagają w tym zorganizowane wycieczki, lecz prawdziwi pasjonaci i miłośnicy historii często wracają, by jeszcze raz poczuć to samo, co za pierwszym razem. Przemieszczać można się pieszo, rowerem, a nawet konno.

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ciekawostki

Bezpieczna nauka kitesurfingu z FunSurf

Published

on

Bezpieczna nauka kitesurfingu z FunSurf

Z pewnością nieraz zastanawiałeś się, czy nauka kitesurfingu stanowi tak skomplikowany i trudny proces, na jaki wygląda? Od teraz możesz przekonać się o tym osobiście! Szkoła FunSurf, specjalizująca się w profesjonalnych szkoleniach kite, obala wszelkie mity dotyczące sportów wodnych, udowadniając przy tym, że kitesurfing wcale nie wymaga specjalnych umiejętności, czy też sprawności fizycznej. Czasem wystarczy odrobina chęci i motywacji, a cała reszta przebiegnie sprawnie i bez komplikacji. Oferta FunSurf obejmuje zarówno kursy, jak i obozy windsurfingowe, cieszące się coraz większą popularnością. 

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Ciekawostki

Rolety solarne – innowacja i ekologia w jednym systemie

Published

on

Rolety solarne - innowacja i ekologia w jednym systemie

Odpowiednia ilość światła słonecznego w budynku ma bezpośredni wpływ na właściwy mikroklimat w jego pomieszczeniach. Niewskazana jest zbyt mała jego ilość, jak i zbytnie nasłonecznienie. Z tego względu, sporym wyzwaniem może okazać się sposób na kontrolowanie nasłonecznienia i w razie potrzeby zwiększenie lub zmniejszenie jego poziomu. Najlepszym sposobem jest założenie osłon okiennych, które mogą zapewnić skuteczną ochronę przed słońcem, a dodatkowo stanowią estetyczną dekorację okna. Rolety solarne są jedną z propozycji producentów osłon okiennych, które mają nie tylko praktyczne zastosowanie, ale również stanowią ukłon w kierunku ekologii.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Ciekawostki

Czym się charakteryzują antresole i podesty magazynowe wysokiej jakości?

Published

on

Czym się charakteryzują antresole i podesty magazynowe wysokiej jakości?

Prowadzisz firmę, której działalność w jakimś stopniu związana jest ze sprzedażą i przechowywaniem produktów? Na pewnym etapie każdy magazyn okaże się za mały. Od razu warto więc zainwestować w antresole magazynowe. Jak rozpoznać te, które charakteryzuje wysoka jakość wykonania, w związku z czym będą Ci służyły przez wiele lat? Przeczytaj niniejszy artykuł, a znajdziesz odpowiedź!

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl