Jak nauczyć się włoskiego?

Język włoski jest bardzo wdzięczny do nauki. Nawet osoba, która uważa się za językowe beztalencie będzie widziała szybko swoje postępy. Jednak wybór odpowiednich metod może sprawić, że nauka będzie szła nam jak z płatka. Co warto wiedzieć, planując naukę włoskiego?

Dlaczego warto wybrać język włoski?

Włoski ma opinię języka prostego dla przeciętnego Polaka. Wymowa, nie licząc drobnych wyjątków, jest bardzo podobna do polskiego. Akcent jest melodyjny i dość prosty do opanowania. Gramatyka, w porównaniu z polskim, ale nawet angielskim, dużo bardziej przewidywalna.

 

Język słonecznej Italii to także doskonała baza do nauki kolejnych języków, zwłaszcza romańskich. Współczesny włoski to rzymski dialekt łaciny, będącej bazą wielu europejskich języków nowożytnych. Jednak w przeciwieństwie do łaciny włoski jest prostszy – nie stosuje na przykład deklinacji rzeczowników.

 

Znając włoski z łatwością nauczysz się: hiszpańskiego, francuskiego, rumuńskiego i portugalskiego. Zaletą tego języka jest także szybki postęp – aby opanować język do poziomu B1 wystarczy około 200 godzin nauki. Przykładowo, aby nauczyć się angielskiego, potrzeba 300-350 godzin.

Jak się uczyć włoskiego, aby się nauczyć?

Przede wszystkim przygodę z włoskim warto zadać sobie od pytania: czy ja się chcę go naprawdę uczyć? Wbrew pozorom to bardzo istotne. Od przyczyn, dla których zamierzamy podjąć się nauki języka obcego, zależy, czy faktycznie będziemy kontynuować swoją edukację. Im więcej celów i potrzeb spełnimy dzięki takiemu postanowieniu, tym łatwiej w nim wytrwamy.

 

Co jest więc paliwem dla twojej motywacji? Lepsza praca, studia we Włoszech a może romantyczne wakacje, na których dyskutujesz z miejscowymi? Im więcej powodów znajdziesz, tym lepiej. Warto także dać im kształt realnych celów, czyli ustalić za ile dokładnie lat chcesz jechać na wakacje lub szukać pracy.

 

Kolejnym krokiem jest zastanowienie się, jakie metody nauczania najbardziej do ciebie pasują. Nie chodzi tylko o to, w jaki sposób chłoniesz wiedzę, ale także tryb życia. Decydując się na kurs językowy po całym dniu pracy możesz nie mieć siły skupić się na zajęciach. Może dużo lepszym rozwiązaniem będzie wtedy nauka na odległość? Kurs włoskiego w takiej formule znajdziesz tutaj: https://eskk.pl/kursy-wloskiego.

 

Oprócz tego warto zastosować kilka rad, które przynoszą w nauce języka włoskiego najlepsze korzyści:

  1. powtarzaj – najlepiej regularne. Niestety, bez powtórek wiedza nam sama do głowy nie wejdzie. Nową wiadomość należy utrwalić poprzez powtórzenie jej kilka dni z rzędu. Nawet ogromna miłość do języka nie zadziała i nie zaczniesz mówić płynnie bez codziennego szlifowania. Na szczęście z czasem taka praktyka wchodzi w krew,
  2. upraszczaj – wybierz jeden podręcznik, jeden kurs albo jedną aplikację. Nie wydawaj majątku na słowniki, do których nie zajrzysz i na nagrania, których nie posłuchasz. Materiał dziel na malutkie kawałki, idealne do codziennej nauki przez kwadrans, czasami dwie. Skuteczna nauka nie musi być wcale spektakularna i okupiona ogromnym wysiłkiem. Ważniejsze jest, by podejmować regularną naukę niż, by obłożyć się kosztowymi podręcznikami,
  3. używaj skojarzeń – ucz się, korzystając z bogactwa swojej wyobraźni i emocji. Im bardziej zaangażujesz swój mózg, tym łatwiejsza będzie nauka. A włoski sprawdza się tu świetnie, możesz intensywnie gestykulować, mówić głośniej i swobodnie w ten sposób wyrażać emocje. Słówka, które trudno ci zapamiętać, rozbijaj na mniejsze i staraj się stworzyć dla nich historyjkę. Szczotka po włosku to spazzola. Łatwo wyobrazić sobie, że na zmęczenie po machaniu szczotką przyda się “spa z Olą”? Prawda? W ten sposób można zapamiętać najbardziej kłopotliwe słowa.
  4. powtarzaj na głos – aby nauczyć się mówić po włosku po prostu trzeba zacząć się odzywać. Najlepszą metodą na początek jest głośne powtarzanie. Nie przejmuj się, że to śmieszne. Musisz przyzwyczaić swój aparat mowy do wymawiania określonych słów
0 0 votes
Article Rating

Popularne

Udostępnij

Polecane wpisy
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kategorie
———————————–
0
Would love your thoughts, please comment.x