Ciekawostki

Obowiązki właściciela restauracji

Obowiązki właściciela restauracji

Jeśli jesteś przedsiębiorcą czy restauratorem masz szereg obowiązków. Obowiązki te mają za zadanie nie tylko chronić biznes, ale przede wszystkim chronić konsumentów, którzy do restauracji przychodzą, aby zjeść posiłek. Wszystkie obowiązki nie są regulowane prawnie, tylko część z ich podlega jakiejkolwiek kontroli, jednak zaniedbania ze strony restauratora mogą być w bardzo szybki sposób zweryfikowane. Jakie są zatem te obowiązki i czy czyszczenie separatorów jest jednym z nim?

Obowiązki właściciela restauracji

Czystość, czystość i jeszcze raz czystość

Jednym z obowiązków restauratora jest dbanie o czystość. Nie tylko ogólny estetyczny wygląd restauracji, ale przede wszystkim czystość na kuchni, na zapleczu i w toalecie. To właśnie niedbanie o czystość w tych miejscach może doprowadzić do powstania niebezpiecznych bakterii, które rozwijają się w wilgoci i cieple. Dobrze prowadzona restauracja powinna przede wszystkim przygotowywać posiłki w należytych warunkach. Kuchnia musi być sprzątana każdego dnia po zakończonym serwisie bardzo dokładnie. Podobnie toalety i pomieszczenia gospodarcze, tylko dzięki temu goście mogą mieć pewność, że posiłki, które lądują na ich stołach, są w pelni zdrowe i nie zawierają żadnych szkodliwych elementów.

Czyszczenie separatorów

Separatory to elementy, których zadaniem jest oddzielenie ciężkiego tłuszczu od innych wodnych odpadów. Montowane są w rurach odpływowych i dbają o to, żeby oleje i tłuszcze nie spływały do kanalizacji, tylko kumulowały się w pojemnikach, skąd później transportowane są do utylizacji. Separatory muszą działać poprawnie, dlatego też konieczne jest czyszczenie separatorów regularnie, a częstotliwość tego czyszczenia zależy od tego, jak dużo tego tłuszczu jest wytwarzane. Z reguły czyszczenie odbywać powinno się raz na kilka tygodni, raz na miesiąc bądź dwa, jednak wiele restauracji dokonuje czyszczenia nawet częściej. Ponadto każdy z separatorów musi być serwisowany.

Serwis separatorów to usługa, która jest obowiązkową usługą towarzyszącą montowaniu separatorów i odbywać powinien się od regularnie co kilka tygodni i określa to producent warto zwracać na to uwagę i pilnować serwisowania, bo dzięki niemu można uniknąć wielu trudnych, skomplikowanych i pracochłonnych napraw, które mogą wyłączyć kuchnie z pracy na kilka godzin.

Prowadzenie restauracji to nie tylko wydawanie posiłków, ale także, a nawet przede wszystkim, dbanie o dobre funkcjonowanie biznesu, które może okazać się dużo trudniejsze, jeśli nie będziemy pamiętać o najbardziej podstawowych rzeczach.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o