Kołobrzeg Poradnik Praca

Bezrobocie w Polsce z podziałem na województwa

Bezrobocie w Polsce z podziałem na województwa

ak powszechnie wiadomo, bezrobocie w Polsce zostało w ostatnich latach znacznie ograniczone, choć jeszcze niedawno mało kto wierzył w sytuację jaką mamy obecnie. W 2004 roku w miesiącach zimowych notowano ponad dwudziestoprocentowe bezrobocie, natomiast jeszcze pięć lat ten wskaźnik wynosił kilkanaście procent. Obecnie jest zdecydowanie lepiej na rynku pracy w Polsce. Dane GUS na okres kwietnia 2019 roku podają, że w tym miesiącu pozostawało 5,6 % osób.

Bezrobocie w Polsce z podziałem na województwa

Jest ono jednak zróżnicowane w poszczególnych województwach. Najniższe bezrobocie zanotowano w województwie wielkopolskim, gdzie wyniosło zaledwie 3%. Nie we wszystkich powiatach sytuacja przedstawia się jednak tak dobrze, bo w konińskim bezrobocie wynosiło niemal 9%. Sytuacja w większych miastach jest jednak dobra dla pracowników, zwłaszcza w Poznaniu, gdzie prawie nie ma bezrobocia, oscyluje bowiem w okolicach 1%. W kilku innych województwach także według danych jest stosunkowo łatwo znaleźć pracę. Bezrobociem niższym niż 5% mogą pochwalić się województwa: śląskie (4,2%), pomorskie (4,8%), mazowieckie (4,7%) oraz małopolskie (4,5%). W województwie mazowieckim, gdzie duży udział w ogólnej liczbie mieszkańców ma Warszawa, jest jednak dość skomplikowana. Są tu bowiem powiaty z kilkunastoprocentowym, a nawet ponad dwudziestoprocentowym bezrobociem. Więcej na ten temat na: http://wiesci.waw.pl/

Najwyższe bezrobocie w kraju ze wszystkich województw, niemal dziesięcioprocentowe występuje w woj. warmińsko-mazurskim (9,7%). Jedynie miasto Olsztyn poprawia sytuację tego regionu na tle całego kraju. Wysokie bezrobocie utrzymuje się również w woj. kujawsko-pomorskim (8,4%). Tutaj enklawami z najbardziej chłonnym rynkiem pracy są oczywiście dwa największe miasta, czyli Bydgoszcz i Toruń. W większości powiatów bezrobocie wynosi ponad 10%. Niemal taki sam procent ludzi bez pracy co w woj. kujawsko-pomorskim pozostaje w woj. podkarpackim (8,3%). Podobnie sytuacja wygląda w województwie świętokrzyskim (8%). Ponad pięcioprocentowe bezrobocie występuje również w województwach: zachodniopomorskim (7,1%), podlaskim (7,4%), opolskim (5,9%), łódzkim (5,9%), lubuskim (5,4%) oraz lubelskim (7,7%). W województwie dolnośląskim wskaźnik bezrobocia wynosi równe 5%.

Więcej na ten temat znajdziecie na stronie http://urzadpracy.eu/

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o