Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?

Zakup mieszkania to ważna decyzja w życiu każdego człowieka. Wielokrotnie jest ona podejmowana raz na całe życie. Jak zatem podejść do tematu najlepiej? Na co zwrócić uwagę i jakich błędów uniknąć? Na te i kilka innych pytań związanych z zakupem mieszkania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Stan prawny

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?

 

Przede wszystkim przed zakupem mieszkania, należy sprawdzić jego stan prawny. Czy wszystkie dokumenty są uzupełnione, czy nikt dodatkowy nie jest zakwaterowany w mieszkaniu, czy nie ma żadnych roszczeń, co do lokalu, jak również, czy czasem mieszkanie nie jest zadłużone. Większość tych dokumentów będzie niezbędna do podpisania aktu notarialnego, natomiast warto samemu posprawdzać te punkty już uprzednio. Sprawdźmy zatem, czy nie widnieją wpisy w księdze IV ksiąg wieczystych. Upewnijmy się także, czy mieszkanie stanowi własność odrębną, czy może nabywamy część powierzchni lub udziały. Dowiedzmy się również jak wygląda opłata czynszów, podatków oraz pozostałych spraw administracyjnych dokonywanych w urzędzie miasta lub gminy, jak również we wspólnocie lub spółdzielni, do której przynależy lokal.

Stan techniczny

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?

 

Stan techniczny mieszkania, to element definiujący jak wiele dodatkowego nakładu finansowego, zakupiona nieruchomość będzie wymagała. Dowiedzmy się, czy zostały wykonane wymiany pionów wodno-kanalizacyjnych, instalacji gazowej oraz elektrycznej. Warto zadbać o takie szczegóły przed rozpoczęciem naszego remontu, tak by kolejne prace w budynku nie zniszczyły naszej dopiero co zrobionej modernizacji mieszkania. Jeśli prace takie nie miały miejsca, spróbujmy uzyskać informacje o ich planowanym terminie. Przyjrzyjmy się także stolarce okiennej oraz ścianom, czy są wygładzone, czy może wykonanie gładzi oraz wymiana okien na szczelne będzie po naszej stronie. Pamiętajmy, że wszystkie te prace wiążą się z dodatkowymi, sporymi kosztami.

Media

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?

 

Ważnym elementem każdego mieszkania są także doprowadzone do niego szeroko rozumiane media. Począwszy od gazu, ogrzewania i wody, a skończywszy na telewizji i internecie. Jeśli niektóre media nie są podciągnięte, dowiedzmy się, czy istnieje możliwość podłączenia ich do naszego lokalu i z jakimi kosztami mamy do czynienia. Sprawdźmy też w jaki sposób mieszkanie jest ogrzewane, czy jest centralne ogrzewanie miejskie, własny piec gazowy, czy może zastosowano drogie w eksploatacji ogrzewanie elektryczne. Różne formy ogrzewania to także znaczące różnice w opłatach miesięcznych za zużycie gazu, czy też prądu, jak również dodatkowe koszty związane z rozprowadzeniem instalacji.

Dowiedzmy się także jacy dostawcy multimediów dostępni są w naszym budynku lub uliczce. Jakie pakiety oferują, w jakich cenach, jak również, czy jest odpowiedni zasięg i moc sygnału.

Lokalizacja i infrastruktura w okolicy

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?

 

Lokalizacja naszego przyszłego mieszkania ma kluczowe znaczenia dla jego wyboru. To właśnie dzięki niej albo będziemy mieli w okolicy wszystkie nam niezbędne punkty handlowo-usługowe, albo też będziemy zmuszeniu pokonywać duże odległości by załatwić najmniejsze sprawy. Odpowiednia lokalizacja, to także codzienne zaoszczędzenie czasu na dojazdy do pracy, szkoły, czy na uczelnie.

Ważne by mieszkanie było otoczone miejscami rekreacyjnymi oraz sportowymi. Park, skwer czy też deptak, w połączeniu z klubami sportowymi, umilą czas wolny, a place zabaw zapewnią rozrywkę dzieciom. Ważne jest też, by zwrócić uwagę na punkty edukacyjne, tak by zapewnić dzieciom łatwy dostęp do edukacji.

Zwróćmy też uwagę na komunikację jaka jest w otoczeniu. Sprawdźmy, czy dojeżdża odpowiednia ilość autobusów, tramwajów lub może w pobliżu znajduje się stacji kolejki. Pamiętajmy, że to właśnie transport zapewni nam sprawne przemieszczanie się codzienne do pracy i szkoły. Przyjrzyjmy się też, temu jak ta sytuacja wygląda w zimie. Upewnijmy się, że drogi są przejezdne oraz odśnieżone.

Pamiętajmy jednak, że kupowane mieszkanie powinno jak najlepiej spełniać nasze początkowe założenia, a że często jest to decyzja jednorazowa (na całe życie), podejdźmy do niej na spokojnie i przemyślmy wszystkie aspekty na zimno.

Artykuł powstał przy współpracy serwisu ogłoszeniowego Sprzedawacz.pl (https://sprzedawacz.pl/nieruchomosci/mieszkania/sprzedaz/)

0 0 votes
Article Rating

Popularne

Udostępnij

Polecane wpisy
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aga
Aga
3 lat temu

Na Portalu czterykola.com.pl wystawisz ogloszenie samochodowe za Dario

Kategorie
———————————–