Connect with us

Published

on

Paczkomaty bez zaświadczeń, mogą zniknąć z ulic. Wojewódzkie sądy administracyjne uważają, że paczkomaty to tymczasowe obiekty budowlane. Na ich napisanie trzeba to uzyskać pozwolenie. Gdy Naczelny Sąd Administracyjny uzna im rację, zwiększą się koszty stawiania takich obiektów, a też bankomatów czy mlekomatów. Już istniejące paczkomaty postawione zostały bez praw budowlanych.

Paczkomaty Inpost Recz

Za sprawą kliku dociekliwych obywateli, firmy stawiające cele jak paczkomat czy mlekomat mogą korzystać problemy. W szczególności dotkną one spółki Integer.pl, która jest właścicielem marki InPost. Według wojewódzkich sądów administracyjnych blisko 4 tys. paczkomatów to obiekty budowlane. Żeby je umieścić, trzeba pamiętać prawo. Ostatnio stwierdził tak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi. – Liczymy, że wyrok ten się nie uprawomocni – mówi Wojciech Kądziołka, dyrektor Biura Komunikacji Grupy Kapitałowej Integer.pl. – Jeśli jednak zawarty w nim pogląd został zawarty przez Pierwszy Sąd Administracyjny również nowe wojewódzkie sądy administracyjne, to spośród pewnością uwolniło się to ujemnie na wzroście sieci paczkomatów – dodaje. Zdaniem Integer.pl paczkomat to jedynie urządzenie techniczne – elektroniczna szafą depozytowa, daną do rzucania także do odbioru przesyłek. Część prawników nie zgadza się jednak spośród obecnym poglądem. Inni mówią, że przydatne są zmiany, bo prawda nie nadąża za zmianami technologicznymi.
Dociekliwi obywatele kulą u nogi nowoczesnych technice

smart allegro

smart allegro

W lutym 2018 r. dociekliwy mieszkaniec województwa łódzkiego wysłał do inspektora nadzoru budowlanego prośbę o sprawdzenie legalności budowy paczkomatu. Ten określił, że paczkomat umieszczono w pobliżu chodnika, na obszarze przylegającym do inwestora bez uzyskania żadnych pozwoleń. Powiatowy inspektor wstrzymał prowadzenie robót budowlanych. Zażądał przedstawienia zaświadczenia o zgodności postaci z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i tekstów z art. 33 ust. 2 pkt 1, 2, 4 Prawa budowlanego (pb). Chodziło m.in. o kilka egzemplarzy projektu budowlanego wraz z listami wymaganymi przepisami.

DPD Kołobrzeg

Inwestor odwołał się do wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego. Przekonywał, iż nie ma prawnej definicji paczkomatu. Zabieg istnieje i przepisów techniczno-budowlanych normujących wymogi, jakie powinny spełniać tego pokroju urządzenia. W jego ocenie ustawienie go na płytach chodnikowych więc nie są roboty budowlane. Nie posiadał to obowiązku uzyskania decyzji o potwierdzeniu na budowę ani dokonania zgłoszenia. I Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego przyznał rację inwestorowi.

zobacz również  dpd Koszalin

Obywatel, który sygnalizował temat nie był spełniony takim obrotem sprawy. Jego oddaniem postawienie paczkomatu, wymaga pozwolenia. A oczywiście sytuacja przybyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. Obecny w sądu z 17 stycznia 2019 r. rację przyznał obywatelowi (sygn. II SA/Łd 761/18).

Prawda nie nadąża za rzeczywistością

WSA wskazał, że wykonanie celu w właściwym miejscu, w rozumieniu art. 3 pkt 6 pb, może dotyczyć usytuowania konstrukcji, która została wykonana poza miejscem budowy, co może dotyczyć takich obiektów budowlanych jak np. zbiorniki, urządzenia techniczne, kontenery, reklamy lub same paczkomaty oraz mlekomaty. Dlatego i w nawiązaniu do paczkomatów, przez ich postawienie należy wiedzieć ich oddanie oraz umiejscowienie na podkładzie z potencjalnym wykonaniem pewnych przystosowawczych robót budowlanych, takich jak np. podłączenie do stylu lub utwardzenie podłoża. Łódzki WSA wskazał te że paczkomatami angażowałby się już WSA w Warszawie. W sądu z 26 października 2018 r. (sygn. akt VII SA/Wa 2892/17) podkreślił, iż więc co wtedy określone zostało przez ustawodawcę wprost, zapewne nie nadążać za obracającą się rzeczywistością, technologiami, a też potrzebami inwestycyjnymi. Choć nie oznacza to, że różne jakości prac budowlanej są wyjęte spod zapisów prawa. Ustawodawca nie bez powodu bowiem definiuje pewne pojęcia w postępowanie na końcu powszechny i uniwersalny, aby mimo poprawiającej się rzeczywistości, nadal potrafiły one odkryć dobre zastosowanie do różnych rodzajów prace budowlanej.

zobacz również DPD Białogard

Nieco czyli na scenę patrzy Przemysław Dziąg, radca prawny Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Jego oddaniem rozwój i postęp cywilizacyjny pokazuje, iż nie da się zamknąć wszystkiego w pewnym katalogu. – Za chwilę pokaże się, że jesteśmy coś innego, jakiś obiekt spoza katalogu. Winnym stanowić wówczas wskazane przesłanki, na jakimś poziomie ogólności, a z dodatkowej strony na końcu jasne, by nie było przedmiotów z klasyfikacją takich obiektów, jak kiosk, paczkomat, czy bankomat. Warto się tutaj zastanowić nad jakimś kryterium objętości, czy wielkości takiego obiektu – podkreśla Dziąg.

Bankomat i paczkomat jak obiekt tymczasowy

Ponadto warszawski sąd paczkomaty zakwalifikował jako obiekt tymczasowy, zgodnie z art. 3 pkt 5 upb. Dzieli on cele na wyciągnięte do czasowego wykorzystania w momencie gorszym z ich trwałości technicznej, przewidziane do przejścia w dziwne miejsce lub do rozbiórki oraz niepołączone trwale z gruntem, takie jak np. strzelnica, kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe. Zdaniem sądu paczkomat zawiera się w niniejszej nowej grupie. Też z podstawowej powinny zniknąć po 180 dniach. Te drugie, kiedy mają być dłużej, chcą uzyskania dania na platformę.

Zdaniem Jacka Kosińskiego, adwokata, partnera prowadzącego w kancelarii JK, orzeczenia, co do postaci są dobre z prawem i orzecznictwem sądów administracyjnych. – Takie rekwizyty jak paczkomaty jednoznacznie stanowią tzw. tymczasowe obiekty budowlane. Dlatego konsekwentnie trzyma je warunek uzyskania dania na platformę, i słusznie. Obiekty te pewnie stanowią element zagospodarowania terenu. Winny zatem podlegać kontroli w tym terenie. Fakt, że stały wyprodukowane w nieznanym zajęciu a jedynie przywiezione do ostatniej lokalizacji nie zmienia tutaj niczego. Definicja obiektu budowlanego nie ma bowiem sposobu jego wytworzenia. Np. w orzecznictwie dostało się, że nawet ustawienie przyczepy kempingowej na innej działce podlega pod prawo budowlane – tłumaczy Jacek Kosiński. Coś inne zdanie ma Przemysław Dziąg. – Obiekty tymczasowe, o jakich odpowiada przepis ze powodu na domowe gabaryty odbiegają od wymiarów paczkomatów. Świadomie wskazano, ale te poważniejsze. Jeśli naprawdę nie było, wtedy w myśli każdy obiekt, niejako usługowy, nietrwale powiązany z gruntem, np. bankomat spełniałby definicję obiektu tymczasowego – podkreśla Przemysław Dziąg.

Zobacz Szybka pożyczka web

InPost: paczkomat to danie techniczne

Spółka InPost Paczkomaty uważa, że paczkomat jest narzędziem technicznym, jakie nie jest kształtowane w właściwym miejscu, lecz budowane w fabryce. Stanowi on kierowany na tło jako gotowa funkcjonalna całość, która do spełnienia wymaga jedynie podłączenia do zasilania. Dlatego wniosła ona skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego na warszawski wyrok. – Paczkomat nie dzieli się to z drugich tego pokroju urządzeń, np. automatów sprzedażowych czy informacyjnych – podkreśla Wojciech Kądziołka. – Gdyby wziąć pod opiekę absolutnie jego parametry fizyczne z pominięciem funkcjonalności elektroniki, to mocna by go porównać po prostu ze wielkim gabarytowo meblem. To mocne porównanie doskonale zdaje bezzasadność prób kwalifikowania umieszczenia paczkomatu w określonym pomieszczeniu jako procesu budowlanego. Jeśli pomimo ten sens nie został zawarty przez Pierwszy Sąd Administracyjny również nowe wojewódzkie sądy administracyjne, to uwolniło się to ujemnie na wzroście sieci paczkomatów – dodaje. Znaczyłoby to bowiem konieczność wszczynania procedur prawa budowlanego w sądu do wszelkiego urządzenia, co powodowało za sobą wzrost kosztów i wydłużenie procesu lokalizacji paczkomatu w określonym stanowisku.

 

Źródło informacji prawo.pl

 

Paczkomaty Inpost Recz

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Artykuł Miesiąca

Sprzątanie ogrodów Ustronie Morskie zadzwoń 576 501 801

Published

on

Kompleksowa usługa w rozmiarze dbałości o wszystek element, gdzie z zdrową starannością posprzątamy Twój ogród.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

zachodniopomorskie

Smartwatch do 100 zł gdzie kupić Połczyn Zdrój

Published

on

Smartwatch do 100 zł Co potrafimy odkryć w ostatniej cenie a co żądać z tego standardu sprzętu? Oferta narzędzi do 100 zł nie jest tutaj wcale mała. W ostatniej wartości pojawiają się często sprzęty dla niemowlęta lub osób początkujących jeżeli idzie o tematykę smartwatche. By wybrać właściwe wyposażenie w ostatniej wartości należy skoncentrować się na kilku ważnych rolach:

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

zachodniopomorskie

Ksero Kamień Pomorski zadzwoń 730 608 208

Published

on

Chociaż kserokopiarka jest wynalazkiem stosunkowo nienowym, często stopniowi ona efekt deficytowy w bliskich domach. Z wielu początków nie w dowolnym z nich się ona wybiera. To znacznie utrudnia powielenie dokumentu, głównie w razie nagłej potrzeby. Oczywiście – zawsze można udać się do pobliskiego punktu ksero – takich nie brakuje. Co jednak, w wypadku, jeśli nie jesteśmy czasu, czy po prostu ochoty na nagłe rozwiązanie do takiego mieszkania? Można pomyśleć, iż to ściana nie do przeskoczenia. Nic bardziej mylnego – fakt ten bowiem wzięli pod opiekę założyciele marki a strony internetowej www.zens.pl.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl