Published

on

Przedsiębiorca zawsze ponosi odpowiedzialność podatkową. Dlatego biuro rachunkowe nie będzie ponosić odpowiedzialności, gdy klient nie zapłaci w terminie podatku. Strony nie mają możliwości zmiany tych przepisów nawet w umowie, gdyż są wtedy niewiążące. Przedsiębiorca ponosi także odpowiedzialność za podatki, które zostały niepobrane lub pobrane a niewypłacone.Przedsiębiorca może domagać się swoich praw wówczas kiedy zostanie poszkodowany przez biuro rachunkowe. Takie sytuacje określają przepisy kodeksu cywilnego. Jeżeli biuro rachunkowe wyrządzi szkodę, to jest zobowiązane do ich naprawienia.

Co to jest biuro rachunkowe i czym się zajmuje?

Biuro rachunkowe jest podmiotem gospodarczym, którego zadaniem jest świadczenie usług instytucjom, osobom fizycznym, a także podmiotom gospodarczym. Biuro rachunkowe jest zleceniobiorcą. Oznacza to, że biuro rachunkowe wykonuje zadania, które zleca mu zleceniodawca. Mowa jest tutaj o wypełnianiu przez zleceniodawcę obowiązku z tytułu prowadzenia działalności. Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą są zobowiązani do uiszczenia podatku, a także składek. Na przedsiębiorcy spoczywa wiele obowiązków wobec pństwa. Dlatego też często zlecają swoje obowiązki biuru rachunkowemu.

Do najważniejszych zadań biura rachunkowego należy m.in.:

– księgowanie dokumentów

– sporządzanie ewidencji przychodów i rozliczanie podatków

– rozliczanie płac pracowników

– przygotowanie raportów statystycznych

– doradztwo z zakresu podatków

Odpowiedzialność biura podatkowego

Biuro rachunkowe zmierzyć się ze stale zmieniającymi się przepisami, a także musi podołać wyzwaniom, które wiąża się z oczekiwaniami klientów. Przedsiębiorcy liczą na zaufanie ze strony biura, na pomoc w zakresie spraw podatkowych, a także na wiedzę z zakresu rachunkowości. Dlatego warto zastanowić się jakie biuro rachunkowe wybierzemy i nie patrzeć tylko na dobrą cenę, korzystną lokalizację, ale głównie na jakość.

Księgowość

Księgowość jest częścią rachunkowości. Związana jest z rejestracją nie tylko w ujęciu pienięznym, ale także w ujęciu ilościowym, odpowiednio udokumentowanych sytuacji gospodarczych. Powodują one zmiany w majątku jedonstek gospodarujących. Instytucje gospodarcze muszą prowadzić rachunkowość niezależnie od tego, czy ich dochody są duże czy małe. Celem sporządzania ksiąg rachunkowych jest rejestracja finansów. Należy prowadzić je w spoób przejrzysty przy zachowaniu obowiązujących przepisów. Prowadzenie ksiąg finansowych w sposób konsekwentny, przejrzysty i rzetelny jest jedną z najlepszych rekomendacji danej instytucji. Księgowość nie jest związana tylko z wypełnianiem rubryk, prowadzeniem kwot z faktur. Od tego, jak sporządza i kwalifikuje się wydatki danej instytucji zależy ostateczny wynik finansowy organizacji.

Prowadzenie księgowości samodzielnie lub poprzez biuro rachunkowe – co wybrać?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się czy prowadzić księgowość samodzielnie, czy wybrać pomoc biur rachunkowych. Prowadzenie księgowości samodzielnie nie należy do najprostszych zadań. Jest to czynnośc czasochłonna, która wymaga wprowadzenia wielu informacji, które znajdują się na dokumentach. Dużym plusem jest to, że można zaoszczędzić pieniądze za księgowość i stale monitorować finanse. Natomiast powierzenie księgowości w ręce profesjonalnego biura podróży daje nam gwarancję prawidłowego prowadzenia dokumentacji organizacji.

Zmiana w księgowości – 2019 r.

Celem zmian jest uproszczenie, a także ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmują one redukcję obciążeń administracyjnych, które są nakładane na przedsiębiorców. Zmiana związana jest także ze zwolnieniem przedsiębiorców z podatków, a tazkę zabezpiecza przed ryzykiem związanym z zawieraniem kontaktów biznesowych z osobami, które okazały się nierzetelne. Zmiany dotyczą modyfikacji wielu przepisów prawnych związanych z rachunkowościa.

Artykuł przygotowali:
Artykuł został przygotowany przy współpracy z biurem rachunkowym Credotax z Poznania.

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

ekonomiczny

Pożyczka na dowód – czy warto brać ją w młodym wieku?

Published

on

Pożyczka na dowód – czy warto brać ją w młodym wieku?

49% Polaków wieku od 18 do 25 roku życia uważa, że powodzi im się lepiej niż ich rodzicom w tym wieku – wynika z badania Ipsos MORI na zlecenie International Finance. Czy finansowy dobrobyt młodych Polaków to dowód ich przedsiębiorczości czy może zbytniego zadłużania? Podpowiadamy, czy na początku dorosłego życia pożyczka na dowód to dobry pomysł.

(więcej…)

5 3 votes
Article Rating
Continue Reading

ekonomiczny

Stacja marzeń!

Published

on

Stacja marzeń!

W dzisiejszych czasach świat tak poszedł do przodu, że różnego rodzaju produkty możemy nabyć wszędzie. Jeśli wracamy z trasy i nie zdążymy do żadnego sklepu spożywczego, to możemy zajechać na stację benzynową i z pewnością znajdziemy coś odpowiedniego dla siebie. Asortyment jest bardzo bogato wyposażony i w zasadzie w jednym miejscu mamy wszystkie potrzebne rzeczy. Dzięki temu nie musimy się stresować, że zamkną nam sklep bądź nie uda nam się kupić artykułów spożywczych, które aktualnie są nam potrzebne w domu. Jednak są pewne elementy, których tam brakuje, tylko jakie?

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

ekonomiczny

Jak zarabiać na ropie naftowej?

Published

on

Jak zarabiać na ropie naftowej?

Ropa jest niezbędna i bez niej nie mogłaby właściwie funkcjonować żadna gospodarka. Jest to surowiec zaliczany do jednych z najbardziej potrzebnych na świecie. Na „czarnym złocie” fortunę zdobył niejeden kraj. Nie znaczy to jednak, że zarabianie na zmianach cen ropy naftowej jest niemożliwe dla indywidualnych inwestorów. Można na niej zarabiać spekulując na tym rynku z użyciem różnych instrumentów finansowych. Obecnie cena ropy naftowej gwałtownie spada, co jest między innymi spowodowane epidemią koronawirusa oraz konfliktem Arabii Saudyjskiej oraz Rosji – dwóch najpotężniejszych producentów naftowej ropy. Eksperci uważają, że teraz jest najlepszy moment na to, aby w nią zainwestować. Chcesz wiedzieć jak na tym można dobrze zarobić? Sprawdź na platformie oil profit  i zapoznaj się z niniejszym artykułem.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne