Biuro rachunkowe i księgowość

Przedsiębiorca zawsze ponosi odpowiedzialność podatkową. Dlatego biuro rachunkowe nie będzie ponosić odpowiedzialności, gdy klient nie zapłaci w terminie podatku. Strony nie mają możliwości zmiany tych przepisów nawet w umowie, gdyż są wtedy niewiążące. Przedsiębiorca ponosi także odpowiedzialność za podatki, które zostały niepobrane lub pobrane a niewypłacone.Przedsiębiorca może domagać się swoich praw wówczas kiedy zostanie poszkodowany przez biuro rachunkowe. Takie sytuacje określają przepisy kodeksu cywilnego. Jeżeli biuro rachunkowe wyrządzi szkodę, to jest zobowiązane do ich naprawienia.

Co to jest biuro rachunkowe i czym się zajmuje?

Biuro rachunkowe jest podmiotem gospodarczym, którego zadaniem jest świadczenie usług instytucjom, osobom fizycznym, a także podmiotom gospodarczym. Biuro rachunkowe jest zleceniobiorcą. Oznacza to, że biuro rachunkowe wykonuje zadania, które zleca mu zleceniodawca. Mowa jest tutaj o wypełnianiu przez zleceniodawcę obowiązku z tytułu prowadzenia działalności. Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą są zobowiązani do uiszczenia podatku, a także składek. Na przedsiębiorcy spoczywa wiele obowiązków wobec pństwa. Dlatego też często zlecają swoje obowiązki biuru rachunkowemu.

Do najważniejszych zadań biura rachunkowego należy m.in.:

– księgowanie dokumentów

– sporządzanie ewidencji przychodów i rozliczanie podatków

– rozliczanie płac pracowników

– przygotowanie raportów statystycznych

– doradztwo z zakresu podatków

Odpowiedzialność biura podatkowego

Biuro rachunkowe zmierzyć się ze stale zmieniającymi się przepisami, a także musi podołać wyzwaniom, które wiąża się z oczekiwaniami klientów. Przedsiębiorcy liczą na zaufanie ze strony biura, na pomoc w zakresie spraw podatkowych, a także na wiedzę z zakresu rachunkowości. Dlatego warto zastanowić się jakie biuro rachunkowe wybierzemy i nie patrzeć tylko na dobrą cenę, korzystną lokalizację, ale głównie na jakość.

Księgowość

Księgowość jest częścią rachunkowości. Związana jest z rejestracją nie tylko w ujęciu pienięznym, ale także w ujęciu ilościowym, odpowiednio udokumentowanych sytuacji gospodarczych. Powodują one zmiany w majątku jedonstek gospodarujących. Instytucje gospodarcze muszą prowadzić rachunkowość niezależnie od tego, czy ich dochody są duże czy małe. Celem sporządzania ksiąg rachunkowych jest rejestracja finansów. Należy prowadzić je w spoób przejrzysty przy zachowaniu obowiązujących przepisów. Prowadzenie ksiąg finansowych w sposób konsekwentny, przejrzysty i rzetelny jest jedną z najlepszych rekomendacji danej instytucji. Księgowość nie jest związana tylko z wypełnianiem rubryk, prowadzeniem kwot z faktur. Od tego, jak sporządza i kwalifikuje się wydatki danej instytucji zależy ostateczny wynik finansowy organizacji.

Prowadzenie księgowości samodzielnie lub poprzez biuro rachunkowe – co wybrać?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się czy prowadzić księgowość samodzielnie, czy wybrać pomoc biur rachunkowych. Prowadzenie księgowości samodzielnie nie należy do najprostszych zadań. Jest to czynnośc czasochłonna, która wymaga wprowadzenia wielu informacji, które znajdują się na dokumentach. Dużym plusem jest to, że można zaoszczędzić pieniądze za księgowość i stale monitorować finanse. Natomiast powierzenie księgowości w ręce profesjonalnego biura podróży daje nam gwarancję prawidłowego prowadzenia dokumentacji organizacji.

Zmiana w księgowości – 2019 r.

Celem zmian jest uproszczenie, a także ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmują one redukcję obciążeń administracyjnych, które są nakładane na przedsiębiorców. Zmiana związana jest także ze zwolnieniem przedsiębiorców z podatków, a tazkę zabezpiecza przed ryzykiem związanym z zawieraniem kontaktów biznesowych z osobami, które okazały się nierzetelne. Zmiany dotyczą modyfikacji wielu przepisów prawnych związanych z rachunkowościa.

Artykuł przygotowali:
Artykuł został przygotowany przy współpracy z biurem rachunkowym Credotax z Poznania.

0 0 votes
Article Rating

Popularne

Udostępnij

Polecane wpisy
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kategorie
———————————–