Published

on

Przedstawiamy najnowsze zmiany w prawie, które nastąpiły wraz z 1 stycznia 2019 roku. W życie weszło wiele zmian dotyczących podatków, ale również w zakresie prawa pracy, czy prowadzenia działalności gospodarczej, oświaty i ubezpieczeń. Co warto wiedzieć?

Zmiany w prawie w 2019 roku

Nieodpłatna pomoc prawna dostępna szerzej

Od 1 stycznia 2019 roku z pomocy prawnej w sposób nieodpłatny może skorzystać każda osoba, której nie stać na taką usługę. Jedynym warunkiem uzyskania darmowej pomocy będzie złożenie stosownego oświadczenia. Taka możliwość to bardzo dobra wiadomość nie tylko dla obywateli, ale również dla adwokatów i radców prawnych, dla których będzie to dodatkowe źródło dochodów.

Zmiany w ustawie o SN

Wraz z nowym rokiem weszła w życie również nowelizacja w ustawie o Sądzie Najwyższym. To wykonanie postanowienia Trybunału Sprawiedliwości i Unii Europejskiej. Umożliwia ona sędziom SN i NSA powrót do sprawowania urzędu po 65. roku życia, którzy odeszli w stan spoczynku.

Zmiany w KRS

Podpisana przez Prezydenta została również ustawa o KRS, która wprowadza ważne zmiany. Zmiany te mają obowiązywać w kolejnym dniu po publikacji ich w Dzienniku Ustaw.

Zmiany w zakresie alimentów

11 stycznia 2019 roku weszła w życie również ustawa, które uszczelnia i przyspiesza proces ścigania alimenciarzy, którzy zalegają z łożeniem środków na swoje dzieci. Ustawa umożliwi szybszy przepływ wszelkich informacji dotyczących dłużników alimentacyjnych pomiędzy instytucjami a komornikami sądowymi. Nowelizacja zakłada między innymi duże sankcje nakładane na pracodawców oraz za nielegalne zatrudnianie osób zalegającymi z zapłatą alimentów.

Kasy fiskalne

Ministerstwo Finansów od pewnego czasu przyzwyczaiło już obywateli, że wszelkie zmiany dotyczące kas fiskalnych wydawane są ostatniego dnia roku, czyli 31 grudnia. Tak samo było w obecnym roku. Zapowiadane jednak przez resort zmiany, które miały wprowadzić kasy fiskalne online, nie weszły nadal w życie.

Niższe limity podatkowe, ale większe kary

Niestety w 2019 roku będzie można łatwiej stracić status małego podatnika w PIT oraz VAT. W ramach jednorazowej amortyzacji będzie również można mniej odliczyć. Przewidziane są również znacznie wyższe niż dotychczas kary za oszustwa i wykroczenia skarbowe.

Pensja żony stanie się kosztem przedsiębiorcy

Bardzo korzystne zmiany czekają przedsiębiorców, którzy w swoich firmach zatrudniają nie tylko swoje dzieci, ale również żony. Wynagrodzenie dla członków rodziny będzie mogło być traktowane jako koszty uzyskania przychodu. Dużo łatwiej będzie rozliczyć stawkę podatkową. Nowe przepisy weszły w życie 1 stycznia 2019 roku.

Konieczność udowodnienia samochodu w biznesie

W tym roku zmieniły się również diametralnie zasady dotyczące rozliczania wszelkich podatków dotyczących samochodów. Pewne odliczenie kosztów możliwe będzie tylko po wykazaniu, że pojazd użytkowany jest tylko w celach firmowych. Wielu ekspertów uważa, że takie posunięcie będzie niemożliwe. Zmiany wprowadzone są dlatego, że właściciele firm bardzo często odliczali samochody, którymi poruszają się prywatnie.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z kancelarią doradztwa podatkowego i prawnego: www.kancelaria-walterowicz.pl.

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

ekonomiczny

Pożyczka na dowód – czy warto brać ją w młodym wieku?

Published

on

Pożyczka na dowód – czy warto brać ją w młodym wieku?

49% Polaków wieku od 18 do 25 roku życia uważa, że powodzi im się lepiej niż ich rodzicom w tym wieku – wynika z badania Ipsos MORI na zlecenie International Finance. Czy finansowy dobrobyt młodych Polaków to dowód ich przedsiębiorczości czy może zbytniego zadłużania? Podpowiadamy, czy na początku dorosłego życia pożyczka na dowód to dobry pomysł.

(więcej…)

5 3 votes
Article Rating
Continue Reading

ekonomiczny

Stacja marzeń!

Published

on

Stacja marzeń!

W dzisiejszych czasach świat tak poszedł do przodu, że różnego rodzaju produkty możemy nabyć wszędzie. Jeśli wracamy z trasy i nie zdążymy do żadnego sklepu spożywczego, to możemy zajechać na stację benzynową i z pewnością znajdziemy coś odpowiedniego dla siebie. Asortyment jest bardzo bogato wyposażony i w zasadzie w jednym miejscu mamy wszystkie potrzebne rzeczy. Dzięki temu nie musimy się stresować, że zamkną nam sklep bądź nie uda nam się kupić artykułów spożywczych, które aktualnie są nam potrzebne w domu. Jednak są pewne elementy, których tam brakuje, tylko jakie?

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

ekonomiczny

Jak zarabiać na ropie naftowej?

Published

on

Jak zarabiać na ropie naftowej?

Ropa jest niezbędna i bez niej nie mogłaby właściwie funkcjonować żadna gospodarka. Jest to surowiec zaliczany do jednych z najbardziej potrzebnych na świecie. Na „czarnym złocie” fortunę zdobył niejeden kraj. Nie znaczy to jednak, że zarabianie na zmianach cen ropy naftowej jest niemożliwe dla indywidualnych inwestorów. Można na niej zarabiać spekulując na tym rynku z użyciem różnych instrumentów finansowych. Obecnie cena ropy naftowej gwałtownie spada, co jest między innymi spowodowane epidemią koronawirusa oraz konfliktem Arabii Saudyjskiej oraz Rosji – dwóch najpotężniejszych producentów naftowej ropy. Eksperci uważają, że teraz jest najlepszy moment na to, aby w nią zainwestować. Chcesz wiedzieć jak na tym można dobrze zarobić? Sprawdź na platformie oil profit  i zapoznaj się z niniejszym artykułem.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne