Connect with us

Published

on

Pendolino – co warto wiedzieć o częstotliwości i zasad kursowania oraz o nowym rozkładzie jazdy? Pendolino to słowo nadal kojarzące nam się z wysokiej jakości podróżowaniem i nowoczesnymi pociągami. Nie ma się co temu dziwić – w końcu kto raz przejechał się w podróż Pendolino wie, o czym mowa. Szkoda jedynie, że tego typu pociągi nie zagościły na wszystkich polskich trasach, zastępując stare i często bardzo wysłużone składy.

Pendolino – co warto wiedzieć o częstotliwości i zasad kursowania oraz o nowym rozkładzie jazdy?

Jak na razie można przejechać się nimi na najbardziej popularnych polskich trasach, które cieszą się ogromnym obłożeniem. Szczególnie w sezonie, mimo wysokich cen biletów, na Pendolino należy wykupić miejscówkę z odpowiednim wyprzedzeniem. Z dnia na dzień jest bowiem mała szansa, że uda nam się kupić bilety. Pendolino rozkład jazdy na szczęście jest dość punktualny, dlatego ten sposób podróżowania cenią sobie Polacy, którym zależy nie tylko na komforcie, ale także szybkiej podróży.

Pendolino – dane techniczne
Pendolino rozkład jazdy jest punktualny, ponieważ pracownicy kolei dokładają wszelkich starań, by te pociągi traktować priorytetowo. Z połączeń korzystają bowiem nie tylko Polscy, ale coraz większa liczba obcokrajowców. Modne staje się już przesiadanie z prywatnych samochodów do pociągów, szczególnie na trasach wiodących między głównymi miastami kraju – Pendolino w wiele miejsc jest w stanie dotrzeć szybciej, niż samochód, a w dodatku Pendolino rozkład jazdy jest tworzony z korzyścią dla pasażerów, szczególnie w sezonie letnim i w okresach wzmożonego ruchu. Na początek warto jednak wymienić kilka danych technicznych Pendolino.

Są to pociągi produkowane przez włoską firmę, a tłumaczenie ich nazwy to dosłownie „wahadełko”. Większość modeli posiada wychylne nadwozie i jest w stanie rozwijać prędkość oscylującą w okolicy 200-250 kilometrów na godzinę. Jeden skład posiada miejsca siedzące dla 402 osób. Niestety – w Polsce to nie pociągi są winne za tempo podróży, ale zły stan infrastruktury kolejowej. PKP intercity zamówiło 20 sztuk pociągów serii ED250, które od końca grudnia 2014 roku zaczęły regularne trasy z pasażerami. Obsługują one trasy w ramach Express InterCity Premium. Koszt zakupu składów to 20 milionów Euro! Podwozie pociągów wykonane jest z lekkiego stopu aluminium – niestety, w polskich warunkach było już kilka napraw Pendolino, które ulegało uszkodzeniom przez tłuczeń. W końcu uderzenie kamieniem przy prędkości 200 km/h może spowodować spore uszkodzenia.

Trasy Pendolino
Pendolino rozkład jazdy to kwestia priorytetowa dla całej spółki PKP. Rozkłady są tworzone w taki sposób, by nic nie mogło zakłócać kursowania nowoczesnych składów. Pendolino obsługują trasy przystosowane do prędkości nawet 200 km/h. Początkowo siatka połączeń Pendolino obejmowała relacje łączące Warszawę z Gdynią, Katowicami, Krakowem, i Wrocławiem. Pod koniec 2015 roku trasy te rozszerzono o Bielsko-Białą, Gliwice i Rzeszów, natomiast od 29 kwietnia 2016 roku podróżni mieli możliwość podróżowania Pendolino do Jeleniej Góry oraz Kołobrzegu. Pendolino rozkład jazdy pozwala na bardzo szybka podróż – trasę z Warszawy do Krakowa składy pokonują w 2,5 godziny, Kraków – Gdańsk w 5,5 godziny, a podróż Katowice – Wrocław zajmuje jedynie 2,25 godziny. Pendolino są znacznie szybsze niż jeszcze w 2014 roku i prędkość pokonywania przez nie tras na szczęście cały czas rośnie. Składy są już niedoścignioną konkurencją dla samochodów i autobusów, zaczynają także stwarzać realną konkurencję dla samolotów. W końcu czas odprawy, przelotu i odebrania bagażu może zająć więcej, niż komfortowa podróż pociągiem.

Oferta dla pasażerów PKP Intercity
PKP intercity dba o to, by Pendolino rozkład jazdy okazał się wyjątkowo atrakcyjną ofertą dla wszystkich pasażerów. Siatka połączeń jest bardzo rozbudowana i skomunikowana z pociągami regionalnymi, zapewnia kursowanie składów w godzinach szczytu, a przerwy między kursami to 1-2 godziny (oczywiście wszystkich kursów nie jest w stanie obsłużyć Pendolino). W zależności od oferowanej trasy, ceny w Pendolino zaczynają się już od 29 złotych dla osoby dorosłej za miejsce w klasie II. Im wcześniej zakupimy bilet, tym lepiej – PKP Intercity znacznie obniża ceny, jeśli kupimy bilet online i trafimy w przedsprzedaż, która rozpoczyna się na 30 dni przed podróżą.

Warto dodać, że bilety na Pendolino rozkład jazdy można kupować jedynie w kasach lub poprzez aplikację, tylko osoby niepełnosprawne mogą kupić bilet u konduktora.

Zarówno przedziały w 1, jak i 2 klasie nie pozostawiają wiele do życzenia. Posiadają czyste, niezniszczone i regulowane fotele, a wnętrze składów może przypominać wyglądem samolot. Pendolino rozkład jazdy to szybka podróż w pełnym komforcie. Pomiędzy 4 fotelami znajdują się wygodne, rozkładane stoliki, przy każdym miejscu zlokalizowano także przestrzeń na bagaż podręczny oraz wieszak na ubranie. Każde Pendolino posiada wagon restauracyjny Wars, miejsca na bagaże, przewóz rowerów oraz kilka toalet. W 1 klasie pasażerowie otrzymują dwa napoje, przekąskę oraz posiłek podczas podróży, w klasie 2 jest to natomiast jeden napój w cenie biletu.

zobacz również praca Kołobrzeg

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Aktulności

Płatne parkowanie w prokuraturze

Published

on

Płatne parkowanie w Kołobrzegu w prokuraturze

Prokuratura Rejonowa w Kołobrzegu wszczęła badanie w związku z możliwością przekroczenia uprawnień przez prezydenta Kołobrzegu.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Informator

Ogromna przebudowa schodów w Regionalnym Szpitalu w Kołobrzegu

Published

on

Ogromna przebudowa schodów w Regionalnym Szpitalu w Kołobrzegu.

Ogromna przebudowa schodów w Regionalnym Szpitalu w Kołobrzegu. Prace budowlane w realizacji. Chwalebny moment, w którym przestarzałe schody zostaną poddane przebudowie, w Regionalnym Szpitalu w Kołobrzegu nadszedł. Prace modernizacyjne trochę mają trochę potrwać, ale modernizacja na pewno zaowocuje zadowoleniem pacjentów.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Informator

Niedziele handlowe: Sklepy otwarte czy zamknięte

Published

on

Niedziele handlowe: Sklepy otwarte czy zamknięte.

Niedziele handlowe: 7.10.2018. Sklepy otwarte czy zamknięte. Które niedziele handlowe w 2018 roku [terminy, lista}. Co zmieni się w przepisach? Kiedy będą handlowe a kiedy niehandlowe niedziele. Zapraszam do przeczytania tego artykułu, w którym znajdziesz odpowiedź na wszystkie pytania.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl