Pielęgnacja trawnika po zimie

Trawnik to nie tylko wizytówka naszego ogrodu, to również miejsce zabaw dla dzieci oraz przestrzeń do wypoczynku dla rodziców. Piękna i zielona murawa wymaga naszej troski i odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Poniżej niezbędne zabiegi, które należy wykonać po zimie, aby trawnik w ciągu sezonu wegetacyjnego był idealnym, soczysto zielonym tłem dla naszych rabat. Będzie cieszył nasze oczy i wzbudzał zazdrość sąsiadów.

Pielęgnacja trawnika po zimie

Wiosna, ach to ty!

Wraz z nadejściem wiosny, gdy śnieg już topnieje ogrodnicy zacierają ręce. Zaczyna się ich ulubiona pora roku – wiosna! Zima była czasem spoczynku nie tylko dla miłośników prac ogrodowych, odpoczywał również ogród. Pierwsze prace pielęgnacyjne powinny dotyczyć trawnika, ponieważ zwykle to on najbardziej cierpi podczas trwania zimy. Ostatnie dni marca z grabiami Koniec marca to idealny okres, aby na dobre pozbyć się smutnych pamiątek po jesieni. Kiedy śnieg całkowicie zniknie możemy zacząć usuwać z murawy wszelkie liście, gałązki oraz kępki obumarłej darni. Używamy miękkich grabi, aby nie uszkadzać wilgotnego jeszcze trawnika. Zaleca się technikę grabienia na krzyż, będziemy mieć pewność, że wszystkie obumarłe źdźbła zostały zebrane. Po porządnym grabieniu możemy się zdziwić jak bardzo nasz trawnik jest zniszczony. Podczas grabienia wypełniamy też dziury i ubytki w trawniku, pozbywamy się również kretowin. Wyrównane ubytki można wysiać mieszanką nasion do regeneracji trawnika (na przykład Trawa Regina). Pamiętajmy o regularnym nawadnianiu wschodzących siewek.

Nacinanie darni

Jeśli nasz trawnik został założony ponad dwa lata temu to należy mu się dodatkowy zabieg. Wertykulacja polega na nacinaniu trawnika w celu jego napowietrzenia i rozbicia. Usuwana jest też warstwa martwej darni, tak zwany filc. Prawidłowo przeprowadzony zabieg sprawi, że nawóz, który zastosujemy będzie dla roślin łatwiej dostępny.

Odżywiamy i kosimy

Początek kwietnia to idealny moment, aby wspomóc nasz zielony dywan. Nawożenie po zimie jest niezwykle istotne. Dobrze przeprowadzone dokarmianie trawy sprawi, że źdźbła w szybkim czasie zazielenią się i będą intensywnie rosnąć i zagęszczać się. Częstotliwość nawożenia jest determinowana przez nawóz do trawy, jakiego używamy. Nawóz długodziałający Target stosuje się z reguły raz dopiero w lipcu. Do wiosennego nawożenia lepiej zastosować nawóz granulowany do trawników regeneracyjny . Stosuje się go częściej, ale użyty wczesną wiosną sprawi, że trawnik w krótkim czasie podniesie się i ożywi po zimie. Najlepszym czasem na uruchomienie kosiarki jest zazwyczaj koniec kwietnia. Przed koszeniem należy zadbać o to, aby ostrza naszego sprzętu były ostre, koszenie tępymi nożami to dla wiosennej trawy prawdziwa tragedia. Określając odpowiedni moment strzyżenia trawy nie zerkajmy tylko w kalendarz, ale to stan naszego trawnika powie nam kiedy ruszać z odsieczą. Należy pamiętać, że nie kosimy wtedy trawnika za nisko. Zazwyczaj pierwsze cięcie trawy powinno mieć wysokość 3 cm. Niższe koszenie może spowodować, że trawnik zacznie w szybkim tempie wysychać.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z marką www.target.com.pl – producentem produktów ogrodniczych.

0 0 votes
Article Rating

Popularne

Udostępnij

Polecane wpisy
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kategorie
———————————–