ekonomiczny

Co decyduje o atrakcyjności nieruchomości?

Co decyduje o atrakcyjności nieruchomości?

Każdy deweloper, który chce osiągnąć sukces powinien pamiętać,że wymagania klientów są nierzadko naprawdę wygórowane. Ogromna konkurencja na rynku sprawia, że szanse na zbyt mają tylko naprawdę atrakcyjne nieruchomości. W związku z tym pojawia się pytanie co wpływa na atrakcyjność nieruchomości, kiedy możemy mówić, że dana nieruchomość jest naprawdę atrakcyjna i zasługuje na uwagę. Zobaczmy.

Co decyduje o atrakcyjności nieruchomości?

Położenie

Bez wątpienia ma największe znaczenie. Jakie położenie można uznać za atrakcyjne? Spójrzmy na rynek mieszkaniowy. Z pewnością atrakcyjne nie będzie mieszkanie znajdujące się w bloku w bezpośrednim sąsiedztwie ruchliwej ulicy. Nikt nie chce przecież mieszkać z nieustannym hałasem za oknem. Tym, co zachęca do kupna jest natomiast bliskość parku czy innych terenów zielonych. Podobnie bliskie położenie szkół i przedszkoli, a także placów zabaw sprawia, że zainteresowanie danym mieszkaniem będzie większe. Chętnie kupowane są mieszkania leżące w centrum dużych miast, ale jednocześnie nieco odsunięte od ulicy. Co natomiast sprawia, że atrakcyjne jest na przykład biuro? W tym wypadku im bliżej centrum, tym lepiej. Jeśli spojrzymy na przykład na mapę Warszawy, to okaże się, że najbardziej atrakcyjne są te biura, które leżą w pobliżu stacji metra. Można do nich bowiem w miarę szybko i bez problemowo dojechać.

Wiek nieruchomości

Generalnie za bardziej atrakcyjne postrzegane są nieruchomości młodsze. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać na przykład do wyższości dopiero co wybudowanego bloku, w którym instalacja elektryczna jest nowa, nad blokiem, który powstał w latach osiemdziesiątych. Nowe obiekty z założenia wymagają mniejszych nakładów finansowych. I nawet jeśli kosztują więcej, są zdecydowanie chętniej wybierane przez osoby zainteresowane kupnem. Nie ma w tym nic dziwnego. Nikt nie chce zaczynać przygody z nowym mieszkaniem od prac remontowych.

Bezpieczeństwo

Tym, co wpływa na atrakcyjność nieruchomości jest również poziom bezpieczeństwa. O wiele lepiej będzie oceniana nieruchomość położona w okolicy powszechnie uważanej za bezpieczną niż ta, która znajduje się w miejscu postrzeganym jako takie, w którym lepiej nie pokazywać się po zmroku. Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się na przykład mieszkania na strzeżonych osiedlach. Generalnie im wyższy poziom bezpieczeństwa, tym lepiej. Oczywiście wpływa to na cenę nieruchomości, ale wiele osób jest skłonnych zapłacić dużo więcej tylko po to, aby poczuć się naprawdę bezpiecznie. Jest to dzisiaj uogólniony trend.

Kupno nieruchomości powinno być poprzedzone długimi analizami. Trzeba odpowiedzieć sobie na szereg pytań dotyczących tego, co ma dla nas największe znaczenie. Wymienione czynniki wpływające na atrakcyjność nieruchomości to oczywiście nie wszystko, co przez potencjalnych kupców brane jest pod uwagę. Bez wątpienia są to jednak czynniki, które uznać można za najważniejsze. Każdy, kto decyduje się na zakup domu bądź mieszkania powinien je rozważyć. Mają one wpływ również wówczas, gdy planujemy kupić budynek pod biur czy lokal usługowy.

Artykuł powstał we współpracy z Inwestuj w nieruchomości

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o