Published

on

Przywileje emerytalne kilku grup zawodowych sprawiły, że mamy w kraju 1,8 tys. emerytów, którzy nie ukończyli 40 lat – wynika z danych GUS.

Młodzi emeryci

Chodzi o osoby, które choć teoretycznie mogą pracować, pobierają emeryturę, czyli świadczenie formalnie należne niezdolnym do pracy ze względu na wiek. W Polsce emerytów poniżej 50. roku życia jest aż 42,7 tys., z czego 41,6 tys. to mężczyźni. Najmłodszym emerytom świadczenia wypłacają trzy ministerstwa: Spraw Wewnętrznych i Administracji (policjanci i straż graniczna), Sprawiedliwości (sędziowie i prokuratorzy) oraz Obrony Narodowej (wojsko).

Najliczniejszą grupę „młodych emerytów” stanowią policjanci i strażnicy graniczni – wśród nich świadczenie pobiera 22,7 tys. osób. Wojskowych jest 16,6 tys., a pracowników wymiaru sprawiedliwości 3,4 tys. Ich emerytury nie są finansowane z ich składek, lecz z budżetu państwa, czyli z pieniędzy podatników. Wojskowi pobierają średnio 3,3 tys. zł, policjanci i strażnicy graniczni 3,36 tys. zł, a pracownicy wymiaru sprawiedliwości 3,51 tys. zł. To kwoty brutto, z których część w postaci podatku wraca do państwa. Netto będzie to odpowiednio: 2,7; 2,76 i 2,88 tys. zł. Mnożąc te kwoty przez liczbę emerytów, mamy odpowiednio około 740 mln zł na policjantów i strażników granicznych, 572 mln zł na wojskowych i 112 mln zł na pracowników wymiaru sprawiedliwości. Łącznie 1,4 mld zł – wylicza portal Money.pl.

A to jeszcze nie wszystko. Wcześniejsze emerytury pobierają jeszcze sędziowie i prokuratorzy. Formalnie nie nazywa się tego emeryturą, ale wypłatą za „stan spoczynku”, wynoszącą 75 proc. ostatniej pensji. W ubiegłym roku na ten cel poszło z budżetu (kwota razem z uposażeniami rodzinnymi) aż 914 mln zł (sądy powszechne, apelacyjne, Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy itd.).

Na prokuratorów zabudżetowano 336 mln zł. Łącznie 1,25 mld zł w 2018 r. Ministerstwo opłaca emerytury dla 3,4 tys. „młodych emerytów” przed pięćdziesiątką. Stanowią oni 14 proc. grupy emerytów wymiaru sprawiedliwości. Jeśli ta sama proporcja obowiązuje w przypadku sędziów i prokuratorów w stanie spoczynku, to z 1,25 mld zł mamy około 200 mln zł na młodych emerytów. Razem z poprzednio podanymi 1,4 mld zł, wychodzi na to, że rocznie na świadczenia dla zdolnych do pracy, lecz niepracujących państwo z naszych podatków wydaje około 1,6 mld zł.

Artykuł powstał dzięki portalowi Pożyczki długoterminowe online

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

ekonomiczny

Pożyczka na dowód – czy warto brać ją w młodym wieku?

Published

on

Pożyczka na dowód – czy warto brać ją w młodym wieku?

49% Polaków wieku od 18 do 25 roku życia uważa, że powodzi im się lepiej niż ich rodzicom w tym wieku – wynika z badania Ipsos MORI na zlecenie International Finance. Czy finansowy dobrobyt młodych Polaków to dowód ich przedsiębiorczości czy może zbytniego zadłużania? Podpowiadamy, czy na początku dorosłego życia pożyczka na dowód to dobry pomysł.

(więcej…)

5 3 votes
Article Rating
Continue Reading

ekonomiczny

Stacja marzeń!

Published

on

Stacja marzeń!

W dzisiejszych czasach świat tak poszedł do przodu, że różnego rodzaju produkty możemy nabyć wszędzie. Jeśli wracamy z trasy i nie zdążymy do żadnego sklepu spożywczego, to możemy zajechać na stację benzynową i z pewnością znajdziemy coś odpowiedniego dla siebie. Asortyment jest bardzo bogato wyposażony i w zasadzie w jednym miejscu mamy wszystkie potrzebne rzeczy. Dzięki temu nie musimy się stresować, że zamkną nam sklep bądź nie uda nam się kupić artykułów spożywczych, które aktualnie są nam potrzebne w domu. Jednak są pewne elementy, których tam brakuje, tylko jakie?

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

ekonomiczny

Jak zarabiać na ropie naftowej?

Published

on

Jak zarabiać na ropie naftowej?

Ropa jest niezbędna i bez niej nie mogłaby właściwie funkcjonować żadna gospodarka. Jest to surowiec zaliczany do jednych z najbardziej potrzebnych na świecie. Na „czarnym złocie” fortunę zdobył niejeden kraj. Nie znaczy to jednak, że zarabianie na zmianach cen ropy naftowej jest niemożliwe dla indywidualnych inwestorów. Można na niej zarabiać spekulując na tym rynku z użyciem różnych instrumentów finansowych. Obecnie cena ropy naftowej gwałtownie spada, co jest między innymi spowodowane epidemią koronawirusa oraz konfliktem Arabii Saudyjskiej oraz Rosji – dwóch najpotężniejszych producentów naftowej ropy. Eksperci uważają, że teraz jest najlepszy moment na to, aby w nią zainwestować. Chcesz wiedzieć jak na tym można dobrze zarobić? Sprawdź na platformie oil profit  i zapoznaj się z niniejszym artykułem.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne