ekonomiczny

Młodzi emeryci

Młodzi emeryci

Przywileje emerytalne kilku grup zawodowych sprawiły, że mamy w kraju 1,8 tys. emerytów, którzy nie ukończyli 40 lat – wynika z danych GUS.

Młodzi emeryci

Chodzi o osoby, które choć teoretycznie mogą pracować, pobierają emeryturę, czyli świadczenie formalnie należne niezdolnym do pracy ze względu na wiek. W Polsce emerytów poniżej 50. roku życia jest aż 42,7 tys., z czego 41,6 tys. to mężczyźni. Najmłodszym emerytom świadczenia wypłacają trzy ministerstwa: Spraw Wewnętrznych i Administracji (policjanci i straż graniczna), Sprawiedliwości (sędziowie i prokuratorzy) oraz Obrony Narodowej (wojsko).

Najliczniejszą grupę „młodych emerytów” stanowią policjanci i strażnicy graniczni – wśród nich świadczenie pobiera 22,7 tys. osób. Wojskowych jest 16,6 tys., a pracowników wymiaru sprawiedliwości 3,4 tys. Ich emerytury nie są finansowane z ich składek, lecz z budżetu państwa, czyli z pieniędzy podatników. Wojskowi pobierają średnio 3,3 tys. zł, policjanci i strażnicy graniczni 3,36 tys. zł, a pracownicy wymiaru sprawiedliwości 3,51 tys. zł. To kwoty brutto, z których część w postaci podatku wraca do państwa. Netto będzie to odpowiednio: 2,7; 2,76 i 2,88 tys. zł. Mnożąc te kwoty przez liczbę emerytów, mamy odpowiednio około 740 mln zł na policjantów i strażników granicznych, 572 mln zł na wojskowych i 112 mln zł na pracowników wymiaru sprawiedliwości. Łącznie 1,4 mld zł – wylicza portal Money.pl.

A to jeszcze nie wszystko. Wcześniejsze emerytury pobierają jeszcze sędziowie i prokuratorzy. Formalnie nie nazywa się tego emeryturą, ale wypłatą za „stan spoczynku”, wynoszącą 75 proc. ostatniej pensji. W ubiegłym roku na ten cel poszło z budżetu (kwota razem z uposażeniami rodzinnymi) aż 914 mln zł (sądy powszechne, apelacyjne, Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy itd.).

Na prokuratorów zabudżetowano 336 mln zł. Łącznie 1,25 mld zł w 2018 r. Ministerstwo opłaca emerytury dla 3,4 tys. „młodych emerytów” przed pięćdziesiątką. Stanowią oni 14 proc. grupy emerytów wymiaru sprawiedliwości. Jeśli ta sama proporcja obowiązuje w przypadku sędziów i prokuratorów w stanie spoczynku, to z 1,25 mld zł mamy około 200 mln zł na młodych emerytów. Razem z poprzednio podanymi 1,4 mld zł, wychodzi na to, że rocznie na świadczenia dla zdolnych do pracy, lecz niepracujących państwo z naszych podatków wydaje około 1,6 mld zł.

Artykuł powstał dzięki portalowi Pożyczki długoterminowe online

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o