Connect with us

Published

on

Laser fascynował naukowców, na długo przed powstaniem pierwszych fizycznych prototypów urządzeń działających na zasadzie emitowania ściśle kontrolowanych, skupionych wiązek światła. W kulturze masowej zwykle pojawiał się jako broń lub ogólnie mówiąc niebezpieczne narzędzie zagłady ludzkości. W praktyce jest to przede wszystkim narzędzie tworzenia i leczenia. Szczególnie szerokie pole zastosowania znalazł sobie w medycynie estetycznej i w medycynie chirurgicznej. Coraz częściej wykorzystywany jest także w stomatologii, chociaż tutaj jeszcze jest to stosunkowa nowość i wielką barierę dla jego rozpowszechnienia stanowi brak wiedzy wśród pacjentów i samych lekarzy.

Laseroterapia w stomatologii. Czym jest i po co się ją stosuje?

Laser
Sam laser wciąż jest urządzeniem w dużej mierze tajemniczym, nie do końca poznanym. Przeciętna osoba wie o nim tyle, że emituje on światło i to światło ma dużą moc. Nie jest to do końca prawda, ponieważ laser faktycznie emituje wiązkę fotonów, która może nieść dużo energii, ale w samej laseroterapii stomatologicznej stosuje się akurat wiązki o stosunkowo mniejszej energii. Wysoka energia służy do przecinania substancji poprzez wypalanie w nich bardzo wąskich rowków lub otworów. To zjawisko jest wykorzystywane chociażby w laserowych skalpelach lub w przemysłowych urządzeniach do cięcia. Dentysta najczęściej będzie zainteresowany dostarczeniem energii o ściśle określonym ładunku oraz dokonanie tego poprzez falę o ściśle określonej częstotliwości. Manipulowanie częstotliwością fali pozwala na sterowanie mocą światła oraz tym, gdzie dokładnie trafi energia.
Laserowe leczenie stomatologiczne
Okazuje się, że laser ma bardzo szerokie zastosowanie terapeutyczne w stomatologii. Wbrew pozorom, nic się za jego sprawą nie tnie, ani nie modeluje. Wyobrażenia o modelowaniu zęba za pomocą lasera należy pozostawić w świecie fantastyki naukowej. Laser jest w stanie przede wszystkim znacząco przyspieszyć proces gojenia, zmniejszyć ryzyko powikłań oraz ograniczyć odczuwanie bólu poprzez redukcję obrzęku powstałego podczas zabiegu stomatologicznego.
Odpowiednio dobrana wiązka laserowa jest bowiem w stanie pobudzić mitochondria i rybosomy, czyli układ odpowiadający za kolejno napędzanie i odbudowę komórki. Używanie lasera przyspiesza rekonwalescencję po ekstrakcji zębów, wszczepianiu implantów czy po urazach w okolicach jamy ustnej.
Kiedy w ustach pojawi się rana, laser jest w stanie pomóc. Mogą to być odleżyny protetyczne, afty, powikłania w wyniku obecności wirusa opryszczki itd.
Laser wykorzystywany jest do biostymulacji tkanek przy wyżynaniu się zębów mądrości, zmniejsza się nim krwiaki po zabiegach oraz redukuje uczucie ciepłoty towarzyszące rekonwalescencji po niektórych zabiegach.
Bardzo ciekawym zjawiskiem związanym z wykorzystaniem lasera jest również podniesienie progu bólu u pacjentów. Dzięki temu zastosowanie lasera na tkankach, które będą bezpośrednim lub pośrednim celem zabiegu, na przykład borowania, jest w stanie umożliwić w niektórych wypadkach całkowitą rezygnację z klasycznych form znieczulenia dentystycznego.

Artykuł powstał we współpracy z Impladent

 

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading
Click to comment
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ciekawostki

Bezpieczna nauka kitesurfingu z FunSurf

Published

on

Bezpieczna nauka kitesurfingu z FunSurf

Z pewnością nieraz zastanawiałeś się, czy nauka kitesurfingu stanowi tak skomplikowany i trudny proces, na jaki wygląda? Od teraz możesz przekonać się o tym osobiście! Szkoła FunSurf, specjalizująca się w profesjonalnych szkoleniach kite, obala wszelkie mity dotyczące sportów wodnych, udowadniając przy tym, że kitesurfing wcale nie wymaga specjalnych umiejętności, czy też sprawności fizycznej. Czasem wystarczy odrobina chęci i motywacji, a cała reszta przebiegnie sprawnie i bez komplikacji. Oferta FunSurf obejmuje zarówno kursy, jak i obozy windsurfingowe, cieszące się coraz większą popularnością. 

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Ciekawostki

Rolety solarne – innowacja i ekologia w jednym systemie

Published

on

Rolety solarne - innowacja i ekologia w jednym systemie

Odpowiednia ilość światła słonecznego w budynku ma bezpośredni wpływ na właściwy mikroklimat w jego pomieszczeniach. Niewskazana jest zbyt mała jego ilość, jak i zbytnie nasłonecznienie. Z tego względu, sporym wyzwaniem może okazać się sposób na kontrolowanie nasłonecznienia i w razie potrzeby zwiększenie lub zmniejszenie jego poziomu. Najlepszym sposobem jest założenie osłon okiennych, które mogą zapewnić skuteczną ochronę przed słońcem, a dodatkowo stanowią estetyczną dekorację okna. Rolety solarne są jedną z propozycji producentów osłon okiennych, które mają nie tylko praktyczne zastosowanie, ale również stanowią ukłon w kierunku ekologii.

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Ciekawostki

Czym się charakteryzują antresole i podesty magazynowe wysokiej jakości?

Published

on

Czym się charakteryzują antresole i podesty magazynowe wysokiej jakości?

Prowadzisz firmę, której działalność w jakimś stopniu związana jest ze sprzedażą i przechowywaniem produktów? Na pewnym etapie każdy magazyn okaże się za mały. Od razu warto więc zainwestować w antresole magazynowe. Jak rozpoznać te, które charakteryzuje wysoka jakość wykonania, w związku z czym będą Ci służyły przez wiele lat? Przeczytaj niniejszy artykuł, a znajdziesz odpowiedź!

(więcej…)

0 0 votes
Article Rating
Continue Reading

Popularne

Copyright © 2021 ale24.pl