Ciekawostki

Laseroterapia w stomatologii. Czym jest i po co się ją stosuje?

Laseroterapia w stomatologii. Czym jest i po co się ją stosuje?

Laser fascynował naukowców, na długo przed powstaniem pierwszych fizycznych prototypów urządzeń działających na zasadzie emitowania ściśle kontrolowanych, skupionych wiązek światła. W kulturze masowej zwykle pojawiał się jako broń lub ogólnie mówiąc niebezpieczne narzędzie zagłady ludzkości. W praktyce jest to przede wszystkim narzędzie tworzenia i leczenia. Szczególnie szerokie pole zastosowania znalazł sobie w medycynie estetycznej i w medycynie chirurgicznej. Coraz częściej wykorzystywany jest także w stomatologii, chociaż tutaj jeszcze jest to stosunkowa nowość i wielką barierę dla jego rozpowszechnienia stanowi brak wiedzy wśród pacjentów i samych lekarzy.

Laseroterapia w stomatologii. Czym jest i po co się ją stosuje?

Laser
Sam laser wciąż jest urządzeniem w dużej mierze tajemniczym, nie do końca poznanym. Przeciętna osoba wie o nim tyle, że emituje on światło i to światło ma dużą moc. Nie jest to do końca prawda, ponieważ laser faktycznie emituje wiązkę fotonów, która może nieść dużo energii, ale w samej laseroterapii stomatologicznej stosuje się akurat wiązki o stosunkowo mniejszej energii. Wysoka energia służy do przecinania substancji poprzez wypalanie w nich bardzo wąskich rowków lub otworów. To zjawisko jest wykorzystywane chociażby w laserowych skalpelach lub w przemysłowych urządzeniach do cięcia. Dentysta najczęściej będzie zainteresowany dostarczeniem energii o ściśle określonym ładunku oraz dokonanie tego poprzez falę o ściśle określonej częstotliwości. Manipulowanie częstotliwością fali pozwala na sterowanie mocą światła oraz tym, gdzie dokładnie trafi energia.
Laserowe leczenie stomatologiczne
Okazuje się, że laser ma bardzo szerokie zastosowanie terapeutyczne w stomatologii. Wbrew pozorom, nic się za jego sprawą nie tnie, ani nie modeluje. Wyobrażenia o modelowaniu zęba za pomocą lasera należy pozostawić w świecie fantastyki naukowej. Laser jest w stanie przede wszystkim znacząco przyspieszyć proces gojenia, zmniejszyć ryzyko powikłań oraz ograniczyć odczuwanie bólu poprzez redukcję obrzęku powstałego podczas zabiegu stomatologicznego.
Odpowiednio dobrana wiązka laserowa jest bowiem w stanie pobudzić mitochondria i rybosomy, czyli układ odpowiadający za kolejno napędzanie i odbudowę komórki. Używanie lasera przyspiesza rekonwalescencję po ekstrakcji zębów, wszczepianiu implantów czy po urazach w okolicach jamy ustnej.
Kiedy w ustach pojawi się rana, laser jest w stanie pomóc. Mogą to być odleżyny protetyczne, afty, powikłania w wyniku obecności wirusa opryszczki itd.
Laser wykorzystywany jest do biostymulacji tkanek przy wyżynaniu się zębów mądrości, zmniejsza się nim krwiaki po zabiegach oraz redukuje uczucie ciepłoty towarzyszące rekonwalescencji po niektórych zabiegach.
Bardzo ciekawym zjawiskiem związanym z wykorzystaniem lasera jest również podniesienie progu bólu u pacjentów. Dzięki temu zastosowanie lasera na tkankach, które będą bezpośrednim lub pośrednim celem zabiegu, na przykład borowania, jest w stanie umożliwić w niektórych wypadkach całkowitą rezygnację z klasycznych form znieczulenia dentystycznego.

Artykuł powstał we współpracy z Impladent

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o